Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2020 r.
7:25

Jest pisemne uzasadnienie wyroku ws. górek czechowskich. Sąd wytyka władzom Lublina niekonsekwencję

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
122 273 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Gotowe jest już pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie dawnego poligonu. Sąd stwierdza, że zgoda na jego częściową zabudowę jest „niezrozumiała”. Wytyka też Ratuszowi, że wyznaczając strefy pod budynki sam zaprzeczył temu, co napisał o przyrodzie w tekstowej części studium przestrzennego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, że chodzi o głośny wyrok z 30 grudnia. Tego dnia Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził częściową nieważność uchwały miejskich radnych zatwierdzającej nowe studium przestrzenne dla Lublina. Studium jest dokumentem, który określa z grubsza przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta. Jego częścią jest mapa obejmująca cały Lublin i wskazująca m.in. przebieg przyszłych dróg oraz planowanych osiedli.

Na tejże mapie miejscy planiści wyznaczyli obszary zabudowy na górkach czechowskich. I właśnie ta część jest zdaniem sądu nieważna. Nie zgadza się z tym prezydent Lublina, który od razu zapowiedział zaskarżenie wyroku. Do złożenia takiej skargi potrzebował jednak pisemnego uzasadnienia wyroku. Sąd właśnie je sporządził.

Jakie są argumenty sądu

Zdaniem sądu władze miasta dopuściły się „istotnego” naruszenia zasad sporządzania studium przestrzennego, dlatego należało orzec o jego nieważności w części dotyczącej górek czechowskich. WSA przyznaje, że samorząd miasta ma prawo określać przeznaczenie różnych terenów. – Lecz z tego uprawnienia nie może korzystać w sposób dowolny – zastrzega w wyroku.

Sąd rozbiera uchwałę na czynniki pierwsze, by wykazać, że zawarta w nim mapa nie zgadza się z tym, co zapisano w tekstowej części uchwały. Mapa pozwala na beton na górkach, podczas gdy tekst mówi o ochronie środowiska i podkreśla przyrodniczą wartość górek.

– W samym studium określa się ten obszar jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo i krajobrazowo rejonów miasta – zauważa sąd, który zajrzał też do zawartej w studium „prognozy oddziaływania na środowisko”. Również z niej wynika, że beton zaszkodzi górkom. – Wyraźnie stwierdzono, że zabudowa płaszczyznowych części górek czechowskich spowoduje mimo wszystko utratę naturalnego rezerwuaru roślin i zwierząt, co będzie negatywnym oddziaływaniem dla świata przyrody.

Powołując się na wspomnianą „prognozę” WSA podkreśla, że szkodliwy dla górek byłby scenariusz, w którym na wysoczyznach powstają blokowiska, a dolina staje się parkiem. Miałoby to „znacznie zubożyć skład gatunkowy”. – Poza tym już na etapie realizacji dojdzie do bezpośredniej utraty siedlisk i płoszenia zwierząt – stwierdza sąd powołując się na zapisy studium, z którego wysnuwa wniosek, że ewentualny park „jedynie częściowo zrekompensuje” utratę zieleni, cennej „nie tylko pod względem przyrodniczym”.

Sąd nie omieszkał też podkreślić, że sami planiści przyznali w studium, że zawężanie i zabudowywanie Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych pogarsza warunki zdrowotne życia w Lublinie, psuje jego wizerunek i sprawia, że miasto staje się mniej konkurencyjne.

Powołując się na wspomniane stwierdzenia Wojewódzki Sąd Administracyjny doszedł do przekonania, że tekstowa część studium „przyznaje pierwszeństwo interesowi publicznemu, polegającemu na ochronie funkcji przyrodniczych”. Zdaniem sądu nie znalazło to odzwierciedlenia na tej części mapy, która obejmuje górki czechowskie. Zdaniem sądu część graficzną przygotowano w sprzeczności z opisową. – Nie uwzględniono wynikających z niej wniosków ani wskazań – ocenia sąd i dochodzi do wniosku, że decyzja o przeznaczeniu części górek pod zabudowę jest „niezrozumiała”, a samorząd Lublina dopuścił się istotnego naruszenia zasad sporządzania studium, więc należy orzec o jego częściowej nieważności.

Studium jest zablokowane

Sądowy wyrok, chociaż jest nieprawomocny, skutkuje tym, że niemożliwe jest posługiwanie się zakwestionowanymi postanowieniami studium wobec górek czechowskich. Wciąż jednak obowiązuje plan zagospodarowania terenu z roku 2005, który pozwala na inwestycje budowlane na górkach, choć nie takie, na jakich zależy spółce TBV Investment będącej właścicielem wysoczyzn. Plan dopuszcza m.in. częściową zabudowę terenów wzdłuż ul. Poligonowej, gdzie w wyznaczonych obszarach można już dziś stawiać obiekty usługowe, np. biurowce lub akademiki z możliwością lokowania na wyższych kondygnacjach mieszkań zajmujących nie więcej niż 30 proc. powierzchni użytkowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty