Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

20 września 2017 r.
7:58

Wrócą egzaminy wstępne na studia? Lubelskie uczelnie na razie bez stanowiska

119 14 A A
Na razie nie wiadomo, co zrobią największe lubelskie uczelnie
Na razie nie wiadomo, co zrobią największe lubelskie uczelnie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

O przyjęciu na uczelnie wyższe decydować będą już nie tylko wyniki matur, ale także oceny z egzaminów wstępnych. To nie jedyna ze zmian proponowanych przez resort edukacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ustawa 2.0., czyli projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – jak podkreśla resort – został przygotowany pod wpływem środowiska akademickiego, domagającego się gruntownych zmian w systemie. Co czeka studentów?

Dziś uczelnie mogą tylko sprawdzać uzdolnienia artystyczne kandydatów na studia lub ich sprawność fizyczną oraz przeprowadzać egzaminy z przedmiotów. których nie było na maturze. Najważniejszym jednak kryterium są oceny na świadectwie maturalnym.

Resort chce, by stopnie z egzaminu dojrzałości decydowałaby tylko o połowie otrzymanych w czasie rekrutacji punktów. Za kolejne 50 proc. decydować ma wynik z egzaminu wstępnego. Ale organizowanie takiego egzaminu nie będzie obowiązkowe. Szkoły będą mogły same decydować o takiej konieczności. Minister Jarosław Gowin uważa, że ambitne uczelnie, które chcą odbudować prestiż swoich dyplomów, egzaminy wstępne wprowadzą.

Co zrobią największe lubelskie uczelnie?

Sonda: Czy powinny wrócić egzaminy wstępne na studia?

Liczba głosów: 546
56.59%
Tak
39.01%
Nie
4.4%
Nie mam zdania

– Wszyscy rektorzy są teraz na Narodowym Kongresie Nauki, gdzie postulowane są zmiany. Dopiero po ich powrocie rozmawiać będziemy o takiej możliwości – mówi Aneta Adamska, rzecznik UMCS.

– Nie mamy jeszcze stanowiska w tej sprawie. Jest na to jeszcze stanowczo zbyt wcześnie – dodaje Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.

Wiele wskazuje na to, że część uczelni zdecyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania, zwłaszcza na kierunkach, które są najbardziej oblegane.

– Od dawna mówi się, że zrezygnowanie z egzaminów wstępnych było błędem. Warto do nich wrócić. Pytanie tylko w jakiej formie – zastanawia się pracownik naukowy jednego z lubelskich uniwersytetów. – O ile badanie predyspozycji jest utopią, bo nie da się tego właściwie zrobić, to test czy egzamin pisemny jest dobrym rozwiązaniem.

– Ostatnie lata pokazały nam duży spadek poziomu kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia. Pokazuje to, jak fatalny wynik dała szkolna edukacja na skróty. Naszym celem powinno być wyłonienie tych najlepszych. Egzamin wstępny jest w tym celu niezbędny – uważa inny wykładowca akademicki.

Co jeszcze się zmieni

Inne proponowane przez resort zmiany to:

• gwarancja wysokości opłat na takim samym poziomie przez całe studia

• wprowadzenie powszechnego systemu stypendialnego dla doktorantów, ale także danie ministrowi możliwości zamknięcia kierunku, jeśli kształcenie na nim „przestanie odpowiadać potrzebom społeczno-gospodarczym: lokalnym lub regionalnym”.

Diabeł tkwi w szczegółach?

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uczeń / 26 września 2017 o 08:38
No to się "doktorki" znowu obłowią na tych "egzaminach". A już było tak normalnie, bez łapówek znajomości, układów i układzików.
Avatar
Gość / 24 września 2017 o 22:23
dobra niech bedzie ,ale trzeba bedzie wrócić do starych wskazników czyli ok 700 tys studentów ,lub mniej .wtedy baraniarnie same się zamkną i znikną razem ze zdurnowaciałą kadrą pseudonaukową
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 10:51
jednym z najbardziej „obleganych” przez studentów miast jest oczywiście kraków. chociaż jednak to rzeszów przoduje. ******exmetrix.com/pl/posty/rzeszow-jednym-z-najbardziej-popularnych-miast-studenckich-268-na-1000-mieszkancow-decyduje-sie-na-rozpoczecie-nauki-w-tym-miescie/
Avatar
Bond / 20 września 2017 o 21:19
A Pan/i wykladowczyni, może sie pochwali, co to za kierunek ??? Czy sie boi ?? Moze trardym.trzeba byc.
Avatar
Haha / 20 września 2017 o 21:13
To jest chory sposób, nie zmienią mentalnosci ludzi, bo jesli nie będzie pracy, to gdzies ta młodzież musi isc co ??? To teraz polowa sie nie dostanie i ma zebrać ??? Pracy nie ma satyfakcjonujacej w konkretnym zawodzie. Co będziemy robic za kilka, to jest era komputere, praca w wysokosci kilku tysiecy miesiecznie, tylko dla informatykow i inżynierów, lekarzy ?? O ksiezach nie wspomnę. 
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 14:16
Nareszcie. Nie będzie już pseudo lekarzy, pseudo inżynierów, pseudo humanistów itd.
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 13:39
Egzamin wstępny to podręcznikowy powrót do tego co już było, ustosunkowani dostawali się zawsze, a ochłapy dla reszty, chyba że w grę wchodziła solidna łapówka. Po to wymyślono ocenianie na podstawie wyników matur, aby uciąć głowę tej patologii. Jeżeli uczelnia chce samych zdolnych, niech zmniejszy limit miejsc na kierunek i rozszerzy liczbę przedmiotów, bez zdania których nie ma szans na dostanie się na studia.
Avatar
fork / 20 września 2017 o 12:23
undefined napisał:
Ja bym dołożył jeszcze punkty za pochodzenie i bonus za przynależność do pis. A tak w ogóle - poco władzy wykształceni ludzie? Ciemna hołota łatwiej jest sterowalna i uwierzy we wszystko. W KRLD to się sprawdza tylko tam jest 3 pokolenie kimów a nasz kim nie ma potomka.
 Chyba nie zrozumiałeś na czym to ma polegać...
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 10:11
Doświadczyłem pracy na uczelni z rocznikami, które zaczynały studia bez egzaminu wstępnego. Orka na ugorze. Ludzie z przypadku, bez podstawowej wiedzy z zakresu studiowanego przedmiotu. Pierwsze dwa lata stawały się zajęciami wyrównawczymi. I jeszcze ta roszczeniowość... Jestem jak najbardziej za zmianą.
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 09:11
Ja bym dołożył jeszcze punkty za pochodzenie i bonus za przynależność do pis. A tak w ogóle - poco władzy wykształceni ludzie? Ciemna hołota łatwiej jest sterowalna i uwierzy we wszystko. W KRLD to się sprawdza tylko tam jest 3 pokolenie kimów a nasz kim nie ma potomka.
Avatar
uczeń / 26 września 2017 o 08:38
No to się "doktorki" znowu obłowią na tych "egzaminach". A już było tak normalnie, bez łapówek znajomości, układów i układzików.
Avatar
Gość / 24 września 2017 o 22:23
dobra niech bedzie ,ale trzeba bedzie wrócić do starych wskazników czyli ok 700 tys studentów ,lub mniej .wtedy baraniarnie same się zamkną i znikną razem ze zdurnowaciałą kadrą pseudonaukową
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 10:51
jednym z najbardziej „obleganych” przez studentów miast jest oczywiście kraków. chociaż jednak to rzeszów przoduje. ******exmetrix.com/pl/posty/rzeszow-jednym-z-najbardziej-popularnych-miast-studenckich-268-na-1000-mieszkancow-decyduje-sie-na-rozpoczecie-nauki-w-tym-miescie/
Avatar
Bond / 20 września 2017 o 21:19
A Pan/i wykladowczyni, może sie pochwali, co to za kierunek ??? Czy sie boi ?? Moze trardym.trzeba byc.
Avatar
Haha / 20 września 2017 o 21:13
To jest chory sposób, nie zmienią mentalnosci ludzi, bo jesli nie będzie pracy, to gdzies ta młodzież musi isc co ??? To teraz polowa sie nie dostanie i ma zebrać ??? Pracy nie ma satyfakcjonujacej w konkretnym zawodzie. Co będziemy robic za kilka, to jest era komputere, praca w wysokosci kilku tysiecy miesiecznie, tylko dla informatykow i inżynierów, lekarzy ?? O ksiezach nie wspomnę. 
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 14:16
Nareszcie. Nie będzie już pseudo lekarzy, pseudo inżynierów, pseudo humanistów itd.
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 13:39
Egzamin wstępny to podręcznikowy powrót do tego co już było, ustosunkowani dostawali się zawsze, a ochłapy dla reszty, chyba że w grę wchodziła solidna łapówka. Po to wymyślono ocenianie na podstawie wyników matur, aby uciąć głowę tej patologii. Jeżeli uczelnia chce samych zdolnych, niech zmniejszy limit miejsc na kierunek i rozszerzy liczbę przedmiotów, bez zdania których nie ma szans na dostanie się na studia.
Avatar
fork / 20 września 2017 o 12:23
undefined napisał:
Ja bym dołożył jeszcze punkty za pochodzenie i bonus za przynależność do pis. A tak w ogóle - poco władzy wykształceni ludzie? Ciemna hołota łatwiej jest sterowalna i uwierzy we wszystko. W KRLD to się sprawdza tylko tam jest 3 pokolenie kimów a nasz kim nie ma potomka.
 Chyba nie zrozumiałeś na czym to ma polegać...
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 10:11
Doświadczyłem pracy na uczelni z rocznikami, które zaczynały studia bez egzaminu wstępnego. Orka na ugorze. Ludzie z przypadku, bez podstawowej wiedzy z zakresu studiowanego przedmiotu. Pierwsze dwa lata stawały się zajęciami wyrównawczymi. I jeszcze ta roszczeniowość... Jestem jak najbardziej za zmianą.
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 09:11
Ja bym dołożył jeszcze punkty za pochodzenie i bonus za przynależność do pis. A tak w ogóle - poco władzy wykształceni ludzie? Ciemna hołota łatwiej jest sterowalna i uwierzy we wszystko. W KRLD to się sprawdza tylko tam jest 3 pokolenie kimów a nasz kim nie ma potomka.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert kameralny w DK LSM
23 kwietnia 2018, 18:00

Koncert kameralny w DK LSM 0 0

Co Gdzie Kiedy. Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na 16. juz odsłonę cyklu muzycznego Bo piękno na to jest, by zachwycało… pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 18.

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy
PROBLEM

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy 3 1

W ponad 40 gminach województwa lubelskiego wciąż brakuje urzędników wyborczych, którzy mają zająć się organizacją tegorocznych wyborów samorządowych. Problemu z naborem nie było jedynie na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na pokazy spektaklu opartego na reportażach Pawła Piotra Reszki o "zwykłych - niezwykłych" mieszkańcach województwa lubelskiego - Diabeł i tabliczka czekolady.

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera
POLITYKA

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera 9 2

Niższy CIT i ZUS dla przedsiębiorców, fundusz budowy dróg lokalnych, 300 zł na wyprawkę dla każdego ucznia i zabezpieczenia emerytalne dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci - to niektóre z założeń "Piątki Morawieckiego". Zdaniem opozycji ma to na celu przykrycie zamieszania związanego z wysokimi nagrodami dla członków rządu. - Może chodzić o odbicie w sondażach - przyznaje politolog

Szedł ulicą, osunął się na chodnik. Policjanci uratowali mu życie, teraz im za to dziękuje

Szedł ulicą, osunął się na chodnik. Policjanci uratowali mu życie, teraz im za to dziękuje 16 1

Do komendanta hrubieszowskiej policji wpłynął niecodzienny list. 58-letni mężczyzna w ten sposób podziękował miejscowym funkcjonariuszom za uratowanie mu życia.

Koncert charytatywny w Nałęczowie
21 kwietnia 2018, 15:00

Koncert charytatywny w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. 21 kwietnia o godz. 15 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia)
galeria

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia) 15 6

Oficjalnie otwarty jest już Wielokran Browaru Zakładowego w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. - Kolejka ciągnęła się długo poza drzwi wejściowe. Atmosfera była znakomita. Dzisiaj także spodziewamy się wielu gości - mówi jeden z pracowników.

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno 2 0

Ostatni mecz sezonu, to tradycyjnie szansa dla kibiców, żeby spotkać się z zawodnikami. Sympatycy TBV Startu będą mieli taką okazję w niedzielę po zakończeniu zawodów z Miastem Szkła Krosno.

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra 0 0

Opel astra po raz pierwszy jest dostępny również w wersji dwukolorowej — czarny lakier na dachu, bocznych lusterkach i obręczach kół z lekkiego stopu kontrastuje z resztą nadwozia.

Samochód spadł z nasypu. Nie żyje 18-latka
TRAGEDIA

Samochód spadł z nasypu. Nie żyje 18-latka 8 6

Tragiczny wypadek w Rudniku k. Lublina. Nie żyje 18-letnia kobieta.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kontroli przejścia granicznego w Terespolu

Rzecznik Praw Obywatelskich chce kontroli przejścia granicznego w Terespolu 1 7

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do komendanta głównego Straży Granicznej o kontrolę praktyk stosowanych na przejściu granicznym w Terespolu. Zwłaszcza wobec cudzoziemców poszukujących w Polsce ochrony przed prześladowaniami w swoich krajach.

Dzieje Puław: Losy kościoła włostowickiego  po najeździe szwedzkim
HISTORIA

Dzieje Puław: Losy kościoła włostowickiego po najeździe szwedzkim 15 0

Najazd szwedzki przyniósł, oprócz zniszczeń pałacu, także ograbienie i zniszczenie kościoła we Włostowicach. Szalejąca w dwa lata później zaraza, której początek datuje się na 24 sierpnia 1708 r., zdziesiątkowała mieszkańców, a dużą część pozostałych przy życiu wypędziła do lasów.

Wisła Puławy gra z liderem tabeli

Wisła Puławy gra z liderem tabeli 4 0

Humory w Puławach mocno się ostatnio poprawiły. Tak samo, jak pozycja w tabeli. Po bardzo trudnym początku rundy wiosennej Wisła wygrała dwa ostatnie mecze i odskoczyła od drużyn zagrożonych spadkiem. W sobotę na stadionie MOSiR zamelduje się lider tabeli GKS Jastrzębie. Zawody rozpoczną się o godz. 17