piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Co dadzą ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej? Rozmowa z profesor z UM

Dodano: 20 listopada 2016, 09:21

Zakończyły się ekshumacje szczątków pary prezydenckiej. Zbadane też zostaną wszystkie ciała ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone. Według prokuratury, badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy z 2010 roku.

Rozmowa Z prof. Justyną Szumiło, kierownikiem Katedry i Zakładu Patomorfologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie 

• Jakie informacje można „wyczytać” z ciał ekshumowanych po kilku latach?

– Jeśli ciało nie było poddane specjalnym zabiegom konserwującym, szybko ulega zmianom gnilnym, które rozpoczynają się bezpośrednio po zgonie. Dotyczy to wszystkich tkanek, ale w najmniejszym stopniu kości i zębów. W związku z tym, im więcej czasu upłynęło od zgonu, tym bardziej zaciera się struktura narządów. A to wpływa na ich ocenę i wyciągane wnioski.

• A jeśli ciało znajdowało się w metalowej skrzynce, która była włożona do trumny (tak było w przypadku ofiar katastrofy pod Smoleńskiem – dop. red.)?

– To na pewno stanowi pewien rodzaj zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Jednak nie uchroni zwłok przed rozkładem. Zajmie to być może więcej czasu, ale zmiany będą zachodziły. To nieuniknione, ponieważ ciało jest źródłem enzymów powodujących rozkład i dodatkowo zawiera mnóstwo bakterii, które nie giną wraz ze śmiercią człowieka.

• Czyli stwierdzenie przyczyny zgonu np. w wyniku eksplozji materiałów wybuchowych jest ograniczone?

– Na pewno da się pewne rzeczy stwierdzić na podstawie oceny tkanek twardych, które są bardziej odporne na rozkład. Ale rola klasycznych badań histopatologicznych jest tym bardziej ograniczona, im dłuższy czas upłynął od zgonu.

Pierwsze wyniki

Z sekcji zwłok Lecha i Marii Kaczyńskich wynika, że przyczyną śmierci prezydenckiej pary były urazy wielonarządowe, które powstają w trakcie katastrof komunikacyjnych. Wyniki badań DNA potwierdziły też tożsamość Lecha Kaczyńskiego.

18 listopada na Wawelu odbył się ponowny pogrzeb Marii i Lecha Kaczyńskich. Wzięli w nim udział członkowie rodzin, prezydent Andfrzej Duda z żoną oraz premier Beata Szydło. Trumny zostały złożone w nowym sarkofagu z białego marmuru, bo stary został uszkodzony w trakcie ekshumacji.

WIDEO

Czytaj więcej o: katastrofa smoleńska ekshumacje
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 marca 2017 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem… tegoż mężczyzny. W innym grobie znaleziono trzy ręce, w kolejnym dwie lewe dłonie." - ramię w ramię z rosyjskimi patologami.... na metr w głąb... same kłamstwa od obydwu POwskich premierów. I ktoś taki 8 lat rządził Polską. Dramat.
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2016 o 02:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak w 2010 r rodziny Tych co polegli chciały ekshumacji ( na 9 przypadków po otwarciu trumien w 6 były inne zwłoki ludzi co miały wg rosyjskich informacji być ) to wtedy nasi prokuratorzy nić nie robili i nikt nie brał w obronę Tych rodzin. A teraz aj waj giewał 16 rodzin nie chce ale dodali dalszych krewnych i znajomków i wyszło, że 300 osób jest przeciw ekshumacjom. Ot ta nasi POkraczna prasa.
Rozwiń
Gość
Gość (20 listopada 2016 o 20:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiem,że te ekshumacje są wielką traumą dla rodzin,ale moim zdaniem są one potrzebne.Po pierwsze niczego nie wykażą i zamkną gęby wielu znawcom przyczyn katastrofy,po drugie mogą te ekshumacje stwierdzić kto naprawdę spoczywa w grobie.
Rozwiń
ja
ja (20 listopada 2016 o 19:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A nie przyszi do głowy wybitny myślicielu że Putinowi właśnie o to chodzi żebyśmy sie sami żarli i tym sie osłabiali zanim zaczniesz kogoś pouczać poczytaj trohe książek a dowiesz sie jak to już bywało w historii
Rozwiń
Gość
Gość (20 listopada 2016 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to może teraz w sarkofagu zamontować zawiasy,skoro smolenskie nekrophile tak lubią widok starych trupów ,bo ile jeszcze nieszczesna ojczyzna bedzie musiał zapłacić za rozpoczecie z takim przytupem kampani prezydenckiej 2010 Kaczyńskiego na rozkaz prezesa ? a już jaja jakieś te pytanie jak zgineli czy co ich zabiło? a q-rwa grawitacja ich zabiła barany uczone
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!