Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 stycznia 2023 r.
12:52

Kazimierz Dolny: Pół tony pamiątek po Kuncewiczach. Przyleciały wojskowym transportem z USA

0 A A

Dokumenty, zdjęcia, książki oraz inne pamiątki po Marii i Jerzym Kuncewiczach, pisarzy związanych z Kazimierzem Dolnym, dotarły ze Stanów Zjednoczonych do Muzeum Nadwiślańskiego. Zbiory należały do zmarłego wnuka Kuncewiczów. W ich transporcie do Polski pomogło wojsko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek, 19 grudnia, pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego otrzymali sygnał, na który czekali ponad cztery lata. Informację o tym, że mówiąc potocznie "orzeł wylądował" - na jednym z wojskowych lotnisk usiadł samolot transportowy polskich Sił Powietrznych z nietypowym ładunkiem. Z Front Royal w stanie Wirginia (USA) maszyna przywiozła do Polski 30 różnej wielkości pudeł o łącznej wadze blisko 500 kilogramów. To wszystko pamiątki po Kuncewiczach, znanych literatach związanych z Kazimierzem Dolnym.

Rzeczy należały wnuka Marii i Jerzego - zmarłego bezdzietnie w 2018 roku Aleksandra. Potomek Kuncewiczów w swojej posiadłości w Wirginii posiadał liczne zbiory zarówno po swoich dziadkach, jak i ojcu Witoldzie, który walczył w II wojnie światowej pływając na polskich okrętach wojennych, m.in. ORP "Orzeł". O prawo do rodzinnych ruchomości przed amerykańskim sądem zabiegała polska strona - Muzeum Nadwiślańskie. Proces zakończył się powodzeniem w 2021 roku. Zgodnie z postanowieniem wymiaru sprawiedliwości w Wirginii, spadek po Aleksandrze przypadł kazimierskiej placówce.

Cała procedura trwała latami. W pomoc muzealnikom włączyło się wiele osób na czele z Robertem Joskowiakiem - konsulem honorowym RP w Wirginii, Moniką Kuhnke z polskiego MSZ-u, Danutą Sękalską z Fundacji Kuncewiczów oraz pracownikami polskiej ambasady w USA. Jedną z ostatnich cegiełek dołożyło wojsko, które przed świętami zgodziło się przywieźć muzealia zza ocenu.

- To niezwykły prezent, na który długo czekaliśmy. Większości tych paczek nie zdążyliśmy jeszcze otworzyć. Na razie przejrzeliśmy zawartość pięciu z trzydziestu paczek. Znaleźliśmy w nich m.in. odznaczenia wojskowe po Witoldzie, oryginalne fotografie Domu Kuncewiczów z 1928 roku, obrazy, grafiki, rzeźby, a nawet frak do jazdy konnej i kotyliony - wymienia Monika Januszek-Surdacka, kierownik "Domu Kuncewiczów" - oddziału MN w Kazimierzu Dolnym. - Dla nas jest to skarbnica wiedzy o tej rodzinie. Ciągle odkrywamy coś nowego i zaskakującego. Tych rzeczy jest bardzo dużo. Sama inwentaryzacja potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy - dodaje nasza rozmówczyni.

Nie wiemy jeszcze kiedy w Domu Kuncewiczów zorganizowana zostanie nowa wystawa, która pokaże amerykańskie zdobycze kazimierskiej placówki. Jeśli MN zdobędzie fundusze na konserwację dzieł, oprawienie obrazów itp. być może będzie to możliwe jeszcze w tym roku. Zainteresowani tym, co przyleciało z USA wcześniej będą mogli obejrzeć część z nich na stronie internetowej muzeum. Zdjęcia eksponatów mają pojawić się także na muzealnym blogu - usiascnarynkuwkazimierzu.pl.

Maria i Jerzy Kuncewiczowie, dziadkowie Aleksandra, to znani literaci, którzy przed II wojną światową w Kazimierzu Dolnym mieli swoją letnią rezydencję - Dom pod Wiewiórką. We wrześniu 1939 roku oboje udali się na emigrację, najpierw do krajów Europy Zachodniej, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Po śmierci Jerzego, jego żona wróciła na stałe do Kazimierza, gdzie zmarła. Ich dzieci i wnuki zostały za oceanem. Domem po Kuncewiczach początkowo zarządzała ich rodzinna fundacja. W 2004 roku, zabytkową nieruchomość przy Małachowskiego kupiło województwo lubelskie przekazując ją Muzeum Nadwiślańskiemu, które otworzyło w nim swój oddział.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium