Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

28 grudnia 2017 r.
11:50

Śledczy zajęli majątek starosty warty 1,8 mln zł. "Pierwsze słyszę"

43 30 A A
Starosta Józef Kuropatwa
Starosta Józef Kuropatwa (fot. Tygodnik Zamojski)

Śledczy zabezpieczyli nieruchomości należące do Józefa Kuropatwy, starosty hrubieszowskiego. Chodzi o postępowanie dotyczące wyłudzenia ponad 4 mln zł unijnej dotacji na przebudowę drogi. Zarzuty w tej sprawie usłyszały już cztery osoby

Aktualizacja artykułu: 28 grudnia 2017 r. 13:14
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Postępowanie w sprawie starosty prowadzą śledczy z Prokuratury Okręgowej Zamościu oraz policjanci z komendy wojewódzkiej, specjalizujący się w walce z korupcją. Sprawa dotyczy nieprawidłowości, do jakich miało dojść w hrubieszowskim starostwie oraz Powiatowym Zarządzie Dróg w Hrubieszowie. Na początku grudnia informowaliśmy, że śledczy postawili zarzuty czterem osobom. Chodzi o starostę Józefa Kuropatwę (zgodził się na publikację nazwiska), wicestarosty Leszka C., byłego dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie Zbigniewa W. oraz inspektora nadzoru inwestorskiego – Tadeusza K. Teraz policjanci poinformowali o zajęciu majątków, należących do samorządowców.

– Wydane zostało postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na nieruchomościach obu podejrzanych. Wobec starosty to kwota 1 850 000 zł natomiast wicestarosty 807 000 zł – mówi Andrzej Fijołek z zespołu prasowego KWP w Lublinie.

Sam Józef Kuropatwa o zabezpieczeniu na swoim majątku dowiedział się od nas.

– Pierwsze słyszę, nic o tym nie wiedziałem – komentuje starosta. – Serce boli, bo ja przecież żadnych pieniędzy nie wziąłem dla siebie. Wybudowałem drogę dla ludzi i teraz dzieją się takie rzeczy. Nie wiem, co powiedzieć.

Jeden z wątków śledztwa dotyczy uzyskania przez starostwo ponad 4 mln zł unijnej dotacji na przebudowę drogi powiatowej Adelina–Mircze–Kryłów. Zdaniem śledczych, wsparcie uzyskano za pomocą poświadczających nieprawdę dokumentów. W rezultacie Urząd Marszałkowski w Lublinie wypłacił starostwu ponad 4 mln zł. Do nieprawidłowości miało dojść na przełomie lutego i marca 2015 r. Podejrzani mieli fałszować dokumentację budowy, żeby „zmieścić się” w wyznaczonych terminach. Dzięki temu nie stracili unijnej dotacji.

Wicestarosta Leszek C. usłyszał dwa zarzuty. Według śledczych, razem ze starostą nakłaniał Zbigniewa W. do fałszowania dziennika budowy. Poza tym przekroczył swoje uprawnienia i wprowadził w błąd urząd marszałkowski – przekonuje prokuratura. Leszek C. nie przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień. Józef Kuropatwa usłyszał trzy zarzuty. Dotyczą one nakłaniania Zbigniewa W. do poświadczenia nieprawdy w dzienniku budowy oraz przekroczenia uprawnień. Nie przyznał się do winy.

– Nie zgadzam się z zarzutami – mówił po postawieniu zarzutów Józef Kuropatwa. – Grosza od nikogo nie wziąłem, a prokurator pisze, że wyłudziłem pieniądze od marszałka. Mam świadków, że prace opisane w dzienniku były wykonywane. Nikt mnie jednak o to nie pytał. Nie chciał słuchać. To jest nagonka polityczna, żeby wyeliminować nas z wyborów.

Śledczy wydali postanowienie o zawieszeniu samorządowców w obowiązkach służbowych. Za poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi do 8 lat więzienia. Z kolei za przekroczenie uprawnień i wyłudzenie dotacji wielkiej wartości kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 10 lat.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kresowy lechita / 3 stycznia 2018 o 17:42
TO KOLESIOWSKO-RODZINNY - NIEMAL MAFIJNY UKŁAD  WŁADZY OPLATAJĄCY SWOIMI MACKAMI CAŁY TEN POWIAT MIASTO I GMINY HRUBIESZOWSKIE OD KILKUNASU LAT ! Wszystkie urzędy i instytucje, szkoły i wszystko co możliwe! Patologia w największym chyba w kraju wydaniu oparta na kłamstwie, niszczeniu ludzi i bezprawiu ! Ale koniec już bliski !!!!!!
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 19:35
Zaczął się wreszcie upragniony sezon na BURE KUROPATWY. ZSL i wszystko jasne,
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 16:09
Głupie pytanie: Skąd ludzie (urzędnicy państwowi) w ciągu paru lat, potrafią uzbierać wielomilionowe majątki? Kiedy przeciętny Kowalski, aby osiągnąć taki majątek potrzebuje wielu pokoleń. Czyżby kasa spadła z nieba, dla bohatera artykułu lub wygrał 200 x pod rząd w kasynie? Wystarczy policzyć dochody takich i jemu podobnych, aby tak jak w Chinach zaprosić pana starostę pod mur i przydzielić mu żołnierza do odstrzelenia tego durnego łba.
Avatar
samuraj / 30 grudnia 2017 o 00:14
Chyba na 500 plus śmierdzącej patologii pisu
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 12:13
CBA też to potwierdza - lubelskie w czołówce podejrzeń korupcyjnych - "Najwięcej postępowań przygotowawczych w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców wszczęto w 2016 r. w województwach: lubelskim (69 postępowań) i mazowieckim (66)."
Avatar
nie pomoże / 29 grudnia 2017 o 10:02
undefined napisał:
Prawda jest jedna mafia sekty pislam nic nie wskórałą w Urzędzie Marszałkowskim to stawia bez prawne zarzuty jednemu z najlepszych starostów w województwie ! Polityczna fikcja ! Mamy jeszcze Sąd póki co a jak banda i to przejmie to pamiętajcie ciemnoto, że wam będzie najgorzej !A nie PANU kUROPATWIE !
undefined napisał:
Takie niepiśmienne i ograniczone typy są peeselowcom potrzebne w kształtowaniu wiejskiej opinii publicznej i namawianiu, żeby na was głosowal.
rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 08:38
"...pamiętajcie ciemnoto, że wam będzie najgorzej !" - sedno podejścia ludowców do problemów wsi.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 07:30
Prawda jest jedna mafia sekty pislam nic nie wskórałą w Urzędzie Marszałkowskim to stawia bez prawne zarzuty jednemu z najlepszych starostów w województwie ! Polityczna fikcja ! Mamy jeszcze Sąd póki co a jak banda i to przejmie to pamiętajcie ciemnoto, że wam będzie najgorzej !A nie PANU kUROPATWIE !
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 22:24
Czy wszyscy radni w gminie są nadal z jedynie słusznej partii zjednoczonej ludowej kaszaniakowej?
Avatar
nn / 28 grudnia 2017 o 21:16
Jedyny ratunek dla polskiej wsi to ich natychmiastowa delegalizacja.
Avatar
kresowy lechita / 3 stycznia 2018 o 17:42
TO KOLESIOWSKO-RODZINNY - NIEMAL MAFIJNY UKŁAD  WŁADZY OPLATAJĄCY SWOIMI MACKAMI CAŁY TEN POWIAT MIASTO I GMINY HRUBIESZOWSKIE OD KILKUNASU LAT ! Wszystkie urzędy i instytucje, szkoły i wszystko co możliwe! Patologia w największym chyba w kraju wydaniu oparta na kłamstwie, niszczeniu ludzi i bezprawiu ! Ale koniec już bliski !!!!!!
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 19:35
Zaczął się wreszcie upragniony sezon na BURE KUROPATWY. ZSL i wszystko jasne,
Avatar
Gość / 30 grudnia 2017 o 16:09
Głupie pytanie: Skąd ludzie (urzędnicy państwowi) w ciągu paru lat, potrafią uzbierać wielomilionowe majątki? Kiedy przeciętny Kowalski, aby osiągnąć taki majątek potrzebuje wielu pokoleń. Czyżby kasa spadła z nieba, dla bohatera artykułu lub wygrał 200 x pod rząd w kasynie? Wystarczy policzyć dochody takich i jemu podobnych, aby tak jak w Chinach zaprosić pana starostę pod mur i przydzielić mu żołnierza do odstrzelenia tego durnego łba.
Avatar
samuraj / 30 grudnia 2017 o 00:14
Chyba na 500 plus śmierdzącej patologii pisu
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 12:13
CBA też to potwierdza - lubelskie w czołówce podejrzeń korupcyjnych - "Najwięcej postępowań przygotowawczych w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców wszczęto w 2016 r. w województwach: lubelskim (69 postępowań) i mazowieckim (66)."
Avatar
nie pomoże / 29 grudnia 2017 o 10:02
undefined napisał:
Prawda jest jedna mafia sekty pislam nic nie wskórałą w Urzędzie Marszałkowskim to stawia bez prawne zarzuty jednemu z najlepszych starostów w województwie ! Polityczna fikcja ! Mamy jeszcze Sąd póki co a jak banda i to przejmie to pamiętajcie ciemnoto, że wam będzie najgorzej !A nie PANU kUROPATWIE !
undefined napisał:
Takie niepiśmienne i ograniczone typy są peeselowcom potrzebne w kształtowaniu wiejskiej opinii publicznej i namawianiu, żeby na was głosowal.
rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 08:38
"...pamiętajcie ciemnoto, że wam będzie najgorzej !" - sedno podejścia ludowców do problemów wsi.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2017 o 07:30
Prawda jest jedna mafia sekty pislam nic nie wskórałą w Urzędzie Marszałkowskim to stawia bez prawne zarzuty jednemu z najlepszych starostów w województwie ! Polityczna fikcja ! Mamy jeszcze Sąd póki co a jak banda i to przejmie to pamiętajcie ciemnoto, że wam będzie najgorzej !A nie PANU kUROPATWIE !
Avatar
Gość / 28 grudnia 2017 o 22:24
Czy wszyscy radni w gminie są nadal z jedynie słusznej partii zjednoczonej ludowej kaszaniakowej?
Avatar
nn / 28 grudnia 2017 o 21:16
Jedyny ratunek dla polskiej wsi to ich natychmiastowa delegalizacja.