piątek, 23 marca 2018 r.

Edukacja

Początek roku szkolnego i rewolucja w szkole

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2012, 17:50

Od września uczniów czekają zmiany ( Jacek Świerczyński/archiwum)
Od września uczniów czekają zmiany ( Jacek Świerczyński/archiwum)

Zbliża się początek roku szkolnego, a wraz z nim duże zmiany. Na duże zmiany powinni być przygotowani uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Czas na kolejny etap reformy polskiej oświaty, w ramach której do liceów trafi pierwszy rocznik ze zreformowanego gimnazjum. Do pierwszych klas liceów pójdą uczniowie objęci czteroletnim cyklem kształcenia, który rozpoczął się w pierwszej klasie gimnazjum i zakończy po pierwszej klasie szkoły średniej.

W liceum młodzież musi wybrać od dwóch do czterech przedmiotów, których będzie się uczyła na poziomie rozszerzonym od II klasy (lub już od drugiego półrocza I klasy). W technikum będą to dwa przedmioty. Nowością będą też bloki uzupełniające dla uczniów, którzy będą chcieli wybrać w przyszłości ścisłe lub humanistyczne kierunki studiów.

Humaniści, oprócz przedmiotów kierunkowych, będą mieli w klasach II i III jeden zbiorczy przedmiot uzupełniający – przyrodę (zamiast biologii, chemii, fizyki i geografii). Natomiast uczniowie wybierający się na studia ścisłe rozpoczną po pierwszej klasie naukę uzupełniającego przedmiotu historia i społeczeństwo (obejmującego historię, wiedzę o społeczeństwie, wiedzę o kulturze i filozofię).

Według założeń MEN, zajęcia te mają mieć charakter interdyscyplinarny. Humaniści będą poznawali świat przyrody z perspektywy kilku nauk jednocześnie. Przedmiot ten umożliwi wybór tematu i sposobu prowadzenia, może być realizowany przez nauczycieli różnych specjalności.

Wielu pedagogów ma wątpliwości co do nowego bloku uzupełniającego. Nauczanie np. geografii w cyklu czteroletnim (3 lata w gimnazjum i 1 rok w szkołach ponadgimnazjalnych) może powodować komplikacje. Powód? Gimnazja rzadko tworzą z liceami zespoły szkół, dlatego inni nauczyciele będą uczyć w gimnazjach, a inni egzekwować i wykorzystywać tę wiedzę w liceum.

Kolejny problem to nadmiar treści. – Programy geografii w gimnazjum są przeładowane wiedzą, w wielu przypadkach bardzo specjalistyczną – komentuje Wojciech Wiecki, doradca metodyczny z zakresu geografii.

Zmiany w podstawie programowej wymuszą również modyfikację matury. Na razie mówi się o modyfikacji egzaminu ustnego z języka polskiego, z którego ma zniknąć prezentacja. Zdarzało się bowiem, że uczniowie korzystali z gotowych lub opłacanych opracowań. Według nowych zasad, które wprowadzi MEN, uczniowie mieliby losować pytania z języka polskiego i po 15 minutach przygotowania odpowiadaliby na nie przed komisją.

Trwają też prace nad zmianą egzaminu pisemnego. Tak, aby sprawdzał on praktyczne umiejętności uczniów, a nie koncentrował się na trafianiu przez nich w tzw. klucz. Zmienić może się też lista przedmiotów maturalnych. Modyfikacje wejdą w życie w 2015 roku, bo to właśnie wtedy uczniowie, którzy zaczęli kształcenie na nowych zasadach, będą przystępowali do matury. MEN ma poinformować o nich najpóźniej do sierpnia 2013 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Grzech
dd
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Grzech
Grzech (23 sierpnia 2012 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mówią że zmienią zasady nowej matury, ale z tego co tu piszą to jest powrót do starych sprawdzonych metod.
Rozwiń
dd
dd (23 sierpnia 2012 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a społeczeństwo coraz głupsze,brawo reformy
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2012 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rewolucja byłaby wtedy, gdyby wszyscy nauczyciele, uczniowie i ich rodzice zdecydowanie zaprotestowali przeciwko niszczeniu polskiej oświaty. Bez szans, bo o wiele łatwiej organizować nagonkę na nauczycieli, niż dyskutować o szkolnych problemach. To, co się w edukacji dzieje, można jedynie nazwać b....em (znaczy - dom publiczny). Niestety.
Rozwiń
ktosik
ktosik (22 sierpnia 2012 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie jest reforma szkolnictwa, a jego dobijanie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!