Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 lutego 2016 r.
6:52

Cała Polska czyta "Bolka". Teczki dziś w IPN w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 18 A A
Lech Wałęsa
Lech Wałęsa

W poniedziałek w Warszawie IPN udostępnił dziennikarzom dokumenty dotyczące agenta SB „Bolka”, znalezione w domu gen. Czesława Kiszczaka. Zrobił to, choć papiery nie przeszły ekspertyzy grafologicznej. Dziś teczki dostępne będą w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spodziewamy się sporego zainteresowania, już w poniedziałek do południa mieliśmy ok. 20 telefonów w tej sprawie. Z uwagi na to, że w naszej czytelni jest tylko osiem miejsc, nie wykluczamy wydłużenia czasu jej pracy – mówił nam Marcin Krzysztofik, naczelnik Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w lubelskim IPN. – Ale w ostatnich dniach sporo osób zwraca się też do nas o udostępnienie informacji na swój temat, bądź dotyczących innych osób. Zazwyczaj mieliśmy po kilkanaście takich wniosków w miesiącu. Od ubiegłej środy otrzymujemy ich po 5–6 dziennie – dodaje.

Wałęsa: Nie współpracowałem z SB

Co znajduje się w pierwszym pakiecie akt udostępnionych przez IPN? Prezes IPN Łukasz Kamiński informował, że w dokumentach znajdują się m.in. teczka personalna (licząca 90 kart) i teczka pracy TW „Bolek” (licząca 279 kart). Prezes IPN powiedział, że dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970–1976. 

– W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem „Bolek”, pokwitowania odbioru pieniędzy – mówił Kamiński. 

Jak zaznaczył, w teczce pracy tajnego współpracownika, w oryginalnych okładkach znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim „Bolek” oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z nim.

– Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem „Bolek” – mówił szef IPN.
Prezes Kamiński zapowiedział, że w ramach procedur dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom i weryfikacji, w tym także „ekspertyzom typu grafologicznego”. Według opinii eksperta archiwisty dokumenty są autentyczne. 

– Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia – zapewnia tymczasem Wałęsa. Pisał w sieci, że nie współpracował z SB, ale popełnił błąd, dał słowo „sprawcy” i nie może ujawnić prawdy. Wskazał, że jako donosy mogły zostać wykorzystane jego odręczne notatki zarekwirowane podczas rewizji.

Skąd ten pośpiech?

W ubiegły wtorek w mieszkaniu Marii Kiszczak został zabezpieczony przez prokuratora IPN „szereg dokumentów, których wstępna analiza wskazuje, że podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN”.

Czynności podjęto w ramach wszczętego w 2015 r. śledztwa ws. ukrycia przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu IPN. Przepisy karne ustawy o IPN przewidują karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia dla tego, kto „będąc w posiadaniu dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia”. Wdowa po Kiszczaku zgłosiła się do IPN w zeszłym tygodniu, oferując sprzedaż dokumentów dotyczących TW „Bolek” za 90 tys. zł. 

Prezes IPN pytany skąd taki pośpiech Instytutu w udostępnianiu akt „Bolka” i czy wystarczyło kilkadziesiąt godzin, aby mieć pewność, że dokumenty są oryginalne odparł, że „trzeba ważyć decyzje”.

– Są argumenty za szybkim udostępnieniem i za tym, by poczekać. Ponieważ sprawa wzbudza emocje, potrzebne było sprawne działanie IPN, aby jak najszybciej opinia publiczna mogła się dowiedzieć, co jest zawarte w tych dokumentach – mówił.

(toma)

Sonda: Co sądzisz o dokumentach z szafy Kiszczaka i sprawie współpracy Lecha Wałęsa z SB?

Liczba głosów: 368
50.27%
To całkowicie kompromituje Lecha Wałęsę
39.67%
To nie ma znaczenia. Lech Wałęsa i tak zasługuje na ważne miejsce w historii Polski
10.05%
Wierzę Lechowi Wałęsie, że nie współpracował z SB

Kiszczak: Udostępnijcie 5 lat po śmierci Wałęsy

W udostępnionych w poniedziałek przez IPN materiałach znajduje się pismo Czesława Kiszczaka, datowane na 5 kwietnia 1996 r., do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w którym prosi on, by dokumenty dotyczące Lecha Wałęsy udostępnić nie wcześniej niż pięć lat po śmierci polityka.

„Załączone dokumenty dot. współpracy Lecha Wałęsy z SB do 1989 r. uchroniłem przed ich wykorzystaniem do jego kompromitacji, a także Ruchu, któremu przewodził; zaś po 1989 r. przed ich zniszczeniem lub wykorzystaniem, zarówno przez ludzi prawicy, jak i lewicy, do rozgrywek politycznych” – napisał Kiszczak.

Jego zdaniem „dokumenty te winny być zachowane i w spokojnych czasach udostępnione poważnym naukowcom – historykom”. W jakimś stopniu ułatwią im obiektywne i rzetelne opisanie naszej najnowszej historii” – ocenił. „Proszę Pana, by uczyniono to nie wcześniej jak w 5 lat po śmierci Lecha Wałęsy” – napisał Kiszczak.

Pismo kończy się podpisem „z wyrazami szacunku gen. broni w st. spocz. Czesław Kiszczak”.
W widniejącym pod nim postscriptum Kiszczak napisał, że „dokumentami tymi, lub wiedzą z nich wynikającą, nigdy nie posiłkował się w licznych kontaktach z L. Wałęsą”.

Kurier PAP

Gen. Czesław Kiszczak (fot. IPN)
Gen. Czesław Kiszczak (fot. IPN)

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tola / 24 lutego 2016 o 16:46

Gdzie jest teczka "Lolka"?

Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 14:58
Walensa agentem był, ale takie czasy były: i Adaś agentem był i Tadeusz i Bronek i wielu wielu innych tez agentami SB byli, czy z prawa czy też z lewa agentura była jest i będzie i ta Polska taka śmiszna będzie. Więc młodzi ambitni z pomysłami i znajomością języków obcych hajda stąd jak najdalej bo Was zgnoją!
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 13:10
Ale się teraz narobiło BOHATERÓW ,jacy odważni ,butni i piszą --JA NIE PODPISAŁEM - a wiesz dlaczego ? bo byłes dupkiem i inteligentny UB wiedział ,że z ofermy nie będzie dobrego agenta.
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 12:56
BEZCZELNY KAPUS I ZDRAJCA
Avatar
gość / 24 lutego 2016 o 12:35

Ani jedno słowo od psiorów czy kurdupla nie ma najmniejszej wagi gdyż to fałsz, kłamstwo, obłuda i nikczemność tego małego na ch..ja za duży a na człowieka za kurdupel !

Oooo nie wiedziałem, że w szpitalu psychiatrycznym na oddziale zamkniętym pacjenci mają dostęp do netu.

Avatar
gość / 24 lutego 2016 o 12:33

Kochani nic dodać i nic ująć ! Oto dlaczego babramy się w goownie zwanym teczki, bolki, srolki i bździnki ! Ta banda kretynów zamiast coś robić  to bebrają w sraczu a wszystko co pilne leży ! Przecież to 500+ zostało kpl. porąbane tak jak by to robili ludzie nie chodzący po ziemi i nie mający pojęci ! Mieli też zlikwidować gimanazja ! I co no nic czarna sotnia okazało sie prowadzi 80% gimnazjów i od razu klops ! To robienie z ryja nie mylić gębą fekalia ! Co nie tkną to smród ! Oto "dobra,  zmiana " jak mawiał satyryk z przecinkiem

Odstaw te dragi bo Ci mózg wyprały równo!!!

Odstaw te dragi bo Ci mózg wyprały równo!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 12:16
Jakąś aferę musieli znaleźć, aby nie było w mediach mowy o sprzedaży obligacji Skarbu Państwa za 6mld zł, a tym samym zwiększenie długu publicznego do 20mld zł.
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 10:06
PIERWSZA ZASADA PRAWDZIWEGO AGENT: 1. NIGDY SIĘ NIE PRZYZNAJ 2. MATACZ , ZMIENIAJ WERSJE BOLEK TO AGENT , SZKODA ZE ZNISZCZYŁ ŻYCIE TYLU OSOBOM ZE SWEGO OTOCZENIA . LEPIEJ NIE WRACAJ DO POLSKI
Avatar
jOOj / 24 lutego 2016 o 09:37

W świecie polityki nie ma czegoś takiego jak honor i uczciwość..! W czasie zmian ustrojowych jedną z najważniejszych "reform gospodarczych" było palenie i zakładanie "teczki" lub odwrotnie... Dziś te teczki nie mają żadnej wiarygodności... Ten cyrk to odwracanie uwagi od prawdziwych problemow Polski czyli to co PiSowi wychodzi najlepiej, mieszanie IPNem...! Życzę Wam więcej krytycznego spojrzenia na "informacje" w mediach... 

Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 09:14
Ani jedno słowo od psiorów czy kurdupla nie ma najmniejszej wagi gdyż to fałsz, kłamstwo, obłuda i nikczemność tego małego na ch..ja za duży a na człowieka za kurdupel !
Avatar
Tola / 24 lutego 2016 o 16:46

Gdzie jest teczka "Lolka"?

Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 14:58
Walensa agentem był, ale takie czasy były: i Adaś agentem był i Tadeusz i Bronek i wielu wielu innych tez agentami SB byli, czy z prawa czy też z lewa agentura była jest i będzie i ta Polska taka śmiszna będzie. Więc młodzi ambitni z pomysłami i znajomością języków obcych hajda stąd jak najdalej bo Was zgnoją!
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 13:10
Ale się teraz narobiło BOHATERÓW ,jacy odważni ,butni i piszą --JA NIE PODPISAŁEM - a wiesz dlaczego ? bo byłes dupkiem i inteligentny UB wiedział ,że z ofermy nie będzie dobrego agenta.
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 12:56
BEZCZELNY KAPUS I ZDRAJCA
Avatar
gość / 24 lutego 2016 o 12:35

Ani jedno słowo od psiorów czy kurdupla nie ma najmniejszej wagi gdyż to fałsz, kłamstwo, obłuda i nikczemność tego małego na ch..ja za duży a na człowieka za kurdupel !

Oooo nie wiedziałem, że w szpitalu psychiatrycznym na oddziale zamkniętym pacjenci mają dostęp do netu.

Avatar
gość / 24 lutego 2016 o 12:33

Kochani nic dodać i nic ująć ! Oto dlaczego babramy się w goownie zwanym teczki, bolki, srolki i bździnki ! Ta banda kretynów zamiast coś robić  to bebrają w sraczu a wszystko co pilne leży ! Przecież to 500+ zostało kpl. porąbane tak jak by to robili ludzie nie chodzący po ziemi i nie mający pojęci ! Mieli też zlikwidować gimanazja ! I co no nic czarna sotnia okazało sie prowadzi 80% gimnazjów i od razu klops ! To robienie z ryja nie mylić gębą fekalia ! Co nie tkną to smród ! Oto "dobra,  zmiana " jak mawiał satyryk z przecinkiem

Odstaw te dragi bo Ci mózg wyprały równo!!!

Odstaw te dragi bo Ci mózg wyprały równo!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 12:16
Jakąś aferę musieli znaleźć, aby nie było w mediach mowy o sprzedaży obligacji Skarbu Państwa za 6mld zł, a tym samym zwiększenie długu publicznego do 20mld zł.
Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 10:06
PIERWSZA ZASADA PRAWDZIWEGO AGENT: 1. NIGDY SIĘ NIE PRZYZNAJ 2. MATACZ , ZMIENIAJ WERSJE BOLEK TO AGENT , SZKODA ZE ZNISZCZYŁ ŻYCIE TYLU OSOBOM ZE SWEGO OTOCZENIA . LEPIEJ NIE WRACAJ DO POLSKI
Avatar
jOOj / 24 lutego 2016 o 09:37

W świecie polityki nie ma czegoś takiego jak honor i uczciwość..! W czasie zmian ustrojowych jedną z najważniejszych "reform gospodarczych" było palenie i zakładanie "teczki" lub odwrotnie... Dziś te teczki nie mają żadnej wiarygodności... Ten cyrk to odwracanie uwagi od prawdziwych problemow Polski czyli to co PiSowi wychodzi najlepiej, mieszanie IPNem...! Życzę Wam więcej krytycznego spojrzenia na "informacje" w mediach... 

Avatar
Gość / 24 lutego 2016 o 09:14
Ani jedno słowo od psiorów czy kurdupla nie ma najmniejszej wagi gdyż to fałsz, kłamstwo, obłuda i nikczemność tego małego na ch..ja za duży a na człowieka za kurdupel !
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach
22 czerwca 2018, 19:00

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach 0 0

W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach (ul. Sieroszewskiego 4) odbędzie się Koncert Finałowy Muzycznej Sceny Młodych.

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne 0 0

Przy ul. Kunickiego nie dojdzie raczej do otwarcia Biura Obsługi Mieszkańców, w którym możliwe byłoby załatwienie spraw związanych z dowodami osobistymi, meldunkami i niektórych innych spraw prowadzonych przez Urząd Miasta.

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną
22 czerwca 2018, 10:15

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną 0 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz czwarty w Lublinie odbędzie się Lubelski Wzór – konferencja łącząca branżę kreatywną z biznesem.

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu 0 0

17-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku na jednym z rond w Zamościu.

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych 0 0

W Kraśniku powstanie oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Podczas sesji sejmiku województwa radni przyjęli jednogłośnie projekt uchwały w tej sprawie.

Tragiczny finał z pozoru niegroźnej stłuczki [zdjęcia]

Tragiczny finał z pozoru niegroźnej stłuczki [zdjęcia] 0 2

Kierowca renault podczas zmiany pasa ruchu nie zauważył samochodu ciężarowego i doprowadził do zderzenia. Kilka minut później pasażerka straciła przytomność. Nie udało się jej uratować

Nie zastosował cesarskiego cięcia. Matka walczy o rentę, lekarz się odwołuje

Nie zastosował cesarskiego cięcia. Matka walczy o rentę, lekarz się odwołuje 0 0

Matka dziecka, które ma niesprawną rękę po porodzie w bialskim szpitalu, walczy jeszcze o rentę dla syna. A lekarz składa apelację

Nielegalny towar z Ukrainy przemycali motolotnią
galeria

Nielegalny towar z Ukrainy przemycali motolotnią 0 1

Motolotni używali do przemytu towarów członkowie grupy przestępczej, którą rozbili pogranicznicy. Do gangu należeli Polacy i Ukraińcy

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii

Bartosz Boncik zdobył Puchar Unii Europejskiej na zawodach w Austrii 0 0

Bartosz Boncik z Orląt Łuków wywalczył w Austrii Puchar Unii Europejskiej. Reprezentacja Polski nie miała sobie równych

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 1

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić 0 0

ROZMOWA z Łukaszem Rogulskim, nowym piłkarzem ręcznym Azotów Puławy

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania 0 0

Działaj lokalnie i zgarnij dotację. Nabór wniosków trwa do 24 czerwca.

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim odsłonią rondo im. Jana Kołkowicza. Ten prozaik, dziennikarz, jeden z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który zmarł w 2007 roku, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!