Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

27 stycznia 2010 r.
19:17
Edytuj ten wpis

Settlers: Narodziny Kultur. Jak za dawnych, dobrych czasów

0 0 A A

Podróże w czasie są możliwe – to pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy po odpaleniu krążka z nowymi Osadnikami. Recenzja gry The Settlers: Narodziny Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przyznam się, że ostatni raz w Settlersów grałem jeszcze w latach 90-tych. Była to druga część nowopowstałej serii. Kiedy więc zabrałem się za granie w Narodziny Kultur, miałem wrażenie, że przeniosłem się w czasie. Wszystko jest tu takie, jak dziesięć lat temu.

Egipcjanie kontra Bawarowie kontra Szkoci

Gra składa się z jedenastu misji połączonych lekko zakręconą i przyznam: mało ciekawą fabułą. Do naszej dyspozycji oddano trzy frakcje: Egipcjan, Bawarów i Szkotów. Egipcjanie to doskonali gospodarze, którzy w walce polegają głównie na swojej liczebności (bo wojownicy z nich kiepscy). Szkoci z kolei specjalizują się w wojnie. Z drugiej jednak strony słabo im wychodzi zarządzanie swoją mieściną. A Bawarowie miłują piwo i… niewyróżniający się na żadnym polu.

Cele misji nie są zbyt zróżnicowane: przeważnie ograniczają się do wybudowania odpowiednich budynków lub wyprodukowania konkretnych produktów. Czegoż jednak więcej można spodziewać się po grze ekonomicznej?
Przejrzysta struktura produkcji deski

Niezależnie od stawianych przed nami celów, drogą do ich osiągnięcia będzie za każdym razem budowa/rozbudowa naszej osady. Stawiamy kolejne budowle, łączymy je odpowiednio drogami i patrzymy, jak nasi mali, śmieszni osadnicy uwijają się nosząc towary pomiędzy rozmieszczonymi na drogach chorągiewkami.

Ważne jest, aby nasza osada była samowystarczalna: jeśli np. zabraknie nam w pewnym momencie desek, nie będziemy mogli budować kolejnych struktur, jeśli nie wydobędziemy odpowiednich surowców, nie będziemy mogli produkować odpowiednich narzędzi itd.

Sieć tego typu zależności utkana jest w sposób dość przejrzysty i przemyślany. Gracz szybko zorientuje się, że niektóre struktury lepiej stawiać blisko siebie (np. chatę drwala dobrze postawić obok tartaku), ale ta wiedza to za mało, żeby dobrze zaprojektować swoją osadę.

Trzeba się czasem nieźle napracować, żeby wszystko działało jak w zegarku. Należy również pamiętać, że w osiągnięciu celu przeszkadzają nam także wirtualni przeciwnicy. Walka oczywiście jest w tej grze obecna. Nie spodziewajmy się jednak rozbudowanych opcji strategicznych. Settlersi to przede wszystkim gra ekonomiczna, a potyczki zbrojne są tutaj swego rodzaju dodatkiem i niekoniecznie jedynym i najlepszym sposobem na osiągnięcie zamierzonych celów.
Krecha rządzi

O ile sama rozgrywka praktycznie nie zmieniła się w stosunku do pierwszych części serii, o tyle grafika, na szczęście, już tak. Trzeba przyznać, że pod tym względem gra prezentuje się całkiem nieźle, nawet na zbliżeniach. Oprawa ma charakterystyczny kreskówkowy klimat, który mnie osobiście bardzo przypadł do gustu; ciepłe pastelowe kolory, charakterystyczne pękate, nieco gapowate postacie.

Miło popatrzeć na takie widoki, zwłaszcza, że za oknami mróz trzaska aż miło. Jedyną rzeczą jaką moim zdaniem, należałoby dopracować, to wygląd postaci pojawiających się w przerywnikach dialogowych. Podczas rozgrywki na ekranie nieraz pojawiają się postacie, które dają nam rady, oznajmiają cele albo po prostu sprzeczają się między sobą. Czasami ta wymiana zdań może być nawet zabawna, ale modele wspomnianych bohaterów są dość kiepskiej jakości, a animacja… cóż, w zasadzie jej nie ma (np. mówią z zamkniętymi ustami).

Muzyka w grze także jest przyjemna. Zależnie od tego, jaką gramy frakcją, usłyszymy motywy dla niej charakterystyczne. Utworów tych może nie ma zbyt wiele, ale są miłe dla ucha i nie nużą nawet po wielu godzinach grania. Dźwięki również stoją na wysokim poziomie i też wpisują się w kreskówkowo-bajkowy klimat. Co bardzo ważne: gra działa płynnie nawet na nieco starszych komputerach.

W dodatku przez dość długi czas grania nie natknąłem się na żadne poważniejsze błędy utrudniające rozgrywkę, co przecież nagminnie zdarza się nawet w znacznie większych i droższych produkcjach.

Gra posiada tryb multiplayer. Niby nic w tym nadzwyczajnego, tryby rozgrywki też nie są jakieś szczególnie odkrywcze. Bardzo fajną, swego rodzaju nowością jest za to wirtualne lobby. Możemy w nim pochatować z innymi graczami, dostępne są tam także mini gry (np. w karty), które są miłym urozmaiceniem w oczekiwaniu na rozgrywkę.
WYROK

Przyznam, że naprawdę dobrze bawiłem się powracając po latach do świata Settlersów. To wesoła i odprężająca rozgrywka. Malkontenci mogą narzekać, że dostajemy produkt, który od tego sprzed dziesięciu lat różni się jedynie lepszą grafiką. Dla mnie to zaleta, a nie wada.

Humor i lekkie podejście do tematu gier ekonomicznych to kolejne plusy produkcji. Jeśli chodzi o minusy, to w zasadzie trudno tutaj jakieś wymienić. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to wtórność rozgrywki. W niemal każdej misji mamy do czynienia z tym samym, a rozgrywka po pewnym czasie może wydać się dość monotonna.

Z drugiej jednak strony to zarzut, który mógłbym wystosować pod adresem praktycznie każdej gry ekonomicznej. Polecam tę grę każdemu, kto jeszcze nie miał okazji zapoznać się z Osadnikami.

Nasza ocena: 5-/6

Pozostałe informacje

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium