wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Abp Migliore nuncjuszem papieskim w Polsce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2010, 12:57

Arcybiskup Celestino Migliore zapamięta dobrze swoje przypadające 1 lipca br. 58. urodziny. W ich przeddzień papież Benedykt XVI mianował go nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce. Zastąpi na tym stanowisku abp. Józefa Kowalczyka, który został prymasem Polski.

Celstino Migliore pochodzi z Cuneo we włoskim Piemoncie. W 1980 r. ukończył Papieską Akademię Kościelną i rozpoczął służbę dyplomatyczną. Pierwszą placówką, na jaką został delegowany była Angola, gdzie w latach 1980-1984 pracował jako attache i drugi sekretarz przy Delegacji Apostolskiej. Potem trafił do Nuncjatury Apostolskiej w USA, a w 1988 r. do Nuncjatury Apostolskiej w Egipcie.

W 1989 r. trafił do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce i służył do 14 kwietnia 1992 r. Poznał język polski, historię Polski, zwyczaje, polubił kuchnię (m.in. bigos). Z Warszawy awansował na specjalnego wysłannika i stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu we Francji.

Od grudnia 1995 r. do października 2002 r. był zastępcą sekretarza ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. Odpowiadał za kontakty Watykanu z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych z państwem kościelnym. W tej roli jako, szef delegacji Stolicy Apostolskiej, składał wizyty w Chinach, Wietnamie i Korei Północnej.

Pierwszy nuncjusz apostolski w Polsce mianowany został 13 stycznia 1555 roku przez papieża Juliusza III. Był nim Luigi Lippomano, a Polska była jednym z pierwszy dziesięciu państw europejskich, z którymi Watykan nawiązał pełne stosunki dyplomatyczne. Stolica Apostolska miał dotąd w Polsce 22 nuncjuszy i 11 przedstawicieli innej rangi (legatów).

Pierwszym po II wojnie światowej nuncjuszem apostolskim w Polsce został mianowany 26 sierpnia 1989 r ks. Józef Kowalczyk, który dwa miesiące później otrzymał sakrę biskupią. Doprowadził on do uzgodnienia i podpisania konkordatu oraz przeprowadzenia nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce. 8 maja br. został metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski. Posługę nuncjusza zakończył 24 czerwca br.

Jest postacią powszechnie znaną, cenioną i lubianą wśród dyplomacji Narodów Zjednoczonych. Podkreślany jest jego wielki talent negocjacyjny i otwartość. Uważany jest za przyjaciela narodu żydowskiego. Wielokrotnie zajmował pryncypialne stanowisko potępienia zbrodni Holocaustu i krytykował antysemityzm. Prócz rodzimego włoskiego posługuje się także angielskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim.

Jest kibicem piłki nożnej. Kiedy u schyłku biegłego roku miałem okazje rozmawiać z arcybiskupem Migliore podczas oficjalnego przyjęcia, żywo interesował się sytuacją w Polsce, wykazując zdecydowanie ponadprzeciętną orientację w polskich realiach politycznych i społecznych. Zadawał wiele pytań, starał się o prowadzenie rozmowy po polsku.

Wspominał lata spędzone w naszym kraju. Nie krył, że bardzo chciałby jeszcze kiedyś w Polsce pracować. Marzenia się spełniają. Do Warszawy przybędzie niebawem nie tylko wytrawny dyplomata znany powszechnie w świeci, ale także prawdziwy przyjaciel Polski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!