Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

2 października 2023 r.
12:54

Jesienią błoto, zimą zaspy. Czy wiejska droga doczeka się asfaltu?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Droga prowadząca do domu rodziny jest gruntowa. Zwłaszcza jesienią i zimą trudno nią przejechać
Droga prowadząca do domu rodziny jest gruntowa. Zwłaszcza jesienią i zimą trudno nią przejechać (fot. Nadesłane)

Komfortowo nie jest, bo droga gruntowa, polna. Latem jakoś nią dojechać do domu się da. Gorzej jest jesienią i zimą. A to już wkrótce. Nasza Czytelniczka z obawą myśli o najbliższych miesiącach i skarży się, że wójt budowę nowej nawierzchni obiecywał jej wielokrotnie i słowa nie dotrzymał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Daria Pyzowska mieszka w Feliksowie (gm. Uchanie) razem z narzeczonym i czwórką dzieci w wieku 6, 4 i 3 lat i rocznym maleństwem. Ich dom położony jest przy bocznej, polnej, gruntowej drodze. Domy są tu tylko dwa, większość zabudowań we wsi znajduje się wzdłuż asfaltowej trasy wojewódzkiej.

– Przeprowadziłam się tutaj ponad dwa lata temu i od tamtej pory kilka razy rozmawiałam z wójtem, żeby coś z tą naszą drogą zrobił. Bo jesienią to jedno wielkie błoto, a zimą wszystko śniegiem zawiewa. Obiecywał, obiecywał, a słowa nie dotrzymał. Tłumaczy, że nie ma pieniędzy – opowiada nasza Czytelniczka.

Najbardziej chciałaby, żeby został położony asflat. – Ja wiem, że to kosztuje, ale jakiegoś żużlu to by nam mogli przywieźć – marzy pani Daria.

Martwi się głównie dlatego, że w tym roku u jej najstarszej córeczki zdiagnozowano hemofilię. – Co będzie jak przyjdzie wezwać karetkę do dziecka, a droga będzie nieprzejezdna? – pyta retorycznie kobieta.

– Ja rozumiem, że każdy chciałby jeździć po asfalcie, ale budowa takiej drogi wymaga ogromnych pieniędzy, a nasza sytuacja finansowa jest niełatwa – rozkłada ręce Leszk Czerwonka, wójt gminy Uchanie. Podkreśla, że w gminie jest jeszcze wiele nieutwardzonych dróg, a samorząd w pierwszej kolejności zaspokaja potrzeby tam, gdzie jest więcej mieszkańców.

Problem dobrze zna Marta Brzuchala, sołtys Feliksowa. Zapewnia, że nie jest tak, że na tej drodze nic się nie dzieje.

– Jeszcze mój poprzednik załatwiał, że była utwardzona płytami. Ale wiadomo, to droga przy polach, prowadząca do lasu, więc się niszczy, ziemi się na nią nawozi i potem robi się błoto – opowiada pani sołtys.

Dodaje, że gmina starała się w przeszłości pomagać. W zeszłym roku wójt wysłał do Feliksowa dwie wywrotki tłucznia. Samochód z kamieniem skierowała też cukrownia, bo przy tej drodze są buraczane pola. Był czas, że gruz dostarczały również Lasy Państwowe. – A na ten rok my z naszego funduszu sołeckiego też już jeden samochód kamienia zamówiliśmy – zapewnia Marta Brzuchala.

Podkreśla, że na więcej jej nie stać. Sołectwo Feliksów jest niewielkie, trochę ponad 20 domów, w sumie 96 zameldowanych mieszkańców. Więc fundusz na ten rok to ledwie 13 tysięcy, a przecież we wsi są też inne potrzeby.

– Kiedyś za 10 tys. zł to 200 płyt można było kupić. Teraz tyle samo na 100 ledwie starcza – tłumaczy sołtys Brzuchala, ale obiecuje, że o drodze przy domu Darii Pyzowskiej nie zapomni. Razem z miejscowym radnym wybiera się też do starostwa z prośbą o wsparcie w Lasach Państwowych, żeby może znowu coś do utwardzenia tych kilkuset metrów się znalazło.

– Nie zostawiliśmy tej pani samej kiedyś i teraz też w miarę możliwości pomożemy. Może znowu jakiś transport uda się z cukrowni załatwić – dodaje wójt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium