Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 maja 2021 r.
20:39

Matura 2021 i droga do normalności. Nie wszyscy ósmoklasiści wrócą przed egzaminem do szkół

12 0 A A
Matura 2021. Zdjęcie z egzaminu próbnego
Matura 2021. Zdjęcie z egzaminu próbnego (fot. Maciej Kaczanowski)

We wtorek rozpoczynają się matury, które potrwają do 20 maja. Wcześniej, bo już 17 maja uczniowie wracają do szkół w trybie hybrydowym. Wielu z nich krytykuje to rozwiązanie, a nauczyciele… w wielu kwestiach ich popierają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Maturę w tym roku zdawać będzie u nas ok. 215 osób. To zarówno tegoroczni jak i wcześniejsi absolwenci – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie.

Bo w tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpi więcej niż dotychczas maturzystów poprawiających egzaminy z lat ubiegłych. Wszystko dlatego, że ze względu na epidemię i związane z nią zdalne nauczanie egzamin będzie nieco łatwiejszy. Mniej będzie zadań. W dodatku oparte będą one nie o podstawę programową, której w całości nie udało się zrealizować, a o wymogi egzaminacyjne.

– Egzamin odbywać będzie się w oparciu o obostrzenia sanitarne. Przy wejściu nie będzie mierzenia temperatury, ale będzie dezynfekcja. Maturzyści, żeby mieć ze sobą jak najmniejszy kontakt będą wchodzić do szkoły trzema wejściami. Nie będzie też egzaminu na auli, a w kilkunastu salach – mówi Stoń.

Dziś zaczyna się też szkolny „powrót do normalności”. Zdalnie uczą się już uczniowie klas I - III szkół podstawowych. Od 17 maja do szkół w sposób hybrydowy mają wracać uczniowie starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych. Od 31 maja wszystkie szkoły mają już działać stacjonarnie. I właśnie to jest krytykowane.

– Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów, którzy w tym czasie prowadzą intensywną naukę do egzaminu ósmoklasisty – czytamy w petycji „Chcemy powrotu do szkół od następnego roku szkolnego!” pod którą wczoraj do południa podpisało się już ponad 562 tys. uczniów.

– Powrót do szkół to głupota – mówi Justyna, uczennica z Lublina która podpisała się pod petycją. – Ósmoklasiści zamiast uczyć się do egzaminu będą musieli przygotowywać się bardziej intensywnie do lekcji. Nas czeka bezsensowny stres, bo przecież wrócimy do szkół jak będzie już wystawiona większość stopni. Moi rodzice boją się, że przez powrót do szkoły zachoruję tuż przed wakacjami. Dlatego i ja i oni uważają, że to niepotrzebne.

Obawy ósmoklasistów podzielają nauczyciele.

– Chociaż logistycznie będzie to trudne cieszymy się, że już wkrótce wracamy do nauki w sposób hybrydowy – mówi Małgorzata Wiślicka, dyrektor SP nr 30 w Lublinie, ale przyznaje też, że pod koniec ubiegłego tygodnia miała spotkanie z wicedyrektorami poświęcone powrotowi do szkół ósmoklasistów. – Musimy zadbać o nich w sposób szczególny żeby przed egzaminem nie rozchorowali się. Mam na myśli koronawirusa. Gdy po feriach do szkół wrócili najmłodsi uczniowie, to już tydzień później mieliśmy dwa oddziały na kwarantannie. Jeśli spotka to ósmoklasistów to nie będą mogli pisać egzaminu w pierwszym terminie.
Wiślicka podkreśla jednak, że problemem jest nie tylko koronawirus.

– Jak bardzo nie dbać o dezynfekcję to w szkołach zdarzają się przecież różne jelitówki, czy zakażenia rotowirusami. One także mogłyby pokrzyżować egzaminacyjne plany, zwłaszcza że uczniowie po blisko roku zdalnego nauczania będą na nie bardziej narażeni – uważa. – Dlatego powrót ósmoklasistów do szkół dopiero po egzaminie byłby bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Nie ma jeszcze żadnej decyzji ale rozważamy, czy zgodnie z prawem możliwe jest wprowadzenie takiego rozwiązania.

Jeśli szkoły nie wprowadzą takiego rozwiązania być może zdecydują o tym sami rodzice.

– Syna do szkoły wyślę dopiero na egzamin – mówi pani Jolanta, mama ósmoklasisty. – Zresztą nie ja jedna. Rozmawiałam z innymi mamami z klasy syna i taką decyzję podjęła już większość z nich. Przecież mówimy tylko o tygodniu nauki więc strata będzie niewielka, a egzamin jest najważniejszy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium