Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

29 marca 2021 r.
12:58

Kształcą przyszłych kolejarzy i techników-robotyków. W tym roku szkoła świętuje 60-lecie

6 0 A A
Anna Wawruch-Lis
Anna Wawruch-Lis (fot. Maciej Kaczanowski)

– Pochwalić możemy się też skutecznym kształceniem ze 100 proc. zdawalnością egzaminów zawodowych na kierunkach: logistyk, spedytor, elektroenergetyk transportu szynowego, w których w Lublinie specjalizuje się tylko nasza szkoła – mówi Anna Wawruch-Lis, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czy kształcenie zawodowe związane z transportem i infrastrukturą kolejową jest popularne? Jakie perspektywy mają uczniowie?

– Kształcenie na kierunkach kolejowych nie cieszy się popularnością wśród młodzieży. Zawód kolejarza ma obecnie bardzo dużą konkurencję w postaci zawodów przyszłości takich jak: informatyk czy mechatronik. Zawód ten wymaga też dodatkowej weryfikacji zdrowotnej, co dla wielu kandydatów jest przeszkodą w rozpoczęciu nauki na tych kierunkach. Warto jednak uświadomić rodzicom i kandydatom, że właśnie kierunki kolejowe dają szczególnie duże możliwości. Pierwszą jest gwarancja zatrudnienia na terenie całego kraju w związku z brakami kadrowymi w tej branży. Drugą – atrakcyjny system stypendialny dla najlepszych uczniów, trzecią – perspektywa ciągłego rozwoju zawodowego przy wsparciu firmy.

  • Jak teraz wygląda nauka?

– Szkoła pracuje od marca zeszłego roku na platformie edukacyjnej Microsoft Office 365, co zapewnia stały kontakt nauczycieli z uczniami. W tym roku szkolnym, gdy rozporządzenie MEN dało taką możliwość, część zawodowych przedmiotów praktycznych jest realizowana stacjonarnie w szkole, co znacznie poprawia jakość nauczania tych przedmiotów poprzez dostęp do specjalistycznej bazy dydaktycznej, której uczniowie w domu są pozbawieni.

  • Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Co było najważniejsze przez te lata?

– To przede wszystkim stopniowe rozszerzanie oferty edukacyjnej o kierunki spoza branży kolejowej: informatyk, logistyk, spedytor, mechatronik. Dbaliśmy także o ciągły rozwój bazy dydaktycznej, tworząc m.in. kolejne pracownie zawodowe: mechatroniczną, informatyczną oraz transportu i spedycji. Rozszerzaliśmy także współpracę z firmami i pracodawcami powiązanymi z zawodami kształconymi w szkole, w tym ze spółkami kolejowymi. A to z kolei zaowocowało znacznym wzrostem liczby klas. Dla przykładu: w roku szkolnym 2014/15 szkoła liczyła 17 oddziałów, obecnie liczy 26 oddziałów.

  • Jak wygląda jubileusz szkoły w roku pandemii?

– Organizacja obchodów 60-lecia jest bardzo utrudniona. Już dwukrotnie Komitet Organizacyjny, składający się głównie z absolwentów szkoły, zmuszony był zmieniać termin obchodów głównych. Ostatnie ustalenia przewidują je na 3 września i liczymy, że tym razem uroczystość odbędzie się zgodnie z planem. Do tej pory udało się zorganizować uroczystość odsłonięcia w głównym holu szkoły tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez spółkę kolejową.

  • Czego można życzyć szkole z okazji urodzin?

–  Dalszego rozwoju: zdolnych uczniów – pasjonatów, pozyskiwania nowej kadry zawodowej oraz środków na wzbogacanie bazy dydaktycznej. Życzyłabym nam także sukcesu w tworzeniu nowego kierunku: technik robotyk, który zamierzamy uruchomić od września tego roku.

Najbardziej dumni jesteśmy z ciągłego rozwoju, czego dowodzi rosnąca z każdym rokiem liczba uczniów, ale także z realizacji wielu projektów, których beneficjentami są uczniowie i nauczyciele. Pochwalić możemy się też skutecznym kształceniem ze 100 proc. zdawalnością egzaminów zawodowych na kierunkach: logistyk, spedytor, elektroenergetyk transportu szynowego, w których w Lublinie specjalizuje się tylko nasza szkoła.

Za porażkę można, w pewnym sensie, uznać zmianę nazwy szkoły z Zespołu Szkół Kolejowych na Zespół Szkół Transportowo- Komunikacyjnych. To się stało w roku szkolnym 2001/2002. Na pewien czas szkoła przestała być rozpoznawalna wśród przyszłych uczniów oraz w środowisku lokalnym.

  • Z okazji jubileuszu szkoły zorganizowaliście państwo konkurs „Wsiąść do pociągu…”.

– Nawiązuje on do tradycji kolejowych szkoły. Jego celem jest popularyzacja kształcenia na kierunkach kolejowych, w których nauczamy jako jedyna szkoła w Lublinie. Jest to konkurs interdyscyplinarny dla klas ósmych z województwa lubelskiego. Udało nam się pozyskać patronat władz Lublina i przedsiębiorstw z branży kolejowej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium