Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 lutego 2011 r.
15:53
Edytuj ten wpis

Chcesz Oscara? Prosisz, masz! Korespondencja z USA

0 0 A A
Colin Firth w roli Jerzego VI Windsora (Fot. Dystrybutor filmu)
Colin Firth w roli Jerzego VI Windsora (Fot. Dystrybutor filmu)

Niech żyje przyjaźń amerykańsko-brytyjska! – można zawołać po uroczystości wręczenia po raz 83. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zwanych Oscarami.





AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zgodnie z przewidywaniami wygrała koprodukcja Hollywoodu i Londynu poświęcona problemom logopedycznym króla Jerzego VI Windsora, które rozwiązuje z sukcesem specjalista-amator, niespełniony aktor australijski na emigracji w stolicy Imperium Brytyjskiego.

Stosownie do sytuacji, nawet stop z którego odlewane są w Chicago 35-centymetrowe i niemal czterokilogramowe oscarowe figurki nazywa się... "Brittania”.

Tym razem członkowie Akademii poszli znaną drogą honorowania opowieści o bohaterach dysfunkcyjnych, którzy przezwyciężają swe słabości, takich jak Rain Man czy Forrest Gump.

Tak jak te niezapomniane filmy z Dustinem Hoffmanem i Tomem Hanksem przed 22 i 17 laty, dziś "The King's Speech” (tradycyjnie bez sensu spolszczony na... "Jak zostać królem”) sięgnął po te same nagrody za: film, reżyserię, scenariusz i główną rolę męską. Różnica polega jednak na tym, że ten obraz, tamtym nie dorównuje. Podobnie jak Colin Firth w roli króla swoim poprzednikom.

Także cztery Oscary otrzymała "Incepcja” ("Inception”) Christophera Nolana z Roberto De Niro w roli szefa zespołu, który opracowuje rewolucyjna metodę technologicznej ingerencji w ludzką świadomość. Stosownie do tematyki, nagrody uhonorowały (i słusznie) zdjęcia, efekty specjalne, dźwięk i jego montaż.

W pokonanym polu znalazł się "Czarny Łabędź” Darrena Aronofsky'ego z wielką kreacją Natalie Portman w roli neurotycznej baleriny, bezwzględnie zwalczanej przez jej konkurentkę z tego samego zespołu, z którą na dodatek łączy ją patologiczna przyjaźń.

Gdyby film nie miał "królewskiej konkurencji” w postaci obrazu Toma Hoopera o zacinającym się w mowie następcy tronu, zapewne by wygrał. Co mu się słusznie należało.

Faworyzowany był "Social Network” Davida Finchera o tym, jak rodziła się kariera Facebook'a, którego pomysł autorstwa studentów Harvardu, braci Camerona i Tylera Winklevossów miał im "zarąbać” (i o co się procesują) ich kolega z uczelni Mark Zuckerberg, na czym zrobił gigantyczną karierę medialną i finansową.

Oscarami nagrodzone zostały, wartka akcja, muzyk i montaż. I to zdecydowanie wystarczy. Swoje otrzymała także kolejna ekranowa saga bokserska "Fighter”. Oscary za drugoplanowe kreacje męska i kobiecą trafiły do Christiana Bale, co nie było specjalnym zaskoczeniem i do Melissy Leo, co najbardziej zaskoczyło ją samą.

Ta 50-letnia nowojorczanka z East Village, aktorka i feministka nie miała raczej szczęścia do wielkich ról. Po nominacji oscarowej dała płatne ogłoszenia, w których sugerowała Akademii Filmowej... rozważenie jej dokonań w roli matki boksera.

Wydawało się, że ten dotąd nieznany w historii Oscarów "numer” zaowocuje utratą szans. Ale nie! Zadziałał schemat: prosisz – masz! Oczywiście nie tak do końca za nic. Odbierając statuetkę feministycznie rzuciła mięsem używając określenia "ku… wsko łatwo” na określenie tego, co myślała na temat zdobycia kiedyś Oscara przez Kate Winslet. Sama musiała nieźle się napracować. Nie tylko na planie i ekranie.

Wśród marginalnej kategorii filmów nieanglojęzycznych nagrodzono duński "In a better world” w reżyserii Susanne Bier. To ironiczne, niekiedy mroczne i zaskakujące story o relacjach dwóch rodzin. Przegrały: faworyzowany meksykański "Biutiful” Alejandro Gonzaleza Inarritu, kanadyjskie "Pogorzelisko” Denisa Villeneuve'a, grecki "Dogtooth” Giorgosa Lanthimosa i algierski "Outside the Law” Rachida Bouchareba, przez wielu uważany za "czarnego konia” tej stawki. Polska kinematografia tradycyjnie już się nie liczyła.

Totalną klapą zakończył się pomysł prowadzenia gali przez "młodych zdolnych”: Jamesa Franco i Anne Hathaway. Najbardziej znanemu prezenterowi Oscarów (i Ameryki) Billy Crystalowi do pięt nie dorastają. Kiedy więc ów "maestor” pojawił się na scenie w roli gościa-zapowiadacza, sala wstała i zgotowała mu owację. Ten dał zaraz próbkę swych lotów i lekcję "młodzieży”.

-Producenci mówią mi, że robi się tu dłużyzna, więc od razy przechodzimy do nagrody za najlepszy film - powiedział. Sala ryknęła śmiechem... Można sądzić, że za rok na tej scenie rządzić będzie z powrotem Crystal.

Nowojorskie akcenty poza Melissą Leo – były. Pierwszy taki, że za krótkometrażowy film fabularny "God of Love” ("Bóg miłości”) Oscara dostał dopiero co upieczony absolwent New York University Luke Matheny.

Ten obdarzony niesforną i bujną fryzurą, nim podziękował współpracownikom, szczerze zwrócił uwagę, że powinien się ostrzyc, jak mu wielu sugerowało, bo tak się nie wypada pokazywać. Niestety, mieli rację, ale on się naprawdę tego Oscara nie spodziewał. Kokiet?

Drugim akcentem był finał ceremonii w wykonaniu... chóru Szkoły Publicznej Nr 22 z nowojorskiej dzielnicy-wyspy Staten Island. Piątoklasiści pod dyrekcja Grega Breinberga rzucili na kolana publikę Kodak Theatre swoją interpretacją słynnego hitu "Over the Rainbow” ("Ponad tęczą). Była wśród nich córka mego mechanika samochodowego. Gratuluję Aleks! Rośnie ci gwiazda!

Zwycięzcy 83. rozdania Oscarów:

Najlepszy film "Jak zostać królem”
Najlepszy reżyser Tom Hooper ("Jak zostać królem”)
Najlepszy aktor pierwszoplanowy Colin Firth ("Jak zostać królem”)
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa Natalie Portman ("Czarny Łabędź”)
Najlepszy aktor drugoplanowy Christian Bale ("The Fighter”)
Najlepsza aktorka drugoplanowa Mellissa Leo ("The Fighter”)
Najlepszy scenariusz oryginalny Kevin Seidler ("Jak zostać królem”)
Najlepszy scenariusz adaptowany Aaron Sorkin ("Social Network”)
Najlepsza scenografia "Alicja w Krainie Czarów”
Najlepsze zdjęcia "Incepcja”
Najlepsze efekty specjalne "Incepcja”
Najlepsza muzyka "Social Network”
Najlepszy montaż "Social Network”
Najlepszy dźwięk "Incepcja”
Najlepszy montaż dźwięku "Incepcja”
Najlepszy film obcojęzyczny "In a better world”
Najlepszy film krótkometrażowy "God of love”
Najlepszy film dokumentalny "Inside job”
Najlepszy krótki film dokumentalny "Strangers no more”
Najlepszy film animowany "Toy Story 3”
Najlepszy animowany film krótkometrażowy "The lost thing”
Najlepsza piosenka "We belong together” ("Toy Story 3”)
Najlepsza charakteryzacja "Wilkołak”.

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!