Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

21 marca 2018 r.
20:52

Będą pieniądze na walkę ze smogiem

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 0 A A
W walce ze smogiem ma pomóc rozbudowa sieci ciepłowniczych oraz program zachęt dla mieszkańców do podłączania się do nich<br />
W walce ze smogiem ma pomóc rozbudowa sieci ciepłowniczych oraz program zachęt dla mieszkańców do podłączania się do nich

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma przeznaczyć do 2023 roku 25 mld zł na działania związane z ochroną powietrza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poinformował o tym wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, który uczestniczył w obradach sejmowej komisji zdrowia poświęconej problemom zanieczyszczenia powietrza. Na te 25 mld zł składają się m.in. środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które dzieli NFOŚiGW.

– Będziemy promować głęboką termomodernizację budynków. Będziemy promować elektromobilność. Będziemy poprawiać stan jakości powietrza w miastach poprzez zmiany w systemie transportu zbiorowego – sygnalizował wiceminister Mazurek.

Mówiąc o antysmogowych działaniach rządu, wiceszef resortu środowiska wspomniał o tzw. programie „Czyste powietrze”, który ma być realizowany w latach 2018-2023. – Z punktu widzenia pilnej potrzeby poprawienia stanu powietrza w Polsce, najbardziej uzasadnione wydaje się podłączanie indywidualnych odbiorców do sieci ciepłowniczych oraz stworzenie mechanizmów, które pozwolą na rozwój i modernizację sieci ciepłowniczych – mówił Mazurek.

Wspomniał, że sejmowa komisja środowiska w połowie roku zajmie się kwestią planowania i rozbudowy sieci gazowniczej (wcześniej przedstawiciele rządu sygnalizowali, że ogrzewanie gazowe też pomogłoby w walce ze smogiem). 

Podczas posiedzenia komisji zdrowia mowa była też o rządowym programie termomodernizacji budynków Stop Smog. Szef komisji Bartosz Arłukowicz (PO) pytał, dlaczego ten program nie objął wszystkich 33 polskich miast, wpisanych przez Światową Organizację Zdrowia na listę miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

Sławomir Mazurek odpowiedział, że program ma charakter pilotażowy. – Każdy pilotaż jest ograniczony do pewnej liczby miast – mówił wiceminister. – Nie jest tak, że jakiekolwiek miasto w Polsce miałoby być wykluczone z całego projektu poprawy jakości powietrza w Polsce. Z tego względu, że środki NFOŚiGW na poprawę jakości powietrza będą rozdzielane na podstawie kolejności zgłoszenia, kryteriów efektywności ekologicznej i efektywności działań finansowych. W szerokim programie związanym z poprawą jakości powietrza, gdzie mówimy o takich działaniach, jak wymiana kotłów, ale też jak poprawa jakości ruchu miejskiego, czyli wymiana autobusów, nie ma mowy o wykluczeniu jakichkolwiek miast. Musimy chronić powietrze w całej Polsce.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, na którego zaproszenie odbyła się poniedziałkowa wyjazdowa sesja sejmowej komisji zdrowia, sugerował m.in. wprowadzenie prawnego nakazu podłączania do sieci ciepłowniczych budynków położonych w ich sąsiedztwie, zwiększenie uprawnień straży gminnych w zakresie działań związanych z ochroną powietrza, a także o obniżenie cen gazu i prądu na cele grzewcze.

– Mamy jasno zdiagnozowane problemy, czyli konieczność likwidacji niskiej emisji – odpowiedział wiceminister Mazurek, zwracając uwagę, że kwestia taryf za gaz i prąd leży bardziej po stronie spółek energetycznych. Przyznał jednak, że rząd planuje specjalne taryfy mające na celu walkę z ubóstwem energetycznym.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium