Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

9 marca 2021 r.
13:15

Międzynarodowa afera. Francuski minister chciał w Kraśniku rozmawiać o LGBT

22 114 A A
Clément Beaune na spotkaniu z RPO
Clément Beaune na spotkaniu z RPO (fot. Biuro RPO)

Clément Beaune, francuski minister ds. europejskich planował przyjazd do Kraśnika. Polskie władze mu odmówiły tłumacząc się epidemią. Ale może chodzić o to, że kraśnickie samorządy przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Beaune wizytę w Polsce rozpoczął w poniedziałek. W jego planach było spotkanie z prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim i Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem.

– Głównym przedmiotem rozmów były problemy związane z ochroną praw i wolności obywatelskich, zarówno w Polsce, jak i w szerszym kontekście Unii Europejskiej. Szczególną uwagę zwrócono na sprawy dotyczące równego traktowania, praw kobiet oraz standardów praworządności – informuje biuro RPO.

Minister i Kraśnik

Francuski minister rozmawiał właśnie o prawach kobiet, ale przed wizytą miał też inne plany. Jak powiedział w wywiadzie dla magazynu L’Obs, zamierzał odwiedzić Kraśnik.

I tu sprawy zaczęły się komplikować. Żeby zrozumieć to międzynarodowe zamieszanie, cofnijmy się do roku 2019. Wówczas jako pierwszy samorząd w Polsce, powiat świdnicki przyjął tzw. uchwałę anty-LGBT. Potem takie stanowiska zaczęli przyjmować kolejni. Także powiat kraśnicki i samo miasto Kraśnik.

We wrześniu 2020 roku miejscy radni jasno pokazali, że mimo spadających na nich słów krytyki, zdania nie zmieniają. Rada miasta nie uchyliła uchwały. – Nie znajdziecie wśród nas homofobów. Homofobia to strach przed osobami. Takiego strachu w nas nie ma. Obawiamy się tego co jest ideologiczne, tego co jest przekształcaniem świata, nie obawiamy się osób – mówił radny radny Tomasz Saj z PiS.

Pod koniec lutego swoje stanowisko podtrzymali także radni powiatowi.

Wróćmy do francuskiego ministra, który Kraśnik chciał odwiedzić właśnie ze względu na tę uchwałę.

List ambasadora

Burmistrz Kraśnika 26 lutego otrzymał pismo od ambasadora Francji w Polsce z propozycją spotkania z ministrem. – Jeszcze tego samego dnia odpowiedzieliśmy, że pan burmistrz bardzo chętnie się spotka z ministrem. To był piątek, a w poniedziałek udzieliliśmy odpowiedzi pisemnej – opowiada Daniel Niedziałek z urzędu miasta Kraśnik.

Tyle że trzy dni potem ambasador poinformował, że do spotkania 9 marca nie dojdzie. Minister musiał skrócić swoją wizytę w Polsce.

O co chodzi? – Polskie władze przekazały mi ostatnio, że nie są w stanie zaplanować tej wizyty i głęboko nad tym ubolewam. Jest to decyzja, którą potępiam – powiedział Beaune w L’Obs, któremu chodziło o odwiedzenie tzw. strefy anty-LGBT.

Co do tego nie ma wątpliwości, bo już w pierwszym piśmie ambasador informuje władze miasta, że spotkanie miało dotyczyć współpracy z miastem Nogent-sur-Oise. – Tak się złożyło rocznicowo, że rok temu nasze miasto partnerskie we Francji zawiesiło z nami współpracę w kontekście tej uchwały Rady Miasta ­– mówi Niedziałek i dodaje, że spotkanie ministra z burmistrzem miała dotyczyć właśnie tego tematu.

Pandemia?

– Sądziliśmy, że skrócenie wizyty pana ministra wiąże się z rezolucją w kwestii LGBT, którą we wtorek ma podjąć Parlament Europejski. Teraz z mediów dowiadujemy się czegoś innego – dodaje urzędnik.

Według rzecznika ministra Beaune’a strona polska przekazała, że wizyta w Kraśniku "nie zostałaby dobrze przyjęta z uwagi na trudną sytuację zdrowotną".

Według wtorkowych danych w województwie lubelskim wykryto ponad 500 nowych zakażeń. Jeśli chodzi o powiat kraśnicki to zakażeń było 18. Nie odnotowano żadnego zgonu, wskaźnik zachorowań liczony na 10 tys. mieszkańców wyniósł zaledwie 1,8.

Sytuację już skomentował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

– To oczywista nieprawda. Nikt z polskich władz nie zabraniał ani nie uniemożliwiał francuskiemu wiceministrowi wizyty w Kraśniku. Tego rodzaju sugestie nie służą dobrze atmosferze wizyty i naszym relacjom, wyjaśnimy tę sprawę w kontakcie z Ambasadą Francji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium