poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Arcybiskup Giuseppe Lazzarotto nuncjuszem papieskim w Izraelu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2012, 18:10

Arcybiskup Giuseppe Lazzarotto<br />
 (Latin Patriarchate of Jerusalem)
Arcybiskup Giuseppe Lazzarotto
(Latin Patriarchate of Jerusalem)

Doświadczony dyplomata watykański i ekspert stosunków muzułmańsko-katolickich, abp Giuseppe Lazzarotto, otrzymał z rąk papieża Benedykta XVI nominację na nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Izraelu oraz delegata papieskiego w Jerozolimie i Autonomii Palestyńskiej.
Abp Lazzarotto to postać dobrze znana na Bliskim Wschodzie, bowiem już pełnił misję w Delegaturze Apostolskiej w Jerozolimie.

Urodził się 24 maja 1942 roku we włoskim miasteczku Carpane opodal Vicenzy. Od wczesnych lat marzył o służbie Kościołowi.

Po święceniach kapłańskich w 1967 roku w Padwie, odbył w Rzymie studia doktoranckie z prawa kanonicznego, uwieńczone doktoratem w 1971 roku. Wkrótce potem trafił do służby dyplomatycznej Watykanu.

Trafiał kolejno do pracy w Malawi i Zambii, potem Belgii, na Kubę i do Jerozolimy. Zwrócił uwagę swymi talentami szefa watykańskiej dyplomacji arcybiskupa Agostino Casarolliego, który sprowadził go do Sekretariatu Stanu. Pracował tam dziesięć lat (1984-94).

Jesienią 1994 roku, po otrzymaniu przez Lazzarottiego sakry biskupiej z rąk kardynała Angelo Sodano i nominacji na tytularnego Arcybiskupa Numany, Jan Paweł II ustanowił go swoim nuncjuszem w Królestwie Jordanii i Republice Iraku.


Zastąpił zaufanego dyplomatę papieskiego, polskiego biskupa Marina Olesia. Giuseppe Lazzarotto pracował w Jordanii i Iraku do listopada 2000 roku.

Bezpośrednio potem powierzono mu nuncjaturę w Irlandii, gdzie pełnił misję do grudnia 2007 roku. Kolejną placówką dyplomatyczną była Australia. Pełnił tam służbę do chwili otrzymania aktualnej nominacji.

Arcybiskup Lazzarotto zastępuje w nowej misji długoletniego nuncjusza papieskiego abp. Antonio Franco, który osiągnął wiek emerytalny 75 lat. Ma jednak nadal odpowiadać za negocjacje Watykanu z Izraelem w kwestiach własności miejsc świętych oraz w sprawach podatkowych.

Fakt, iż Stolica Apostolska kieruje do Izraela jednego ze swych najwybitniejszych dyplomatów komentowany jest jako intencja podkreślenia przez Benedykta XVI wagi, jaką mają dla Stolicy Apostolskiej relacje z państwem żydowskim.

Co interesujące, ambasadorem Izraela w Stolicy Apostolskiej jest doświadczony dyplomata Zion Evrony, który podobnie jak abp Lazzarotto reprezentował swoje państwo w Irlandii.

Znają się dobrze z czasów misji w Dublinie, co zapewne może jedynie sprzyjać przyszłym stosunkom watykańsko-izraelskim.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!