sobota, 17 marca 2018 r.

Edukacja

Zamieszanie z opłatami za studia na Politechnice Lubelskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 sierpnia 2008, 16:12

Politechnika Lubelska jest jedyną publiczną uczelnią w Lublinie, która od przyszłych studentów wymaga wpisowego.

Po 300 zł muszą zapłacić kandydaci, którzy dostali się na I rok studiów zaocznych i wieczorowych. - Ale w zamian będą mieli obniżone czesne - tłumaczą na uczelni.

Komunikat o konieczności zapłacenia wpisowego właśnie pojawił się na stronie Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PL.

- Zdziwiłem się, bo wcześniej o tym nie wiedziałem - mówi Łukasz (nazwisko do wiadomości redakcji), który dostał się na pierwszy rok studiów na tym wydziale. - Wiem, że rektor ustalił opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł. Ale o żadnych dodatkowych opłatach w formie wpisowego nie słyszałem. Teraz w dziekanacie dowiedziałem się, że to normalna praktyka, stosowana także na innych uczelniach.

Sprawdziliśmy. Żadna inna lubelska uczelnia publiczna nie wymaga od przyszłych studentów wpisowego.

- Kandydaci wpłacają tylko opłatę rekrutacyjną, 17 zł za legitymację i 4 zł za indeks. Wpisowego nie ma - mówi Beata Górka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

- U nas jest tak samo. 80 zł opłaty rekrutacyjnej i 21 za indeks oraz legitymację. Bez wpisowego - dodaje dr Wiesław Grzegorczyk z uczelnianej komisji rekrutacyjnej w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

- My też wpisowego nie wymagamy - podkreśla Elżbieta Binienda, kierownik Działu Organizacji Studiów w Uniwersytecie Przyrodniczym.

Wymaga za to Politechnika.

- Chcemy się zabezpieczyć na wypadek rezygnacji studentów ze studiów po pierwszym semestrze. Jeśli z grupy 30-osobowej wykruszy się kilka osób, automatycznie wzrosną ponoszone przez uczelnię koszty kształcenia - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. - Ci, którzy po pierwszym semestrze zostaną na studiach, w drugim semestrze będą mieli obniżone czesne o kwotę wpisowego, czyli 300 zł. To znaczy, że wpisowe nie oznacza dla nich żadnych dodatkowych wydatków.

- Żeby rozwiać wszystkie wątpliwości przyszłych studentów, komunikat wyjaśniający całą sytuację jeszcze dziś pojawi się na stronie internetowej naszej uczelni - zapewnia Czajkowska-Deneka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!