Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

22 czerwca 2022 r.
6:37

Internet tak słaby, że niepełnosprawny informatyk nie może pracować. Obok domu światłowód, ale nie dla niego

74 8 A A
Łukasz Nakonieczny boi się, że któregoś dnia może stracić pracę, bo nie zdąży przesłać zlecenia
Łukasz Nakonieczny boi się, że któregoś dnia może stracić pracę, bo nie zdąży przesłać zlecenia (fot. Maciej Kaczanowski)

– Biorę do samochodu laptopa, tata zawozi mnie pod dom kuzynki i tam, nie wysiadając z auta, wysyłam pliki – opowiada informatyk z Wilczopola Kolonii koło Lublina. Pan Łukasz porusza się na wózku inwalidzkim, do pracy potrzebuje dość szybkiego Internetu. I choć za taki płaci, to zwykle go nie ma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Naprawdę nie wiem, co dalej robić – mówi Łukasz Nakonieczny z Wilczopola Kolonii (powiat lubelski). – Jak sobie z tym problemem poradzić? Do kogo się zwrócić? Jesteście moją ostatnią deską ratunku – mówił, kiedy kilka dni temu zadzwonił do naszej redakcji.

Pan Łukasz choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo niepełnosprawności pracuje. Od pewnego czasu zdalnie w domu.

– Sam wybrałem taką formę – tłumaczy. – Mogłem też dojeżdżać do Chełma, ale moja mama ciężko zachorowała. Tata czuwa nad nią i nie może codziennie wozić mnie do pracy.

Informatyk z gminy Głusk współpracuje z firmą z branży rolniczej. – Montuję filmy promocyjne i wykonuję obróbkę zdjęć – opowiada. – Chęci do pracy mam, sprzęt komputerowy też. Nie mam jednak możliwości. Czuję się społecznie wykluczony.

Dramat, a nie internet

W czym problem? W internecie, a konkretnie jego braku.

– Problem jest praktycznie od stycznia, a taki poważniejszy od około trzech miesięcy. Internet raz jest, raz go nie ma albo ma tak słabą prędkość, że nie da się pracować – opowiada Łukasz Nakonieczny. – W umowie z Orange mamy prędkość do 10Mb/s. Są jednak dni, kiedy jest na poziomie 0,9 czy nawet 0,03.

– Słabszy internet oznacza, że np. zdjęcia w mediach społecznościowych bardzo długo się ładują – dodaje Urszula Nakonieczna, mama mężczyzny. – Nie zawsze uda się nawet zrobić przelew bankowy.

– Już dwa razy mieliśmy wymieniany modem, po tym przez pewien czas internet był. Później okazało się, że problem leży jednak w urządzeniu sterującym. Sam do tego doszedłem i po moich sugestiach nieco się poprawiło. Ale niestety, tylko na chwilę – opowiada informatyk.

Pan Łukasz boi się, że któregoś dnia może nie wywiązać się z zobowiązań wobec swojego pracodawcy, bo nie zdąży przesłać zlecenia. Już dziś często korzysta z pomocy swojej kuzynki. – Nasza rodzina mieszka 2 km dalej. Do samochodu zabieram laptopa, w którym mam zmontowany gotowy do wysłania film. Tata podjeżdża pod dom kuzynki, nie wchodzimy nawet z auta, bo po schodach z wózkiem nie da rady. Stojąc przy budynku, podłączam się do jej sieć światłowodowej i wysyłam, co mam wysłać.

Informatyk jest przekonany, że problem dotyczy centrali przesyłowej. – Od jednego z pracowników Orange usłyszałem, że dla jednej osoby naprawa starej centrali się nie opłaca – twierdzi pan Łukasz.

Problem, jaki problem?

Orange zapewnia, że u pana Łukasza wszystko „działa poprawnie”.

Dokładnie sprawdziliśmy linię klienta (ADSL prędkość do 20 Mb/s). Obecnie nie mamy technicznych możliwości, aby prędkość na tej linii była szybsza. Rozwiązaniem na pewno byłby światłowód. Niestety, Orange Polska nie ma w planach inwestycji światłowodowych w tej miejscowości – przekazał Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska. Na pozostałe nasze pytania, m.in. o sugerowany przez Nakoniecznego problem z centralą, firma nie odpowiedziała.

Obok domu Nakoniecznych biegnie światłowód, ale posesja rodziny nie została do niej podłączona.

– Chociaż zgłaszaliśmy taką chęć – podkreśla pani Urszula.

– Tym zajmowała się firma zewnętrzna, nie gmina. To ona realizowała kontrakt z programu unijnego – podkreśla Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk. Anasiewicz zna problem z brakiem internetu rodziny Nakoniecznych.

– Chcemy pomóc panu Łukaszowi – zapewnia wójt Głuska. – Próbujemy skontaktować się z firmą Telekom Data, która się tym zajmowała. Nie wiemy jeszcze, czy połączenie do światłowodu tej posesji będzie możliwe.

My również czekamy na odpowiedź na pytania z Telekom Data.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium