Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 grudnia 2019 r.
21:33

Zielony wolontariat: Uczniowie z Księżpola postawili na rośliny i pszczoły

Autor: Zdjęcie autora ask
0 0 A A

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Księżpolu przygotowali rabatę, na której posadzili rośliny miododajne. Już wiosną obok ich szkoły wyrosną kwiaty, które będą cieszyć nie tylko oczy, ale stanowić będą schronienie i stołówkę dla owadów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwa miesiące temu wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA. ogłosiliśmy konkurs „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko”. Wspólnie namawialiśmy placówki oświatowe do podjęcia aktywnych działań proekologicznych. Liczyła się inwencja i zaangażowanie w zabawę uczniów, którzy nauczą się, jak wielką wagą jest ochrona środowiska. Wybraliśmy 12 najlepszych pomysłów, które zostały już zrealizowane. Jednym z nich był właśnie projekt wymyślony w szkole w Księżpolu.

Zaangażowali się wszyscy

– Stworzyliśmy projekt „O rośliny dbamy, pszczołom pomagamy”, polegającym między innymi na zbudowaniu rabaty z roślinami miododajnymi, wśród których wkomponowany został domek dla owadów zapylających – opowiada Iwona Krupczak, koordynatorka projektu. – Jego celem było uświadomienie i uwrażliwienie najmłodszego pokolenia na potrzebę ochrony pszczół i innych owadów zapylających oraz poszerzenie ich wiedzy o roślinach miododajnych.

W akcji wzięli udział uczniowie klasy VIB. Najpierw było to tylko kilka chętnych osób. Potem zespół sukcesywnie się powiększał. Wreszcie zaangażowali się wszyscy. Wspólnie wykonali gazetkę na korytarzu szkolnym, zakładki do książek z krótkim opisem roślin miododajnych oraz owadami zapylającymi z zaznaczeniem ich roli w ekosystemie. Najważniejsze było jednak stworzenie rabaty z roślinami miododajnymi z uwzględnieniem pory ich kwitnienia, wysokości roślin i ich potrzeb.

To była fajna praca

– Najpierw dobraliśmy się w grupy i każda rysowała rabatkę oraz kwiaty, jakie chce na niej posadzić – opowiada Zosia. – Gdy przygotowaliśmy teren przed szkołą, zaczęliśmy nasadzenia. To była fajna praca. Ja sadziłam frezję, hiacynty i narcyzy. To moje ulubione rośliny. Już się nie mogę doczekać, kiedy zakwitną. Mam nadzieję, że w ten sposób pomogę też pszczołom, które są zagrożone wyginięciem.

– Ekologia jest bardzo ważna. Musimy pomagać roślinom i zwierzętom, bo problem zanieczyszczenia środowiska jest bardzo duży – mówi Dominika. – Teraz mówi się dużo o zanieczyszczeniu powietrza. Warto więc sadzić jak najwięcej roślin, żeby oczyszczały one powietrze, którym oddychamy.

– A pszczoły są niezbędne bo zapylają kwiaty i tworzą miód – dodaje Marika. – Bez nich nie byłoby życia. Musimy się o nie troszczyć.

– Pszczoły są zagrożone, bo mamy coraz mniej roślin. Łąki się kosi, a drzewa wycina – tłumaczy Wiktoria. – Działania takie jak nasze, mogą im bardzo pomóc. Napisaliśmy mini-ulotki, w których zachęcamy, żeby coraz więcej osób sadziło rabaty. Liczymy, że nas posłuchają.

Przydomowa pasieka

O problemach pszczół najwięcej wie Dawid, który założył latem ze swoim bratem własną przydomową pasiekę. – Rodzice najpierw byli zaskoczeni, ale spodobał im się ten pomysł i to, że razem z bratem wydaliśmy na to całe nasze oszczędności. Na razie mamy jeden ul, ale będziemy pasiekę rozbudowywać. Na wiosnę zbierzemy już trochę miodu akacjowego, bo w naszym rejonie rośnie sporo akacji – opowiada Dawid.

Dawid zachęca też kolegów do zakładania własnych pasiek. Podkreśla, że posiadanie własnego ula jest bardzo ciekawe. – Na początku przylatywały do nas inne pszczoły i atakowały nasze, kradły miód i zakarmianie, które im dawaliśmy. Musieliśmy szukać rozwiązania. Udało się. Teraz czekamy aż przezimują. Żeby im w tym pomóc owinęliśmy ul czarną taśmą. Jak świeci słońce to nagrzewa ul, a zima jest ciepła więc może przetrwają. Trzymamy za nie kciuki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium