Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 czerwca 2019 r.
22:14

Szpital w Kraśniku. Sytuacja finansowa SP ZOZ jest zła. I będzie się pogarszać

1 17 A A
(fot. Archiwum)

Sytuacja szpitala jest zła – przyznał na ostatniej sesji Rady Powiatu Kraśnickiego dr Piotr Krawiec, p.o. dyr. SP ZOZ w Kraśniku. – Niestety w tym roku sytuacja ta będzie się pogarszać i to bardzo szybko. Problem jest nie tylko z finansami. Brakuje też lekarzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co miesiąc szpitalowi w Kraśniku brakuje 500 tys. zł (przy przychodach na poziomie 5 mln zł). Taką informacje przekazał w środę radnym p.o. dyrektora SP ZOZ w Kraśniku. Poza brakiem pieniędzy coraz większym problemem jest szpitalny oddział ratunkowy.

– Nie dlatego, że jest bo to bardzo dobrze, tylko dlatego, że brakuje lekarzy chętnych do pracy na SOR – tłumaczy dyr. Piotr Krawiec. – Pojawia się coraz więcej oczekujących. Tych kolejek nie można rozładować. Zaś jedną z przyczyn takiego stanu jest oddział kardiologii.

Oddział ten jeszcze przez poprzedniego dyrektora szpitala Marka Kosa został przeniesiony do głównej siedziby szpitala i wyremontowany, ale okazuje się, że w stosunku do potrzeb jest za mały.

– Pacjenci przebywają na SOR co powoduje konflikty między lekarzami – przyznał dr Krawiec. I przyznał, że jego zadaniem jest poszerzenie oddziału kardiologii.

Chętnych do pracy nie ma. Kolejny problem to nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

– Na trzech lekarzy, którzy powinni być codziennie na dyżurze jest tylko dwóch, bo nie ma chętnych do pracy – ubolewa dr Krawiec. – Społeczeństwo może jeszcze tego nie odczuwa, bo to jest lekarz pracujący przy SOR. Ja ich cały czas szukam, tyle, że ich po prostu nie ma.

Dyrektor Krawiec obawia się, że może powtórzyć się scenariusz ze szpitala Powiatowego w Sławnie (województwo zachodniopomorskie) gdzie z powodu braku lekarzy zamknięto już pediatrię i porodówkę.

– To jest sytuacja, które rozprzestrzenia się na całą Polskę i może w pewnym momencie dotyczyć również powiatu kraśnickiego – przyznał p.o. dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. – Sytuację kadrową kraśnickiego szpitala w porównaniu do tych, w których pracowałem, oceniam jako dobrą. Jest jeszcze na tyle lekarzy, że szpital funkcjonuje. W dużym stopniu opiera się to jednak na emerytach.

Niekorzystnym zjawiskiem jest też fakt starzenia się społeczeństwa, na co również zwrócił uwagę dyrektor Krawiec.
– To są nasi rodzice, może jeszcze nasi dziadkowie – mówił Krawiec. – Niestety model rodziny wielopokoleniowej poszedł chyba już w zapomnienie.

Dlatego też trzeba tworzyć miejsca, w których seniorzy będą mieć zapewnioną opiekę. – O tym trzeba bardzo szybko myśleć – podkreśla dr Krawiec.

Rozwiązaniem mogą być placówki typu zakład opiekuńczo-leczniczy czy zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjny. – Ja w tym widzę jakąś szanse na rozwój szpitala. Są co najmniej dwa budynki, które można w takie zakłady przekształcić. Myślę, że każda ilość łóżek może być zapełniona – przewiduje dyrektor.

Poparł go w tym radny Tadeusz Wojtak. – Należy utworzyć też oddział geriatrii – postulował radny Wojtak, który pochwali również zarząd powiatu, że chce utworzyć dziennego domu pobytu. – To bardzo dobra inicjatywa – chwalił radny.
Sytuacją szpitala ma zająć się w wakacje komisja budżetowa.

Kontrowersyjna wypowiedź radnego

W punkcie dotyczącym sytuacji finansowej szpitala wywiązała się dyskusja dotycząca lekarzy i tego, że zaczyna ich brakować. Radny Stefan Stachula zastanawiał się czy Polskę stać na kształcenie przyszłych medyków, którzy za chwilę wyjadą za granicę.
– Moim zdaniem powinno być takie prawo, że lekarz za swoje wykształcenie powinien przez 15- 20 lat pracować by odpracować to co z pomocą państwa zdobył, czyli wiedzę i doświadczenie. Jeśli opracuje to niech sobie jedzie – stwierdził radny Stachula.

Na te słowa oburzyła się radna Bożena Wilkołek, która jest lekarką. – Mają skończyć ciężkie studia i później żyć w niewolnictwie? – dopytywała. – My to już przerabialiśmy w PRL. Jeśli tak ma być to może mówmy o wszystkich grupach zawodowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium