czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Gaz łupkowy. "Czas łupków w Polsce się skończył"

Dodano: 1 grudnia 2017, 12:15
Autor: łm

W Polsce wykonano tylko 72 odwierty
W Polsce wykonano tylko 72 odwierty

Irlandzka firma San Leon, do niedawna jeden z największych entuzjastów poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, zwrócił państwu dwie ostatnie koncesje. - Czas łupków w Polsce się skończył - ocenił dla „PB” Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon

Chodzi o koncesje na Szczawno oraz Gdańsk W., gdzie jest odwiert Lewino, uznawany za jeden z najbardziej obiecujących. W przyszłym roku zostanie on zabetonowany, a teren zrekultywowany, by znowu można było uprawiać rolnictwo.

Jak podaje gazeta, San Leon "zdał" koncesje Ministerstwu Środowiska 29 listopada 2017 roku. - Czas łupków w Polsce się skończył - ocenił dla "PB" Paweł Chałupka, szef polskiej spółki San Leon.

Prace poszukiwawcze wyhamowały także przy innych koncesjach, w tym w woj. lubelskim. - Ostatnie poszukiwawcze prace wiertnicze za gazem z łupków prowadziliśmy w 2015 r. Część koncesji, na których koncentrowaliśmy się wyłącznie na celach niekonwencjonalnych, została w ostatnich latach zwrócona do Ministerstwa Środowiska (np. Sieradz, Wołomin, Wodynie-Łuków) inne koncesje zostały ograniczone powierzchniowo (Lubartów i Wierzbica). Obecnie nie planujemy żadnych prac w obszarze gazu z łupków - informuje biuro prasowe PKN Orlen.

Jak ocenił w "PB" Chałupka, Polska nie była przygotowana na łupkowy "boom". - W USA dopiero trzysetny odwiert, wykonany na złożu Barnett, okazał się komercyjny. Potem ich liczba poszła w tysiące - wyjaśnia Chałupka.

Tymczasem w Polsce wykonano tylko 72 odwierty. "Łupkowej rewolucji" nie pomagały także trudna polska geologia i niskie ceny ropy, które nie zachęcają do inwestowania w niszowe technologie.

Dwa lata temu poszukiwania gazu łupkowego w Polsce zakończył także amerykański koncern Chevron, który w naszym regionie posiadał m.in. koncesje Kraśnik, Frampol, Zwierzyniec i Grabowiec.

Gaz łupkowy: odwiert PKN ORLEN

gość1
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość1
gość1 (5 dni temu o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak już niedługo  jakieś 75 lat ;)
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
poszukajcie na youtube o gazie łupkowym , kto miał na tym zarobić ,koncesje sprzedane niePOlskiemu kapitałowi itd. zreszta obejrzyjcie dowiecie się o co komon, wszyscy mieli zarobić byle nie POlska.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To Pinokio z Brukseli wyrolował taaakie koncerny? Że gość jeszcze chodzi na własnych nogach? Mafia skutecznie go chroni. Miliardy poszły prosto w błoto i to doslownie. A kolegę leminga proszę podszkolić się i nie mylić kłamstwa Tuska "gaz głupkowy" ze znaną od lat prawdą o źródle geotermalnym w poprzek Polski. O tym na studiach mowi się. I to żadna tajemnica. Aż dziw, że kasa na to pierwsze się znalazła a na drugie nie. A ponoć musimy szukać odnawialnych źródeł energii. Katarczycy się skończyli,,gaz głupkowy też, a kiedy PO?... Już wkrotce :F
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po prostu w tej chwili jest to nieopłacalne, ale spokojnie, wraz z postępem te złoża się będzie wydobywało
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 13:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli o. Rydzyk ma rację - to geotermia jest przyszłością.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!