piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Bogdanka robi wrażenie na Ameryce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 marca 2012, 14:29

Jest naprawdę niewiele rzeczy z Polski, które robią dziś wrażenie na Amerykanach. A Bogdanka robi...
Jest naprawdę niewiele rzeczy z Polski, które robią dziś wrażenie na Amerykanach. A Bogdanka robi...

Kiedy górnicy z Bogdanki pobili przy pomocy amerykańskiej maszyny rekord świata w dziennym urobku z jednej ściany, stało się to światową, powszechnie komentowaną sensacją.
WIDEO

Paul Moore, znany publicysta pierwszego z tych tytułów specjalnie przyleciał do Polski i przyjechał do Bogdanki, aby na miejscu zobaczyć, na czym polega tutejszy fenomen. Napisał sążniste story na ten temat.

Chodziło o to, że lubelska firma górnicza postawiła na eksploatację niskich pokładów węgla, których pozyskiwania zaniechano w latach 80. Ze względu na brak bezpiecznej dla ludzi technologii wydobywczej.

Kompleks strugowy z Milawukee takie zagrożenia niwelował. Jego pozyskanie stało się celem strategicznym, dla którego pozyskano środki finansowe poprzez wejście LW Bogdanka na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

Polacy poszli w tej materii w chińskie ślady, gdzie eksploatacja niskich złóż jest znacznie bardziej rozpowszechniona niż w Europie. Eksperci amerykańscy przewidywali, że szybko okaże się, że lubelska firma na tym wygra.

Już po pięciu miesiącach górnicy z Bogdanki pobili przy pomocy amerykańskiej maszyny rekord świata w dziennym urobku z jednej ściany. Stało się to światową, powszechnie komentowaną, sensacją. Oczywiście ten sukces eksponował także Bucyrus.

Wkrótce Bogdanka rozpoczęła negocjacje z Amerykanami nad zakupem kolejnego kompleksu. Zbiegło się to z restrukturyzacją własnościową Bucyrusa, którego postanowił wykupić konglomerat przemysłowy Caterpillar, jedno z największych przedsiębiorstw światowych.

Producent silników, ciężkich maszyn roboczych i transportowych oferujący także swe usługi finansowe. Posiadający swe przedstawicielstwa na całym świecie, w tym w Rosji i Finlandii, by wymienić najbliższe Polski okolice. Caterpillar nie produkujący dotąd maszyn górniczych pracujących pod ziemią był żywo zainteresowany przejęciem Bucyrusa.

Ostatecznie doszło do tego w lipcu ub. roku za gigantyczną kwotę 8,8 mld dolarów. Kontrakt LW Bogdanka zawarty z Bucyrusem zrealizował już Caterpillar, dostarczając w październiku ub. roku drugi kompleks wydobywczy.

Efekty uzyskiwane w środku Europy przez lubelskich górników dzięki amerykańskiej technologii i sprzętowi, udokumentowane rekordem świata, były ponoć jednym z argumentów negocjacyjnych. Bogdanka podobno pomogła lepiej się sprzedać Bucyrusowi. Każdy chciałby mieć w portfelu zamówień takiego odbiorcę!Zamontowany w Stefanowie amerykański kompleks strugowy, wystrugał w połowie lutego br. kolejny rekord świata. Wynik 23,1 tysięcy ton dobowego wydobycia węgla był o ponad 6 tys. większy od poprzedniego rekordu. Nie koniec na tym. Osiągnięto już nawet 25 tys. ton dobowego wydobycia węgla.

W czwartym kwartale 2012 roku Bogdanka uruchomi kolejny Gleithobel® GH1600 od Caterpillara. Dzięki temu od 2014 roku podwoi swoje udziały w rynku węgla energetycznego w Polsce z obecnych ok. 7,5 do 15 procent.

Amerykanie są Bogdanką oczarowani. Uważają, że to, co się tam dzieje jest kwintesencją "American Dream” (Amerykańskiego Snu). Jest to bowiem typowa amerykańska droga do sukcesu. Od pomysłu, poprzez znalezienie finansowych narzędzi realizacyjnych w postaci giełdy, zakup nowoczesnej technologii, zwiększenie wartości firmy i uzyskanie nowych środków na kolejne inwestycje.

– Z takimi wynikami i taką strategią rozwoju Bogdanka mogłaby nawet myśleć o wejściu na... NYSE, giełdę nowojorską. Na niemal 2800 notowanych tam firm, zagranicznych jest 421. Żadnej polskiej... – można usłyszeć w kręgach inwestorów finansowych na Wall Street.

I nie są to rozmowy przy "Chopinie” czy "Sobieskim”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!