Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

6 października 2021 r.
21:26

Kolejne szkoły w regionie zamknięte z powodu zakażeń

27 11 A A
Powoli, ale regularnie rośnie liczba szkół, w których odnotowuje się zakażenia COVID-19
Powoli, ale regularnie rośnie liczba szkół, w których odnotowuje się zakażenia COVID-19 (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Powoli, ale regularnie rośnie liczba szkół, w których odnotowuje się zakażenia COVID-19. Zdecydowana większość z nich przechodzi na nauczanie hybrydowe, ale są też szkoły pracujące całkowicie zdalnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatniego dnia września z powodu wykrycia zakażenia wśród uczniów lub pracowników szkoły w województwie lubelskim hybrydowo pracowały 83 placówki, a 7 z nich – musiało całkowicie przenieść zajęcia do internetu. We wtorek obostrzenia dotyczyły 94 szkół i przedszkoli, a w środę – już 124.

Nauczanie zdalne wprowadzono w Szkole Podstawowej im. Franciszka Kamińskiego w Maciejowie Starym, Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Niepublicznym Przedszkolu „Piotruś Pan” w Lublinie, Branżowej Szkole I Stopnia nr 8 w Puławach, LO Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna, I LO im. Jana Zamoyskiego w Łęcznej, Technikum w Łęcznej, Samorządowym Przedszkolu „Tęczowy zakątek” w Świdniku Małym, Branżowej Szkole 1 stopnia w Kijanach, Technikum w Kijanach, Szkole Podstawowej w ZS im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.

– Mieliśmy zakażenie dlatego wspólnie z sanepidem i organem prowadzącym podjęłam decyzję żeby cała szkoła przeszła na tydzień na nauczanie zdalne – mówi Jolanta Jarawka, dyrektor Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, w ramach którego działają dwie z wymienionych szkół. – Chcieliśmy zapobiec w ten sposób rozwojowi zakażeń i uspokoić sytuację. Opinii dotyczących tej decyzji nie zbierałam, ale pojedynczy rodzice przychodzący do sekretariatu mówili, że była słuszna. Przecież wszyscy oglądamy wiadomości i wiemy co się dzieje. Komentarzy negatywnych nie było.

– To pierwsza sytuacja w tym roku szkolnym, kiedy cała szkoła jest na nauczaniu zdalnym. We wrześniu hybrydowo uczyła się natomiast jedna z naszych klas – mówi Jolanta Wąsala, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach. – Co będzie dalej: zobaczymy.

Kiedy na początku tego roku szkolnego pytaliśmy dyrektorów szkół jakie związane z epidemią scenariusze przewidują dla szkół, większość przypuszczała, że w połowie października ministerstwo edukacji zdecyduje o przejściu na zdalne nauczanie wszystkich placówek oświatowych w Polsce. Dziś ten scenariusz wydaje się niemożliwy.

– I bardzo dobrze, bo nauka w szkołach daje uczniom dużo więcej i oby trwała jak najdłużej – mówi dyrektor jednej z lubelskich szkół, która dziś pracuje w systemie hybrydowym. – Obawiam się jednak, że takiej pracy nie da się jednak utrzymać aż do czerwca. Zwróćmy uwagę, że w tamtym tygodniu mieliśmy po tysiąc nowych zakażeń dziennie, a wczoraj było ponad 2 tys. Ta liczba powoli, ale rośnie. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni to wcześniej czy później takie decyzje zapadną. Osobiście mam nadzieję, że uda nam się stacjonarnie funkcjonować do grudnia. Wtedy dzieci coś by z tego semestru skorzystały.

– Jest więcej klasówek i sprawdzianów – przyznaje szef innej z lubelskich szkół. – Nauczyciele zdają sobie sprawę, że szans na to, że będziemy cały czas normalnie funkcjonować jest bardzo mało dlatego chcą w tej chwili jak najbardziej mobilizować uczniów do wytężonej pracy. Przy zdalnym nauczaniu takiej możliwości nie mają. Muszę wierzyć, że sprawdzian rzeczywiście jest samodzielną pracą dziecka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium