Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

11 grudnia 2019 r.
15:14

Ile jest hejtu wśród lubelskich licealistów? Wnioski po lekcjach w pięciu szkołach

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
12 16 A A
(fot. Jakub Dobroch)

– Młodzież dobrze wie czym jest mowa nienawiści. Świadomość niewiele zmienia. Wciąż jej używają – mówi jedna z nauczycielek, które prowadziły lekcje w ramach projektu poświęconemu problemowi dyskryminacji i przeciwdziałania mowie nienawiści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt zakładał przeprowadzenie 70 godzin zajęć lekcyjnych w pięciu lubelskich placówkach. Jego celem było wsparcie środowiska pedagogicznego w przygotowaniu programu zajęć i przeprowadzenie lekcji.

– Przeciwdziałanie mowie nienawiści w środowisku szkolnym i przestrzeni online oraz dyskryminacji jest jednym z zadań szkoły. My chcemy pomagać przy realizacji – komentuje Magdalena Kawa ze Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. Jej stowarzyszenie z siedzibą w miejscowości Bratnik, za miejskie pieniądze przygotowało projekt i raport na podstawie ankiet, które wypełniali uczniowie.

– Podczas jednego spotkania poprosiłam o podniesienie ręki każdego ucznia, który był świadkiem mowy nienawiści. W odpowiedzi zobaczyłam las rąk. Bardzo mnie to zmartwiło – komentuje prowadząca. – Moim celem było wtedy znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak możemy temu zaradzić? – dodaje.

Na początku nauczyciele wspólnie opracowali różne scenariusze dla swoich podopiecznych. – Te warsztaty były nam bardzo potrzebne. Spotkanie i wymiana doświadczeń, a także świadomość, że nie tylko my zauważamy problem, dała nam dużą motywację – zauważa pedagog.

Nauczyciele zwrócili również uwagę na emocje, które towarzyszyły uczniom. – 14-letni pierwszoklasiści, czyli ci, którzy przyszli do szkoły średniej prosto ze szkoły podstawowej, bardziej przeżywali te zajęcia – tłumaczy jedna z nauczycielek. – Nic dziwnego, temat jest bardzo trudny – komentuje druga. – Z kolei starsi uczniowie, np. z klas trzecich, byli bardziej odporni – dodaje.

– Podłoże mowy nienawiści jest bardzo różne. Może to być rasa, płeć czy orientacja. Jednak miejsce, w którym najczęściej się objawia, jest jedno: Internet – mówi psycholog realizująca lekcje w jednej ze szkół. – Młodzież sama mówi o tym, że czuje się tam anonimowa i bezkarna. Uważają, że rzucają słowami w przestrzeń bez końca – dodaje.

– Wiemy, że nasz projekt to jedynie kropla w morzu potrzeb. Mimo to mamy nadzieję, że nie przejdzie bez echa i działania w szkołach będą kontynuowane – mówi Magdalena Kawa.

Pierwsze efekty można było zauważyć już wczoraj. W związku z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga zorganizował projekt „Życzliwość+”. – Był on swoistą kontynuacją tego, co rozpoczęliśmy podczas zajęć – kończy pedagog.

* Pełny raport z realizacji projektu „Przeciwdziałanie mowie nienawiści i dyskryminacji w lubelskich szkołach”, a także wnioski i rekomendacje można znaleźć na stronie www.dlaziemi.org.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje
galeria

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS
Zamość

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS

Po Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej przyszedł czas na Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zamościu. Tu także jest już nowy prezes.

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia
galeria

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia

Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak utrzymać swoją zmywarkę w nienagannej czystości i sprawności? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zmywarka to niezastąpione urządzenie w każdym domu, które znacznie ułatwia codzienne obowiązki. Ale aby służyło nam jak najdłużej, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik Czyszczenie zmywarki: krok po kroku. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, jak często należy to robić oraz jak dbać o nią na co dzień. Przekonasz się, że utrzymanie czystości w zmywarce to naprawdę proste zadanie!

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?
POLITYKA
film

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?

Gorąca polityczna sytuacja w Świdniku. Po wizycie w studiu Dziennika Wschodniego w cyklu Dzień Wschodzi, burmistrza Marcina Dmowskiego pojawiły się gorące komentarze ze strony jego przeciwników. Nie pierwszy raz. Zaraz po wyborach padły ostre słowa ze strony polityków kontrkandydatki w Edyty Lipniowieckiej z Polski 2050 oraz radnego powiatowego Mariusza Wilka.

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Znalezienie odpowiedniego najemcy to kluczowy aspekt zarządzania wynajmem nieruchomości, który może przesądzić o sukcesie finansowym i operacyjnym każdego właściciela mieszkania.

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Ludzie prezydenta Michała Litwiniuka (PO) zgarnęli najważniejsze funkcje w komisjach Rady Miasta. - Jest silna opozycja 9 radnych z PiS. Niestety nie doceniliście tego – punktuje Stanisław Nikołajczuk (PiS).

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Dwupiętrowy gmach Urzędu Miasta jeszcze w tym roku otrzyma zewnętrzną windę, która ułatwi komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Miasto wybrało już wykonawcę tego zadania. Koszty mają zamknąć się w granicach 900 tys. zł.

Święto miłośników świata roślin i zwierząt
galeria

Święto miłośników świata roślin i zwierząt

W Ogrodzie Saskim w Lublinie rozpoczęła się trzecia edycja Festiwalu Przyrody, którego organizatorem jest Fundacja Dla Przyrody. Tegoroczna edycja została skierowana w szczególności do uczniów szkół podstawowych.

Prognoza pogody na weekend. Będzie słonecznie i przyjemnie
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend. Będzie słonecznie i przyjemnie

To będzie bardzo ciepły weekend. Tradycyjnie w piątek przedstawiamy prognozę pogody przygotowaną przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Adam Skiba.

Kopali i bili 22- latka. Sprawcy zatrzymani
film

Kopali i bili 22- latka. Sprawcy zatrzymani

Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy kilka dni temu dotkliwie pobili mieszkańca gminy Żółkiewka. Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie tymczasowym.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Badania potwierdziły. Czart został otruty

Badania potwierdziły. Czart został otruty

Znane są już wyniki sekcji zwłok lubelskiego sokoła Czarta. Potwierdziły się przypuszczenia obserwatorów i ptak został otruty.

Uciekał skuterem na podwójnym gazie

Uciekał skuterem na podwójnym gazie

Dzielnicowy z gminy Janowiec zauważył kierowcę skutera bez kasku i chciał zatrzymać go do kontroli. Ten jednak zaczął uciekać i jak się okazało, miał ku temu powód.

Mistrzowie i uczniowie, czyli gala programu mentoringowego na KUL
ZDJĘCIA
galeria

Mistrzowie i uczniowie, czyli gala programu mentoringowego na KUL

Rozwijanie kompetencji, także tych zawodowych, stawiają na pierwszym miejscu. Mentorzy oraz studenci KUL z sukcesem zakończyli kolejną edycję programu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!