Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 maja 2021 r.
9:14

Egzamin ósmoklasisty 2021. Dyrektorzy szkół podejmują ważne decyzje dla uczniów

2 1 A A
Egzamin ósmoklasisty 2021 organizowany jest od 25 do 27 maja
Egzamin ósmoklasisty 2021 organizowany jest od 25 do 27 maja (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Już tylko dwa tygodnie zostały do egzaminu ósmoklasisty. W zdecydowanej większości uczniowie kończący w tym roku naukę w szkołach podstawowych do nauki stacjonarnej wrócą dopiero po testach. Wszystko z myślą o tym, żeby egzamin przebiegł bezpiecznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku egzamin ósmoklasisty organizowany jest od 25 do 27 maja. Już 15 maja uczniowie mogliby uczyć się w sposób hybrydowy, ale w szkołach z którymi rozmawialiśmy podjęto decyzję, że tak się nie stanie. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

– Ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju oraz zaplanowany termin egzaminu ósmoklasisty, aby zminimalizować ryzyko zachorowań lub konieczność zastosowania kwarantanny dla całej klasy, oddziały klas ósmych do nauki stacjonarnej wrócą od 31 maja – informuje Elżbieta Pieczonka, dyrektor SP nr 43 w Lublinie.

– Plan nauczania hybrydowego jest już ułożony. Zgodnie z nim uczniowie klas ósmych wrócą do nauczania stacjonarnego dopiero po egzaminach – mówi Małgorzata Wiślicka, dyrektor SP nr 30 w Lublinie. – To była bardzo naturalna decyzja z uwagi na chęć przeprowadzenia niezakłóconego niczym egzaminu. Nie chcemy żeby ktoś musiał go pisać w drugim terminie z uwagi na rozpowszechnienie się jakiegokolwiek wirusa, niekoniecznie tego przenoszącego COVID-19.

Z decyzji bardzo zadowoleni są rodzice.

– Dyrektorzy wykazali się ogromną odpowiedzialnością i umiejętnością przewidywania trudnych sytuacji. Przyznam, że w nich nie wierzyłam – śmieje się pani Agnieszka, mama ósmoklasisty. – Miałam plan, że moje dziecko i tak zatrzymam przed egzaminami w domu. Cieszę się, że zostanie, a jednocześnie nie straci żadnych lekcji.

Cieszą się też uczniowie. – W domu lepiej przygotuję się do egzaminu niż jeżdżąc do szkoły – ucina Janek.

A jak w ostatniej chwili przygotowywać się do egzaminów?

– Przy świadomym zaplanowaniu pracy oraz skorzystaniu z efektywnych metod nauki, z powodzeniem powinno wystarczyć czasu do solidnej powtórki z tych przedmiotów – r specjaliści programu ADAMED SmartUP. – Najlepszym sposobem na skuteczną naukę jest rozwiązywanie zadań oraz dostępnych arkuszy egzaminacyjnych. W ten sposób nabierze się wprawy, zwłaszcza że pewne typy zadań i pytań powtarzają się w kolejnych latach.

Specjaliści dodają, że nawet wielokrotne czytanie repetytorium niewiele pomoże, jeśli nie zrozumiesz materiału. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest opowiedzenie go własnymi słowami (w myślach, na głos lub pisemnie – red.) lub robienie notatek np. w formie pytań, na które na drugi dzień trzeba sobie odpowiedzieć.

– Nie rozpraszaj się. Kiedy siadasz do nauki, skup się na niej, odkładając na bok np. media społecznościowe. Wtedy nauka będzie bardziej efektywna. W przeciwnym razie możesz się po dłuższym czasie zorientować, że niemal nie posunąłeś się dalej w powtórkowym planie – dodają specjaliści.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Samochody parkują na poboczach jezdni

Bałagan z parkowaniem przy targowisku. Policyjne patrole pomogą?

Targowisko w Radzyniu Podlaskim gromadzi tłumy klientów, ale mieszkańcy narzekają na bałagan z parkowaniem. Radna Iwona Niebrzegowska-Kuchnia o pomoc zwróciła się do policjantów.

Konfederacja: „Na granicy polskiej powinniśmy używać broni”

Konfederacja: „Na granicy polskiej powinniśmy używać broni”

W obliczu ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej i śmierci polskiego żołnierza Konfederacja domaga się dymisji ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Politycy tej partii chcą również wydania polskim żołnierzom broni oraz ostrej amunicji.

Adam Skiba
Pogoda na weekend
film

To już weekend! Jaka będzie pogoda?

To będzie weekend w pogodową kratkę. Tradycyjnie przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez dr. Krzysztofa Siwka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku. Prezentuje Adam Skiba.

Myślał że inwestuje w kryptowaluty, a stracił pół miliona złotych

Myślał że inwestuje w kryptowaluty, a stracił pół miliona złotych

72-letni mieszkaniec Lublina padł ofiarą oszustów, którzy oferowali zysk na kryptowalutach. Łupem oszustów padło 500 tys. zł.

W niedzielę odbędą się dwie imprezy. Podczas jednej z nich ruch zostanie całkowicie wstrzymany i komunikacja miejska będzie jeździć objazdami.

Komunikacja miejska znów pojedzie inaczej. Powodem weekendowe imprezy

Szykuje sie kolejny weekend z objazdami komunikacji miejskiej. Powodem są zawody biegowe oraz festyn.

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie
NASZ PATRONAT

Trwa Wschodni Festiwal Fotografii. Wspaniałe wystawy do obejrzenia na Lubelszczyźnie

Trwający do końca czerwca Wschodni Festiwal Fotografii to miesiąc wrażeń dla pasjonatów, którzy swoimi aparatami lubią zatrzymywać czas w miejscu. To nie tylko wystawy fotografów z regionu, ale także seria spotkań z artystami, czy warsztaty fotograficzne, z których można wyciągnąć ogrom wiedzy.

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”
21 czerwca 2024, 18:00

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”

Eseje, debaty, teatr, koncerty, historia, smak, spacery w rytmie słów – to wszystko czeka na nas podczas Festiwalu „Drzewo Życia”, który odbędzie się od 21 do 23 czerwca na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Gardzienicach.

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom
ZDJĘCIA
galeria

353 rodziny zastępcze, czyli szansa na drugi dom

Dziecko ma prawo do wychowywania się w rodzinie pełnej ciepła, miłości, wsparcia, wartości i możliwości rozwoju psychicznego i społecznego. Mówi się, że rodziców się nie wybiera. Czasem jednak los sprawia, że dzieci wychowują się poza biologiczną rodziną. Rodzinna piecza zastępcza to szansa na stabilność, bezpieczne środowisko i miłość. Szansa na „drugi dom”.

Sławomir Ćwik w wyniku październikowych wyborów parlamentarnych wszedł do Sejmu RP. Teraz z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi w Lubelskiem walczy o mandat europosła

Poseł Polski 2050 w Zamościu: Idźmy na wybory

Dwa główne obozy polityczne przerzucały się oskarżeniami. Tylko Trzecia Droga pokazywała program pozytywny i merytoryczny – tak mniej więcej poseł Sławomir Ćwik, „jedynka” Polski 2050 podsumował kończącą się kampanię przed wyborami do Europarlamentu.

Śmierć podczas prac polowych

Śmierć podczas prac polowych

Tragiczny wypadek podczas prac polowych w powiecie janowskim. Mężczyzna zginął przygnieciony przez kosiarkę sadowniczą.

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Tajemne triki na współdzielenie konta Netflix: jak obejść ograniczenia – nowe zasady

Netflix to niezwykle popularna platforma streamingowa, dostępna na całym świecie. Chociaż w swojej bibliotece udostępnia wiele ciekawych produkcji, ceny abonamentów pozostawiają wiele do życzenia. Nie dziwi więc fakt, że dużo osób interesuje się współdzieleniem konta. Jakie triki warto znać, jeśli chcemy korzystać z Netflixa „na spółkę” w 2024 roku? Podpowiadamy!

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Najczęstsze mity o ubezpieczeniu OC – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, to temat doskonale znany każdemu kierowcy. Niestety, wokół tego koniecznego ubezpieczenia narosło wiele mitów. Czas je obalić!

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Oprawy LED – czy to na pewno inwestycja na lata?

Szukasz oświetlenia, które łączy funkcjonalność, estetykę i oszczędność? Postaw na oprawy LED! To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w Twoim domu, jak i w firmie. Mają szereg zalet i wyróżnia je ogromna różnorodność. Różnią się od siebie designem, mocą, sposobem montażu i zastosowaniem. Jak więc wybrać odpowiednią oprawę dla siebie? Czym się kierować przy wyborze i co trzeba o nich wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
9 czerwca 2024, 11:30

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W najbliższą niedzielę lubelski skansen zaprasza na tradycyjne sianokosy. Będą pokazy koszenia, grabienia i przewracania siana.

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"
ZDJĘCIA
galeria

Ciasto ratuje życie " Razem dla Ewy"

Licytacja charytatywna " Razem dla Ewy" odbyła się w czwartek w XXIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Uczniowie zbierali pieniądze na pomoc swojej nauczycielce Pani Ewie, która uczy historii. Jest jedyną nauczycielką w Lublinie jeżdżącą na wózku. I właśnie dla niej uczniowie już po raz drugi zorganizowali specjalną akcję.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium