niedziela, 18 lutego 2018 r.

Edukacja

Święto szkolnej demokracji. Uczniowie wybiorą samorządy

Dodano: 23 września 2017, 12:07
Autor: ask

Trzynaście szkół z województwa lubelskiego w ostatni piątek września weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Samorządy Mają Głos i w pełni demokratycznych wyborach wybierać będą samorządy uczniowskie.

Ogólnopolską akcję Samorządy Mają Głos już po raz siódmy organizuje Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

– Wybory do samorządu uczniowskiego to często dla młodych ludzi pierwsza okazja, by wypowiedzieć się w ważnej dla nich sprawie. Od tego, jak będą zorganizowane, będzie zależała motywacja do angażowania się w sprawy publiczne w życiu dorosłym. Pokazujemy uczniom i uczennicom, że ich głos ma znaczenie i zachęcamy ich w ten sposób do wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w pięcioprzymiotnikowych wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji – mówi Michał Tragarz, koordynator akcji. 

Placówki, które biorą udział w akcji, otrzymają m.in. praktyczny poradnik, karty do głosowania, propozycje kampanii wyborczych, scenariusze debat. Do akcji przyłączyły się już m.in. szkoły z Różańca Drugiego, Tarnogrodu, Siedliszcza, Tuchowicza, Ostrowa, Białej Podlaskiej, Jelnicy, Karczmisk Pierwszych, Szczebrzeszyna, Chełma i Lublina. Lista nie jest jeszcze zamknięta. Zgłaszać się można na platformie www.wybory.ceo.org.pl

W pełni demokratyczne wybory do samorządu uczniowskiego to pierwszy krok do zostania prawdziwą Szkołą Demokracji. Placówki, które chcą podjąć takie wyzwanie, mogą zgłosić się do programu CEO o takiej właśnie nazwie. Zainteresowani na samym początku przeprowadzają diagnozę funkcjonowania swojej szkoły w obszarach: komunikacja i media, działania uczniów, otwarta szkoła, współdecydowanie uczniów, uczenie się i nauczanie, wybór reprezentacji oraz zasoby i kwestie formalne.

Spełnienie kryteriów we wszystkich tych zakresach otwiera drzwi do otrzymania prestiżowego tytułu Szkoły Demokracji. Szczegółowe informacje o programie znajdują się na www.szkolademokracji2017.ceo.org.pl

Czytaj więcej o: szkoła edukacja samorząd szkolny
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!