Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

19 lipca 2021 r.
21:06

Gmina ma wielki plan, ale nie wszyscy chcą żyć w mieście

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 2 A A
(fot. Marek Witek Markokopter)

Żeby młodzi mieli powód do dumy, a inwestorzy zobaczyli potencjał. Tak władze Izbicy tłumaczą chęć odzyskania statusu miasta. Wszystko wskazuje na to, że im się udało. Przeciwnicy zmiany uznają ją za zbędną i przewidują kłopoty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów 10 gminom nadane zostaną prawa miejskie. Wśród nich jest Izbica (powiat krasnostawski), w jej przypadku to będzie przywrócenie praw, utraconych w wyniku represji po powstaniu styczniowym.

- Nie rozumiem dlaczego car Rosji ma mieć rację i nadal mamy respektować jego decyzję. Czekałem na ustawę, która ureguluje te sprawy ale tak się nie stało. Dlatego rozpoczęliśmy procedury związane z nadaniem miejscowości Izbica statusu miasta – mówi Jerzy Lewczuk, wójt Izbicy, który nie chce by już zwracać się do niego per panie burmistrzu.

– Nie mów hop, zanim nie przeskoczysz. Nie mamy jeszcze oficjalnych dokumentów. A po za tym, czy ja wiem czy dożyję do 1 czy 2 stycznia? Doczekam tych zaszczytów? To, tak w odpowiedzi tym, którzy mówią, że ja to robię, żeby być burmistrzem – dodaje żartobliwie.

Za

Już na serio tłumaczy, że Izbica, która jest miastem to większy prestiż dla młodzieży, zachęta dla inwestorów, którzy chętniej decydują się na działanie w miastach. I nowe możliwości szukania dofinansowania, ubiegania się o pieniądze z innych programów – wylicza wójt, który uważa, że miejscowość ma potencjał i możliwości.

W ulotce, która informowała dlaczego warto starać się o przywrócenie „miejskości” władze uspokajały, że mieszkańcy nie poniosą z tego powodu wydatków, nie będą wymieniać dokumentów, nie podrożeje przedszkole, podatki od nieruchomości, rachunki za śmieci.

- Nie zmienią się też dopłaty rolnicze, nadal będzie można hodować zwierzęta gospodarskie i uprawiać pole – zapewniali urzędnicy, bo jest tu 82 producentów mleka i dużo osób żyje z rolnictwa.

Przeciw

- Jestem przeciw. Moi znajomi też. Sama nazwa „miasto” nic tu nie zmieni. Wieś z trzema marketami to jeszcze nie miasto. Wiem, czym się różni strefa miejska od strefy wiejskiej, podatki będą wyższe. Władza obiecuje, że nie. Władza się zmieni i po obietnicach – uważa jeden z przedsiębiorców, który mieszka w Izbicy od urodzenia, czyli ponad pół wieku. – To nie będzie popularne co powiem, ale z mojego punktu widzenia takie małe gminy w ogóle powinny zniknąć. To tylko mnożenie administracji. Wystarczy gmina w Krasnymstawie, gdzie i tak trzeba pojechać do urzędów. Miastu Izbica one nie przybędą, nadal będę musiał jeździć. Uważam, że wszyscy prowadzący jakieś firmy, handel na „miejskości” stracą – dodaje mężczyzna.

Sądząc po wynikach konsultacji społecznych, poglądy niezadowolonego przedsiębiorcy podziela sporo osób. Paradoksalnie, w samej miejscowości odsetek przeciwników zmiany statusu był o wiele większy niż wśród głosujących z terenu gminy. 76 proc. mieszkańców sołectw widzi w Izbicy miasto, a w samej Izbicy niecałe 56 proc.

Nie pogadali

Lepiej było z radnymi, którzy jednomyślnie byli za „miejskością”.

- Słyszałam, że Izbica będzie miastem i rozumiem, że już się tego nie zmieni. Tylko nie wiem, kto nas o to pytał albo z nami rozmawiał na ten temat. Ci co są na socjalu i nie prowadzą żadnej działalności, chcą mieszkać w mieście. Oni nie płacą takich podatków jak my, może to im się podobać – komentuje mieszkanka Izbicy, która prowadzi działalność gospodarczą i wybucha śmiechem na argumenty przemawiające za odzyskaniem praw miejskich. Ona też przewiduje, że opłaty pójdą w górę, bo jej zdaniem to nieuniknione.

Jerzy Lewczuk narzeka, że konsultacje społeczne były w czasie pandemii, nie można było spotykać się z mieszkańcami. – Wiem, że przeciwnicy opowiadali różne rzeczy. Stali pod sklepami i rozmawiali, że podatki, że ścieki, że woda, wszystko w górę. A ja nie mogłem na zebraniu przekonywać, że jest inaczej. Ale jakoś się udało, mimo trudności – wspomina wójt zeszłoroczną jesień.

Gdyby zgodnie z projektem rozporządzenia od 1 stycznia 2022 Izbica stała się miastem, to by to było niemal dokładnie w 153 rocznicę kiedy prawa miejskie utraciła.

Pieniądze

Władze wiążą nadzieje z pieniędzmi z Polskiego Ładu i nową transzą unijnych. Najpilniejsze „miejskie” potrzeby to przede wszystkim remonty dróg. Po drugie instalacja do termicznej obróbki odpadów, bo nazwa spalania fatalnie kojarzy się mieszkańcom. Marzenia - pomysł i pieniądze na klinkiernię. Nieczynny zakład ma zdaniem wójta wielki potencjał ale potrzebne są bardzo duże pieniądze.

- To niesamowity, historyczny obiekt. Na początek trzeba ze 2 miliony złotych by zabezpieczyć dach. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce. Ale największym problem klinkierni jest pozbycie się odpadów, które tam są. Liczę, że na remont i rewitalizację by trzeba było kilku milionów, a na utylizację 15-20. Jako stary obiekt przemysłowy i wykorzystana inaczej, klinkiernia by była atrakcją – uważa Leńczuk. 

Mieszkańcy, których zapytaliśmy o oczekiwane zmiany, mówią o miejscach pracy dla młodych. To ich zdaniem jest ważne dla Izbicy. To jest magnesem, nie duma i prestiż.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium