niedziela, 25 marca 2018 r.

Kraj Świat

36 lat temu Karol Wojtyła stał się Janem Pawłem II

  Edytuj ten wpis

36 lat temu, 16 października 1978 roku, polski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przyjął imię Jan Paweł II.

Świat dowiedział się o tym o godz. 18:44. Według szacunków, jego kandydaturę poparło 103 kardynałów, na 111 głosujących. Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu Św. Piotra 22 października 1978.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach (od czasu pontyfikatu Hadriana VI) biskupem Rzymu, niebędącym Włochem. Mając 58 lat został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lata.Dziś premiera

“27 kwietnia 2014. Opowieść o wydarzeniu”- to tytuł włoskiego filmu dokumentalnego o kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Na dzień jego światowej premiery w Rzymie wybrano przypadającą w czwartek 36. rocznicę wyboru polskiego papieża.

Wyjątkowe jest również miejsce i okoliczności prezentacji dokumentu: międzynarodowy festiwal filmowy w Audytorium Parco della Musica w Wiecznym Mieście.

Film, który wyreżyserował Luca Viotto, jest rezultatem współpracy telewizji Sky i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego CTV. Jego czwartkowa projekcja na wielkim festiwalu i to w dniu jego inauguracji zapowiadana jest jako wydarzenie specjalne.

Autorzy dokumentu podkreślają, że kwietniowa kanonizacja dwóch największych papieży XX wieku, transmitowana na cały świat w technice 3D, była jedynym w swym rodzaju wydarzeniem, które być może już nigdy się nie powtórzy.

Jan XXIII i Jan Paweł II zostali wyniesieni na ołtarze przez dwóch papieży - Franciszka i jego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI. Czegoś takiego w historii ludzkości nie było - zauważają organizatorzy festiwalu i zapewniają, że prawie godzinny dokument oddaje „elektryzującą i mistyczną atmosferę” mszy kanonizacyjnej.

Przywołaniu tego klimatu i kronice wydarzeń tego dnia towarzyszą refleksje znanych Włochów również na temat obecnego pontyfikatu. Zwraca się uwagę na bardzo osobistą wypowiedź dramaturga, laureat literackiej Nagrody Nobla Dario Fo, który deklaruje się jako ateista i marksista i mówi zarazem, że papież Franciszek rozkochał w sobie ludzi.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!