niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Druga fala zatruć metanolem w Czechach. Zabójczy spirytus dotrze do Polski?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2012, 13:53

Główny Inspektor Sanitarny potwierdza, że w Polsce nie ma zagrożenia zatrucia metanolem w przypadku
Główny Inspektor Sanitarny potwierdza, że w Polsce nie ma zagrożenia zatrucia metanolem w przypadku

Kolejne litry trującego spirytusu mogą trafić na targowiska, również polskie, przed Bożym Narodzeniem - ostrzega Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Od połowy listopada odnotowano w Czechach 11 kolejnych śmiertelnych zatruć metanolem. Dotychczasowe działania kontrolne służb ujawniły gigantyczną skalę problemu podróbek na bazie odkażanego alkoholu przemysłowego w Czechach.

Na rynku znajduje się jeszcze 10 tys. litrów czystego metanolu, który jako odkażony spirytus może trafić do nielegalnych punktów sprzedaży. Dlatego konsumentom zaleca się szczególną ostrożność i nie kupowanie alkoholu nieznanego pochodzenia.

Czeska policja podejrzewa, że przed Bożym Narodzeniem przestępcy będą chcieli pozbyć się kolejnych partii odkażanego alkoholu, w tym zanieczyszczonego metanolem.

Główny Inspektor Sanitarny potwierdza, że w Polsce nie ma zagrożenia zatrucia metanolem w przypadku zakupów w legalnych sklepach.

Liczne kontrole prowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną nie wykazały metanolu w napojach spirytusowych znajdujących się w oficjalnym obrocie.

Od połowy września do połowy października w wyniku zatruć trującym alkoholem zmarło w Czechach 26 osób. W ostatnich tygodniach odnotowano kolejnych 11 ofiar. Po wrześniowej fali zatruć nielegalnym alkoholem czeska policja aresztowała już ponad 30 osób.

Tygodniowo prowadzonych jest ok. 800 kontroli. Jednak w rękach przestępców może się znajdować jeszcze blisko 10 tys. litrów czystego metanolu. Rozwodniony trafia do sprzedaży w formie kilkulitrowych kanistrów lub w butelkach jako kradziony spirytus.

Tylko poprzez badania laboratoryjne można rozróżnić alkohol etylowy od metylowego. W skonfiskowanych przez Policję próbkach stężenie metanolu było tak wysokie, że spożycie jednego kieliszka trunku groziło śmiercią.

Jednocześnie w Czechach od początku fali zatruć spada spożycie mocnych alkoholi. Istnieje więc ryzyko, że przestępcy chcąc jak najszybciej pozbyć się odkażanego alkoholu będą szukali nowych rynków zbytu. W pierwszej kolejności u najbliższych sąsiadów. Już dziś na polskich bazarach i targowiskach można znaleźć odkażany spirytus przemysłowy.

- Według naszych szacunków na polskich bazarach i targowiskach sprzedaje się blisko 10 mln litrów odkażanego alkoholu rocznie. Część pochodzi z Czech i Słowacji. Tradycyjnie w okresie przedświątecznym zwiększają się zakupy napojów alkoholowych. W związku z tym zwracamy się do konsumentów z apelem, aby nie spożywali trunków nieznanego pochodzenia - mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.


W Polsce szara strefa napojów alkoholowych również jest zdominowana przez przetworzony alkohol przemysłowy, oferowany w nielegalnych punktach sprzedaży. Większość konsumentów jest więc świadoma faktu, że kupuje alkohol nieznanego pochodzenia, często nie ma jednak wiedzy na temat skutków zdrowotnych z tym związanych.

A odkażany alkohol zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych, począwszy od trującego metanolu, wyższych alkoholi, fuzli i aldehydów, poprzez glikol i pozostałości skażalników (np. izopropanol), aż po toksyczny chloroform, powstały w skutek odkażania.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!