poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Barack Obama i inni przywódcy państw w Polsce. Zaostrzone środki bezpieczeństwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 czerwca 2014, 11:47
Autor: (PAP)

Prezydent USA Barack Obama przyleci do Warszawy we wtorek na uroczystości związane z 25-leciem wolności przypadającym 4 czerwca. Amerykański przywódca ma spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem; weźmie udział w spotkaniu z głowami państw i szefami rządów krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wizyta Obamy potrwa do środowego popołudnia.

4 czerwca przedstawiciele ok. 40 państw, w tym kilkunastu przywódców, weźmie udział uroczystości na pl. Zamkowym z okazji 25. rocznicy wyborów z 1989 r. W ramach obchodów odbędzie się też Zgromadzenie Narodowe, prezydent wygłosi orędzie, a 3 czerwca zaplanowano galę Nagrody Solidarności.

Do Warszawy z okazji 25-lecia wolności ma przyjechać kilkunastu przywódców, m.in. prezydent USA Barack Obama, prezydenci Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck, Czech Milosz Zeman, Słowacji Ivan Gaszparovicz i prezydent Węgier Janos Ader.

Oficjalne obchody Święta Wolności - 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. - rozpoczną się we wtorek 3 czerwca i potrwają dwa dni.

We wtorek o godz. 10 w hallu głównym przy Sali Kolumnowej marszałek Sejmu Ewa Kopacz otworzy wystawę zatytułowaną "Polska, na jaką zasłużymy"; następnie o godz. 12- w budynku komisji sejmowych Kopacz nada sali komisyjnej numer 23 imię byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Wieczorem we wtorek odbędzie się uroczysta gala na Zamku Królewskim, podczas której prezydent Komorowski wręczy Nagrodę Solidarności ustanowioną przez MSZ. Otrzyma ją Mustafa Dżemilew, legendarny przywódca Tatarów krymskich, długoletni więzień sowieckich łagrów. Nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy w związku z rocznicą wyborów z 89' roku. Nagrodę ma otrzymywać osoba, która - kierując się zasadami solidarności - przyczyniła się do szerzenia demokracji.

Na gali obecnych ma być ok. 350 gości, w tym ukraiński prezydent-elekt Petro Poroszenko, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Stronę amerykańską ma reprezentować sekretarz stanu John Kerry. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Mustafy Dżemilewa, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta oraz b. prezydenta Lecha Wałęsy. Galę uświetni koncert pianisty Leszka Możdżera.

Drugą częścią gali Nagrody Solidarności będzie uroczysta kolacja w Arkadach Kubickiego, w której weźmie udział prezydent USA Barack Obama.

We wtorek wieczorem na Podzamczu zaplanowano widowisko "Taniec Wolności", które obejrzą zagraniczni goście, a także warszawiacy. 40-minutowe plenerowe przedstawienie w Multimedialnym Parku Fontann będzie opowieścią o polskiej drodze do wolności. Elementami pokazu będą m.in. występy grup inscenizacyjnych i pokazy akrobatów. Wyświetlane będą również oryginalne kroniki filmowe od 1945 do 1989 r. Całość zakończy pokaz sztucznych ogni.

W środę o godz. 6. w bibliotece m.st. Warszawy na ul. Koszykowej 26 marszałek Kopacz spotka się z osobami, które głosowały 4 czerwca 1989 roku. Następnie o godz. 8 w Archikatedrze Warszawskiej odprawiona zostanie msza za wolność, którą celebrować będzie Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Przed uroczystościami na placu Zamkowym prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier wezmą udział w spotkaniu z młodzieżą pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności".

Główne uroczystości odbędą się w środę, 4 czerwca o godz. 11.30 na placu Zamkowym. Wezmą w nich udział prezydenci USA, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy. Łącznie reprezentowanych ma być ok. 40 państw.

Podczas uroczystości przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i USA. "Głos zabiorą dwaj prezydenci - prezydent Komorowski i prezydent Obama, będzie wykonane specjalnie napisane na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika" - powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

"Będzie jeszcze element wizualny, ale niech to pozostanie niespodzianką dla zebranych" - dodała. Uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a gości powita prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Uroczystość będzie miała elementy znane, natomiast myślę, że będzie też wyjątkowa w swoim rodzaju" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

4 czerwca w Warszawie rocznicę uczci także parlament. Odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego - czyli wspólnie obradować będą Sejm i Senat. O godz. 15 orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi prezydent Bronisław Komorowski.

Marszałek Kopacz zapowiedziała, że na posiedzeniu obecne będą także prezydenci państw członkowskich UE, zaproszeni zostali przewodniczący parlamentów z krajów Unii oraz parlamentarzyści, którzy 4 czerwca 1989 r. zostali wybrani do Sejmu i Senatu. O godz. 16. w Senacie odbędzie się sesja przewodniczących parlamentów UE, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu - Ewy Kopacz i Bogdana Borusewicza.

Późnym popołudniem w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Polski i Niemiec wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy "Autostrada Wolności". Komorowski i Gauck zasadzą także symboliczny "dąb wolności".

Zaostrzone środki bezpieczeństwa podczas wizyty Obamy

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz powołał specjalny zespół, który ma za zadanie koordynację wszystkich służb mundurowych podczas przygotowań oraz podczas samej wizyty amerykańskiego prezydenta. Pracami zespołu kieruje wiceszef MSW Grzegorz Karpiński.

Do Warszawy ma przyjechać blisko 50 osób, które podlegają ochronie Biura Ochrony Rządu. - To jest bardzo duże i złożone przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele instytucji. Myślę, że pod względem skali jest ono porównywalne do wizyt papieży, ale jednak o trochę innym charakterze - mówi komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński, który jest wiceszefem zespołu. W jego skład wchodzą także szefowie BOR, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Już w niedzielę do Warszawy zostanie skierowanych prawie 1,4 tys. policjantów m.in. z pododdziałów antyterrorystycznych, a także minerów-pirotechników, którzy będą ściśle współpracowali z agentami BOR przy sprawdzaniu tras przejazdu, a także miejsc pobytu zagranicznych gości. Będzie wśród nich też pół tys. policjantów z prewencji i 200 funkcjonariuszy ruchu drogowego.

W sumie w operacji pod kryptonimem "Jubileusz” weźmie udział kilka tysięcy policjantów. Korzystać będą m.in. z trzech śmigłowców z kamerami i możliwością bezpośredniego przekazywania rejestrowanych obrazów do sztabu, a także np. z policyjnych łodzi.

W ostatnich dniach odbyły się spotkania w siedzibie BOR, w Pałacu Prezydenckim, a także w Centrum Bezpieczeństwa Warszawy, podczas których przygotowano i zatwierdzono główny plan, a także plany szczegółowe poszczególnych służb, zabezpieczenia wizyt zagranicznych VIP-ów. - Uszczegółowione zostały wszystkie elementy uroczystości związane z 25. rocznicą odzyskania niepodległości. Drugim elementem była wizyta prezydenta Obamy i sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego - powiedział Działoszyński.

W Komendzie Stołecznej Policji powołany został sztab, który będzie koordynował pracę wszystkich funkcjonariuszy. Mieszkańcy Warszawy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Ulice będą wyłączane m.in. na czas przejazdu kolumn z VIP-ami z lotniska do poszczególnych hoteli i na spotkania. Każda taka trasa będzie wcześniej sprawdzana pod względem pirotechnicznym. Następnie będą ją zabezpieczać patrole policyjne.

W gotowości będą także policyjni antyterroryści i policyjne grupy interwencyjne - na wypadek gdyby doszło do poważniejszego incydentu czy zakłócenia porządku. Choć uroczystości i spotkania zaplanowane zostały na 3 i 4 czerwca już w poniedziałek, 2 czerwca, do Warszawy przylecą pierwsze delegacje, wtedy też rozpoczną się pierwsze policyjne konwoje VIP-ów.

Dodatkowo we wtorek i w środę nad Warszawą wyłączona będzie przestrzeń powietrzna dla cywilnych statków powietrznych - m.in. helikopterów, śmigłowców czy dronów.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał rozporządzenie o zakazie przewozu towarów niebezpiecznych w Warszawie. Zakaz będzie obowiązywał 3 i 4 czerwca w rejonie Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, Sejmu i Senatu, Centrum Nauki Kopernik oraz trzech hoteli: Marriott Sheraton, Hyatt Regency Warsaw, InterContinental. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

Szczegóły dotyczące ochrony prezydenta USA są tajne. Obama, podobnie jak podczas wizyty w 2011 r., ma zatrzymać się w hotelu Marriott. Hotel był wówczas odgrodzony metalowymi barierami, a goście oraz pracownicy przed wejściem do budynku przechodzili kontrolę bezpieczeństwa - każda osoba przechodziła przez bramki z detektorami metalu. Ich rzeczy osobiste oraz bagaż były prześwietlane przez specjalne urządzenie umieszczone w furgonie BOR.

Na balkonie nad hotelowym lobby stali agenci z lornetkami obserwujący okolice i na bieżąco komunikujący się przez specjalne nadajniki z innymi funkcjonariuszami. Nad centrum miasta krążył policyjny śmigłowiec. Kolumna prezydencka, składająca się z kilkudziesięciu pojazdów, ani razu nie zatrzymała się, tylko wjeżdżała na podziemny parking hotelowy. Według nieoficjalnych informacji w zabezpieczenie wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce zaangażowanych było łącznie ok. 3 tys. funkcjonariuszy.

Utrudnienia w ruchu w Warszawie

3 i 4 czerwca mieszkańcy Warszawy powinni spodziewać się m.in. ograniczeń w ruchu samochodów, a także pieszych. W wielu miejscach obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się i parkowania.

- Prosimy mieszkańców stolicy o zwracanie uwagi na wprowadzone na ten czas oznakowania; szczególnie na zakazy zatrzymywania się. Niedostosowanie się do nich grozi odholowaniem auta na koszt właściciela - mówi Tomasz Kunert z wydziału prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Zaapelował, by w miarę możliwości korzystać z komunikacji miejskiej, metra lub pociągów SKM np. podczas podróży z i na lotnisko. - Dostosowujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej czy Biura Ochrony Rządu - dodał.

Utrudnienia będą związane m.in. z przejazdami kolumn z vip-ami z lotniska do hoteli i z hoteli na uroczystości. Przed przejazdami trasy będą sprawdzane pirotechnicznie przez policję, później wyłączane z ruchu na czas przejazdu zagranicznych gości. Takie utrudnienia będą zarówno 3, jak i 4 czerwca, na drogach dojazdowych i ulicach poprzecznych na trasie z Lotniska Chopina do centrum Warszawy.

Na ograniczenia w ruchu pieszych i pojazdów trzeba być przygotowanym także w okolicach hoteli: Regent Warsaw, Sheraton, Intercontinental i Marriott. W miejscach tych - jak poinformował ratusz - również ograniczona może być możliwość parkowania.

Poważne utrudnienia będą także na całym Trakcie Królewskim. Na ulicach położonych w okolicach Placu Zamkowego i Starego Miasta, Podzamcza, Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Placu Teatralnego, Sejmu wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się i postoju. Ograniczeń można spodziewać się także w okolicach Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Centrum Nauki Kopernik.

Na Podzamczu w Parku Fontann 3 czerwca pokazane zostanie specjalne widowisko pt. "Taniec wolności”. Tego dnia od ok. godz. 18 będą wyłączenia ruchu na ul. Wybrzeże Gdańskie - na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a mostem Gdańskim oraz na ul. Sanguszki, ul. Grodzkiej, ul. Boleść i ul. Bugaj. Ok. godziny 22, podczas pokazu pirotechnicznego, zamknięta zostanie jezdnia Wisłostrady w kierunku Bielan.

Począwszy od wtorku (3 czerwca) od godz. 8 rano do środy do godz. 19, ograniczenia w ruchu i parkowaniu będą na Placu Teatralnym i okolicznych ulicach. W pobliżu Sejmu utrudnień można spodziewać się od godz. 16 (3 czerwca) do godz. 17 (4 czerwca). Chodzi m.in. o ul. Wiejską na odcinku od ul. Frascati do ul. Pięknej, ul. J. Matejki i ul. P. Maszyńskiego.

Również od wtorku od godz. 16 do środy do godz. 19 utrudnienia w ruchu i parkowaniu będą w rejonie Centrum Nauki Kopernik (na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie i na ul. Lipowej). Największych utrudnień można spodziewać się w środę na Krakowskim Przedmieściu, Palcu Zamkowym i okolicznych ulicach począwszy od godz. 8 aż do godz. 16.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu w tych dniach będzie można sprawdzić m.in. na stronach www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice, a szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!