Pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjechać do przychodni lub szpitala, miały szczepić przeciwko Covid-19 mobilne punkty. W praktyce umówienie się na taką wizytę w domu graniczy z cudem.
Od piątku na szczepienia przeciwko Covid-19 mogą rejestrować się seniorzy powyżej 70. roku życia. Tydzień temu ruszyły zapisy w grupie pacjentów powyżej 80. roku życia. W przypadkach, kiedy ze względu na stan zdrowia pacjenta transport do punktu szczepień odpada, miały działać mobilne punkty. Jak się jednak okazuje, umówienie szczepienia w domu graniczy z cudem.
– Chciałam umówić na szczepienie moją mamę, która ma 93 lata. Jest po poważnej operacji, nie może chodzić, nie powinna być też przewożona do przychodni, bo to może pogorszyć jej stan. W takich przypadkach miały przecież działać zespoły, które szczepią w domu pacjenta. Jest z tym jednak problem – skarży się pani Maria z Lublina, która w środę chciała zarejestrować mamę w przychodni przy ul. Weteranów w Lublinie. – W przychodni usłyszałam, że nie ma takich usług. Zostałam odesłana z kwitkiem.
To nie jedyna taka sytuacja. W poniedziałek na „domowe” szczepienie chciała się też umówić pani Danuta z Lublina. – Dzwoniłam do przychodni przy ul. Kawaleryjskiej. Mam bardzo chory kręgosłup, jestem po operacji. W domu głównie leżę albo siedzę. Prosiłam, żeby ktoś mógł przyjechać do domu i mnie zaszczepił, ale w przychodni nie wiedzieli, jak mi pomóc – skarży się seniorka, która skontaktowała się w tej sprawie z naszą redakcją.
Problemem zajęła się posłanka Marta Wcisło (KO), która skierowała już w tej sprawie pismo do wojewody. – Powołanie mobilnych punktów szczepień jest konieczne i powinno zostać dokonane bez zbędnej dnej zwłoki - apeluje Wcisło.
– Zespoły mobilne będą wysyłane do pacjentów. Informacja co do szczegółów ich funkcjonowania będzie podana w najbliższym czasie. Na pewno pojawi się przed 25 stycznia, kiedy rusza szczepienie seniorów – tłumaczy z kolei Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.
W jaki sposób pacjenci mają zgłosić, że potrzebują szczepienia w domu? – Najpierw pacjent powinien się zarejestrować na szczepienie, a następnie omówić kwestię transportu w danym punkcie szczepień. Zdecydowana większość punktów w regionie zadeklarowała szczepienie w trybie wyjazdowym – zaznacza Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.
Informację na temat dostępności wyjazdowych zespołów można uzyskać dzwoniąc na bezpłatną infolinię 989.