Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 czerwca 2014 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Barack Obama i inni przywódcy państw w Polsce. Zaostrzone środki bezpieczeństwa

Autor: Zdjęcie autora (PAP)
1 0 A A

Prezydent USA Barack Obama przyleci do Warszawy we wtorek na uroczystości związane z 25-leciem wolności przypadającym 4 czerwca. Amerykański przywódca ma spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem; weźmie udział w spotkaniu z głowami państw i szefami rządów krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wizyta Obamy potrwa do środowego popołudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
4 czerwca przedstawiciele ok. 40 państw, w tym kilkunastu przywódców, weźmie udział uroczystości na pl. Zamkowym z okazji 25. rocznicy wyborów z 1989 r. W ramach obchodów odbędzie się też Zgromadzenie Narodowe, prezydent wygłosi orędzie, a 3 czerwca zaplanowano galę Nagrody Solidarności.

Do Warszawy z okazji 25-lecia wolności ma przyjechać kilkunastu przywódców, m.in. prezydent USA Barack Obama, prezydenci Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck, Czech Milosz Zeman, Słowacji Ivan Gaszparovicz i prezydent Węgier Janos Ader.

Oficjalne obchody Święta Wolności - 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. - rozpoczną się we wtorek 3 czerwca i potrwają dwa dni.

We wtorek o godz. 10 w hallu głównym przy Sali Kolumnowej marszałek Sejmu Ewa Kopacz otworzy wystawę zatytułowaną "Polska, na jaką zasłużymy"; następnie o godz. 12- w budynku komisji sejmowych Kopacz nada sali komisyjnej numer 23 imię byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Wieczorem we wtorek odbędzie się uroczysta gala na Zamku Królewskim, podczas której prezydent Komorowski wręczy Nagrodę Solidarności ustanowioną przez MSZ. Otrzyma ją Mustafa Dżemilew, legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów. Nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy w związku z rocznicą wyborów z 89' roku. Nagrodę ma otrzymywać osoba, która - kierując się zasadami solidarności - przyczyniła się do szerzenia demokracji.

Na gali obecnych ma być ok. 350 gości, w tym ukraiński prezydent-elekt Petro Poroszenko, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Stronę amerykańską ma reprezentować sekretarz stanu John Kerry. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Mustafy Dżemilewa, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta oraz b. prezydenta Lecha Wałęsy. Galę uświetni koncert pianisty Leszka Możdżera.

Drugą częścią gali Nagrody Solidarności będzie uroczysta kolacja w Arkadach Kubickiego, w której weźmie udział prezydent USA Barack Obama.

We wtorek wieczorem na Podzamczu zaplanowano widowisko "Taniec Wolności", które obejrzą zagraniczni goście, a także warszawiacy. 40-minutowe plenerowe przedstawienie w Multimedialnym Parku Fontann będzie opowieścią o polskiej drodze do wolności. Elementami pokazu będą m.in. występy grup inscenizacyjnych i pokazy akrobatów. Wyświetlane będą również oryginalne kroniki filmowe od 1945 do 1989 r. Całość zakończy pokaz sztucznych ogni.

W środę o godz. 6. w bibliotece m.st. Warszawy na ul. Koszykowej 26 marszałek Kopacz spotka się z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 roku. Następnie o godz. 8 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona zostanie msza za wolność, którą celebrować będzie Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Przed uroczystościami na placu Zamkowym prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier wezmą udział w spotkaniu z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności".

Główne uroczystości odbędą się w środę, 4 czerwca o godz. 11.30 na placu Zamkowym. Wezmą w nich udział prezydenci USA, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych ma być ok. 40 państw.

Podczas uroczystości przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA. "Głos zabiorą dwaj prezydenci - prezydent Komorowski i prezydent Obama, będzie wykonane specjalnie napisane na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika" - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Będzie jeszcze element wizualny, ale niech to pozostanie niespodzianką dla zebranych" - dodała. Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a gości powita prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Uroczystość będzie miała elementy znane, natomiast myślę, że będzie też wyjątkowa w swoim rodzaju" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

4 czerwca w Warszawie rocznicę uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego - czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. O godz. 15 orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi prezydent Bronisław Komorowski.

Marszałek Kopacz zapowiedziała, że na posiedzeniu obecne będą także prezydenci państw członkowskich UE, zaproszeni zostali przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 r. zostali wybrani do Sejmu i Senatu. O godz. 16. w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów UE, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu - Ewy Kopacz i Bogdana Borusewicza.

Późnym popołudniem w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski i Niemiec wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy "Autostrada Wolności". Komorowski i Gauck zasadzą także symboliczny "dąb wolności".

Zaostrzone środki bezpieczeństwa podczas wizyty Obamy

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz powołał specjalny zespół, który ma za zadanie koordynację wszystkich służb mundurowych podczas przygotowań oraz podczas samej wizyty amerykańskiego prezydenta. Pracami zespołu kieruje wiceszef MSW Grzegorz Karpiński.

Do Warszawy ma przyjechać blisko 50 osób, które podlegają ochronie Biura Ochrony Rządu. - To jest bardzo duże i złożone przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele instytucji. Myślę, że pod względem skali jest ono porównywalne do wizyt papieży, ale jednak o trochę innym charakterze - mówi komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński, który jest wiceszefem zespołu. W jego skład wchodzą także szefowie BOR, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Już w niedzielę do Warszawy zostanie skierowanych prawie 1,4 tys. policjantów m.in. z pododdziałów antyterrorystycznych, a także minerów-pirotechników, którzy będą ściśle współpracowali z agentami BOR przy sprawdzaniu tras przejazdu, a także miejsc pobytu zagranicznych gości. Będzie wśród nich też pół tys. policjantów z prewencji i 200 funkcjonariuszy ruchu drogowego.

W sumie w operacji pod kryptonimem "Jubileusz” weźmie udział kilka tysięcy policjantów. Korzystać będą m.in. z trzech śmigłowców z kamerami i możliwością bezpośredniego przekazywania rejestrowanych obrazów do sztabu, a także np. z policyjnych łodzi.

W ostatnich dniach odbyły się spotkania w siedzibie BOR, w Pałacu Prezydenckim, a także w Centrum Bezpieczeństwa Warszawy, podczas których przygotowano i zatwierdzono główny plan, a także plany szczegółowe poszczególnych służb, zabezpieczenia wizyt zagranicznych VIP-ów. - Uszczegółowione zostały wszystkie elementy uroczystości związane z 25. rocznicą odzyskania niepodległości. Drugim elementem była wizyta prezydenta Obamy i sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego - powiedział Działoszyński.

W Komendzie Stołecznej Policji powołany został sztab, który będzie koordynował pracę wszystkich funkcjonariuszy. Mieszkańcy Warszawy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Ulice będą wyłączane m.in. na czas przejazdu kolumn z VIP-ami z lotniska do poszczególnych hoteli i na spotkania. Każda taka trasa będzie wcześniej sprawdzana pod względem pirotechnicznym. Następnie będą ją zabezpieczać patrole policyjne.

W gotowości będą także policyjni antyterroryści i policyjne grupy interwencyjne - na wypadek gdyby doszło do poważniejszego incydentu czy zakłócenia porządku. Choć uroczystości i spotkania zaplanowane zostały na 3 i 4 czerwca już w poniedziałek, 2 czerwca, do Warszawy przylecą pierwsze delegacje, wtedy też rozpoczną się pierwsze policyjne konwoje VIP-ów.

Dodatkowo we wtorek i w środę nad Warszawą wyłączona będzie przestrzeń powietrzna dla cywilnych statków powietrznych - m.in. helikopterów, śmigłowców czy dronów.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał rozporządzenie o zakazie przewozu towarów niebezpiecznych w Warszawie. Zakaz będzie obowiązywał 3 i 4 czerwca w rejonie Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, Sejmu i Senatu, Centrum Nauki Kopernik oraz trzech hoteli: Marriott Sheraton, Hyatt Regency Warsaw, InterContinental. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

Szczegóły dotyczące ochrony prezydenta USA są tajne. Obama, podobnie jak podczas wizyty w 2011 r., ma zatrzymać się w hotelu Marriott. Hotel był wówczas odgrodzony metalowymi barierami, a goście oraz pracownicy przed wejściem do budynku przechodzili kontrolę bezpieczeństwa - każda osoba przechodziła przez bramki z detektorami metalu. Ich rzeczy osobiste oraz bagaż były prześwietlane przez specjalne urządzenie umieszczone w furgonie BOR.

Na balkonie nad hotelowym lobby stali agenci z lornetkami obserwujący okolice i na bieżąco komunikujący się przez specjalne nadajniki z innymi funkcjonariuszami. Nad centrum miasta krążył policyjny śmigłowiec. Kolumna prezydencka, składająca się z kilkudziesięciu pojazdów, ani razu nie zatrzymała się, tylko wjeżdżała na podziemny parking hotelowy. Według nieoficjalnych informacji w zabezpieczenie wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce zaangażowanych było łącznie ok. 3 tys. funkcjonariuszy.

Utrudnienia w ruchu w Warszawie

3 i 4 czerwca mieszkańcy Warszawy powinni spodziewać się m.in. ograniczeń w ruchu samochodów, a także pieszych. W wielu miejscach obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się i parkowania.

- Prosimy mieszkańców stolicy o zwracanie uwagi na wprowadzone na ten czas oznakowania; szczególnie na zakazy zatrzymywania się. Niedostosowanie się do nich grozi odholowaniem auta na koszt właściciela - mówi Tomasz Kunert z wydziału prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Zaapelował, by w miarę możliwości korzystać z komunikacji miejskiej, metra lub pociągów SKM np. podczas podróży z i na lotnisko. - Dostosowujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej czy Biura Ochrony Rządu - dodał.

Utrudnienia będą związane m.in. z przejazdami kolumn z vip-ami z lotniska do hoteli i z hoteli na uroczystości. Przed przejazdami trasy będą sprawdzane pirotechnicznie przez policję, później wyłączane z ruchu na czas przejazdu zagranicznych gości. Takie utrudnienia będą zarówno 3, jak i 4 czerwca, na drogach dojazdowych i ulicach poprzecznych na trasie z Lotniska Chopina do centrum Warszawy.

Na ograniczenia w ruchu pieszych i pojazdów trzeba być przygotowanym także w okolicach hoteli: Regent Warsaw, Sheraton, Intercontinental i Marriott. W miejscach tych - jak poinformował ratusz - również ograniczona może być możliwość parkowania.

Poważne utrudnienia będą także na całym Trakcie Królewskim. Na ulicach położonych w okolicach Placu Zamkowego i Starego Miasta, Podzamcza, Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Placu Teatralnego, Sejmu wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się i postoju. Ograniczeń można spodziewać się także w okolicach Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Centrum Nauki Kopernik.

Na Podzamczu w Parku Fontann 3 czerwca pokazane zostanie specjalne widowisko pt. "Taniec wolności”. Tego dnia od ok. godz. 18 będą wyłączenia ruchu na ul. Wybrzeże Gdańskie - na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a mostem Gdańskim oraz na ul. Sanguszki, ul. Grodzkiej, ul. Boleść i ul. Bugaj. Ok. godziny 22, podczas pokazu pirotechnicznego, zamknięta zostanie jezdnia Wisłostrady w kierunku Bielan.

Począwszy od wtorku (3 czerwca) od godz. 8 rano do środy do godz. 19, ograniczenia w ruchu i parkowaniu będą na Placu Teatralnym i okolicznych ulicach. W pobliżu Sejmu utrudnień można spodziewać się od godz. 16 (3 czerwca) do godz. 17 (4 czerwca). Chodzi m.in. o ul. Wiejską na odcinku od ul. Frascati do ul. Pięknej, ul. J. Matejki i ul. P. Maszyńskiego.

Również od wtorku od godz. 16 do środy do godz. 19 utrudnienia w ruchu i parkowaniu będą w rejonie Centrum Nauki Kopernik (na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie i na ul. Lipowej). Największych utrudnień można spodziewać się w środę na Krakowskim Przedmieściu, Palcu Zamkowym i okolicznych ulicach począwszy od godz. 8 aż do godz. 16.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu w tych dniach będzie można sprawdzić m.in. na stronach www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice, a szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r. 0 0

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 2

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 28 10

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 13 3

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 6 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 4

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 35 12

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.