Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

3 września 2022 r.
20:50

Lubelskie. Kurhan i tajemnica tajemnic. Historia tego miejsca jest starsza od chrześcijaństwa

Autor: Zdjęcie autora agdy
15 0 A A
Archeolodzy pracują w Ślipczu od 6 sierpnia
Archeolodzy pracują w Ślipczu od 6 sierpnia (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Niewiele już dzieli archeologów od rozwiązania zagadki kurhanów niedaleko Bugu. Docierają w miejsce w którym poprzednio byli uczestnicy czyjejś ceremonii pogrzebowej. A ta odbyła się kilkaset lat przez naszą erą. Egiptem rządzili wówczas Ptolemeusze a Euklides układał swoją geometrię...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ślipcze, to niewielka wieś w gminie Hrubieszów. Pierwsze wzmianki o niej są w staroruskich dokumentach z XIV wieku. Ale historia tego miejsca jest starsza od chrześcijaństwa. Świadczą o tym trzy kurhany usypane na planie trójkąta.

Specjaliści wspominali o kopcach w Ślipczu już na początku XX w. ale do 2020 roku nie prowadzono tam żadnych badań archeologicznych. Cmentarzysko w latach 60. ubiegłego wieku wpisane zostało do rejestru zabytków.

Okopy historii

Pierwszy, najmniejszy został przebadany dwa lata temu. Niestety prawdopodobnie usypano go wtórnie i miało to związek z działaniami podczas I wojny światowej. Grób jaki się tam znajdował został zniszczony podczas robienia okopów. Naukowcy znaleźli ludzkie kości, w tym kości dziecka ale przemieściły je zwierzęta. Szczątki były w stanie uniemożliwiającym badania.

Teraz archeolodzy badają drugi. Znajduje się na prywatnym gruncie, ma trzy metry wysokości i 18-20 metrów średnicy.

– Nadal nie wiemy dla kogo usypano kurhan. Jeśli to się wyjaśni, będziemy wiedzieć kiedy powstało cmentarzysko, bo te trzy kopce tworzą całość. Miejsce, w którym pracujemy wcześniej zostało przebadane metodami nieinwazyjnymi i uznaliśmy je za najbardziej obiecujące. Od 6 sierpnia znaleźliśmy tysiące zabytków: przepalone ludzkie kości, węgle drzewne, fragmenty srebrnego naszyjnika, szklane paciorki, przęśliki czy elementy wrzeciona, fibulę – metalową zapinkę do spinania szat – wylicza prof. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS, która prowadzi badania w Ślipczu.

Jeden z trzech kopców tworzących cmentarzysko (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Nisko, coraz niżej

Przez tysiąclecia nakładło się tu osadnictwo z różnych epok. Ludzie byli między 2 a 4 wiekiem przed Chrystusem, zostały ślady pod Gotach z 3-4 wieku naszej ery. Są zabytki z epoki brązu, późnego rzymskiego i wczesnego średniowiecza.

Naukowcy odnaleźli też ślady konstrukcji – rowka w którym były pale, przykryte drewnem lub skórami. Do naszych czasów dotrwała warstwa o tłustej konsystencji, które nie przepuszcza wody. Naukowcy zamierzają dotrzeć do poziomu litego lessu, tam gdzie zatrzymała się ludzka ingerencja. Niedawno byli na głębokości 360 cm licząc od czubka kurhanu czyli poniżej jego stopy – poziomu na którym go usypano. Ale najbardziej wyczekiwane znalezisko jeszcze przed nimi.

– Już kolejny rok współpracujemy z archeologiami. Naukowcy korzystają z gminnego budynku po dawnej szkole podstawowej w Ślipczu. Wspieramy ich udostępniając bezpłatnie miejsce na bazę, nie pobieramy też za energie czy wodę. Gmina podpisała umowę z Zakładem Karnym w Hrubieszowie i przywozimy skazanych, którzy pracują przy wykopaliskach. Jestem na miejscu tak często jak to możliwe. To chyba normalne, podobne jak wywiezienie kilku taczek ziemi i przywiezienie czegoś archeologom – mówi Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów na terenie której trwają prace.

Nawet na profilu, który prowadzą badacze odnotowali wizytę, bo w szczególnie gorący dzień wójt przywiózł archeologom lody.

Zabytki znalezione w kurhanie (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Kury i legendy

Kilkunastoosobowa grupa prof. Niezabitowskiej-Wiśniewskiej, którą tworzą studenci i absolwenci archeologii, pracownicy muzeum w Hrubieszowie oraz wolontariusze ze Stowarzyszenia Grossus planowała, że zakończy prace w sobotę. Już wiadomo, że wszystko się przedłuży, bo teraz najważniejszy etap prac.

Wśród mieszkańców krążą opowieści o złotych rzymskich monetach z czasów Chrystusa znajdowanych w miejscu trzeciego kopca. Ponieważ zawsze było wiadomo, że tylko archeolodzy mają prawo prowadzić badania i nawet właściciel gruntu nie może tam kopać, rolnicy mieli stosować bardzo sprytne wybiegi. Na trzeci, czekający na przebadanie kurhan sypali ziarno a kury sukcesywnie rozgrzebywały ziemię. Im przecież wolno. Monety, które sobie kilkanaście lat temu pokazywano, miały pochodzić właśnie z kurzych prac. Inne lokalne legendy mówią o piwniczkach, których tył sięgał kurhanu co umożliwiało zakazane prywatne prace wykopaliskowe, one też miały dać złote znaleziska. Jaki jest los tamtych zabytków, czy było ich dużo i czy w ogóle były - nie wiadomo.

Prace archeologów nadzorują koty z sąsiedniego gospodarstwa (fot. Barbara Niezabitowska-Wiśniewska)

Archeologiczna gmina

Jesienią zeszłego roku gmina Hrubieszów kupiła od prywatnej osoby kilka hektarów pola w Gródku. Skarpa nad Bugiem od wielu lat jest miejscem badań archeologicznych, bo ludzie żyli tu od czasów neolitu. Na polu, które jest własnością gminy zostały ślady czasów, gdy ludzie zaczęli stosować nowe metody obróbki kamienia, pojawiło się garncarstwo, tkactwo a przede wszystkim upowszechniło się rolnictwo i stałe osady.

Gródek jest oddalony zaledwie o kilka kilometrów od kurhanów w Ślipczu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

To już jutro! Z początkiem maja, po zimowej przerwie, wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Na inaugurację sezonu będzie można obejrzeć spektakle „Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki”.

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

Do tragicznego wypadku doszło we wtorkowe popołudnie na drodze powiatowej pomiędzy Białą Podlaską a Rokitnem. W zderzeniu trzech aut osobowych śmierć na miejscu poniósł 42-letni kierowca volkswagena. Do szpitala trafiły dwie osoby.

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

To będzie przygotowanie do rywalizacji w Orlen Pucharze Polski

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Całodobowo i 7 dni w tygodniu działa bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta. Można otrzymać wsparcie i pomoc zwłaszcza w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Kolejna gwiazda Świdnik Air Festival ogłoszona. 15 czerwca na scenie wystąpi Katarzyna Nosowska.

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?
WYBORY 2024

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?

Posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierają lubelską listę koalicyjnej Trzeciej Drogi. W gronie 10 kandydatów znaleźli się także były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Henryk Smolarz, były poseł, a obecnie szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją w Lublinie obchodów świąt majowych, a także wielkanocnych z kalendarza juliańskiego i Dni Kultury Studenckiej w czasie majówki mieszkańców stolicy regionu czeka sporo utrudnień na drogach.

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Marzysz o przecięciu błękitnych fal, czując wiatr we włosach, ale nigdy nie miałeś okazji stanąć za sterem? Mazury, znane jako Kraina Tysiąca Jezior, oferują idealne warunki dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste wody i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to doskonałe miejsce zarówno dla doświadczonych żeglarzy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na wodzie.

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Zapomnij o zgiełku codzienności i otwórz się na spokój, jaki oferują góry. Bukowina Tatrzańska, zakątek pełen malowniczych pejzaży i górskiej ciszy, jest jak balsam dla duszy szukającej odpoczynku. Odkryj z nami, jak cieszyć się każdą chwilą, delektując się pięknem i spokojem, jakie niesie ze sobą Bukowina Tatrzańska.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium