Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 listopada 2018 r.
19:56

Gorąco na Ukrainie. Manifestacja pod konsulatem w Lublinie [wideo, zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A

W środę na Ukrainie wprowadzony zostanie stan wojenny. Parlament tego kraju zatwierdził decyzję prezydenta.

Aktualizacja artykułu: 26 listopada 2018 r. 21:04
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stan wojenny będzie obowiązywał przez 30 dni w regionach, które graniczą z Rosją, Krymem i Naddniestrzem.

– Ogłoszenie stanu wojennego wyklaruje sprawę naszego konfliktu z Rosją – mówi Lubow, Ukrainka, z którą rozmawialiśmy na granicy w Dorohusku. – Skoro giną nasi ludzie, to powinniśmy się przeciwstawić. Dotyczy to także mnie. Jako żołnierzowi rezerwy przyjdzie mi znowu założyć mundur. Boję się, ale skoro ojczyzna wezwie, to nic innego mi nie pozostanie.

Obawy przed tym, co przyniesie jutro nasiliły się na Ukrainie po niedzielnym incydencie na morzu Azowskim. Według relacji ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych rosyjskie okręty „pogwałciwszy swobodę żeglugi, bezprawnie użyły siły przeciw statkom ukraińskiej marynarki”. Dwie ukraińskie łodzie opancerzone i holownik zostały ostrzelane przez siły rosyjskie w cieśninie Kerczeńskiej, przez którą przepływały w drodze między dwoma ukraińskimi portami: Odessą i Mariupolem.

– Sześciu marynarzy zostało rannych, w tym trzech poważnie, a jeden jest w stanie krytycznym – oznajmił w poniedziałek Wołodymyr Jelczenko przedstawiciel Ukrainy w ONZ. Wskutek incydentu siły rosyjskie zatrzymały 23 marynarzy oraz trzy statki. – Mamy dowody na to, że rosyjski atak na okręty ukraińskiej marynarki nie był wypadkiem, ale rozmyślnie zaplanowanym działaniem wojennym – ogłosił Pawło Klimkin, szef ukraińskiej dyplomacji.

Rosja obwinia za ten incydent Ukrainę oskarżając jej okręty o naruszenie rosyjskiej granicy. – To jasne, że jest to dobrze przemyślana prowokacja – twierdzi MSZ Rosji, które w oficjalnym komunikacie „protestuje przeciw rażącemu pogwałceniu pokojowego przepływu przez wody terytorialne Federacji Rosyjskiej”.

Manifestacja przed konsulatem Ukrainy w Lublinie

Gdy w poniedziałek na wniosek prezydenta Ukrainy jej parlament debatował nad wprowadzeniem stanu wojennego, w Lublinie odbyła się spontaniczna manifestacja solidarnościowa przed ukraińskim konsulatem. – To także nasza sprawa, Polaków i Polek. Stanowczo sprzeciwiamy się polityce konfliktu – mówiła Anna Dąbrowska ze stowarzyszenia Homo Faber, która skrzyknęła poniedziałkową demonstrację. – Wojna na wschodzie Ukrainy trwa już pięć lat. Niektórzy z nas zdążyli zapomnieć i wczoraj mieli okazję, żeby sobie przypomnieć jak dramatyczna jest to sytuacja.

– Nie wpuszczenie ukraińskich okrętów do swoich portów jest dokładnie tym samym, czym kiedyś żądanie korytarza i blokowanie polskich portów – mówił Krzysztof Stanowski, szef Biura Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Lublin nawiązując do sytuacji Polski sprzed II wojny światowej, gdy Niemcy zażądały przeprowadzenia przez Polskę eksterytorialnej drogi odcinającej fragment naszego terytorium.

– Ja wam bardzo dziękuję za to wsparcie, że jesteście z nami – mówił Wasyl Pawluk, konsul Ukrainy w Lublinie, który wyszedł do zebranych przed budynkiem. – Jeśli inne państwo będzie w podobnej biedzie, razem się spotkamy pod takim konsulatem, pod jakim powinniśmy być – zapewniał Stanowski.

W poniedziałek po południu w sprawie konfliktu na Ukrainie zebrała się na pilnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przedstawiciele wielu krajów, m.in. USA i Wielkiej Brytanii potępiali działania Rosji i zapewniali o „głębokim zaniepokojeniu”. Przedstawiciel Rosji odpowiadał, że winna jest Ukraina i oskarżał rząd w Kijowie o dążenie do eskalacji napięć.

(bar) 

Pozostałe informacje

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Albo będą całkowicie zamykać ruch, albo tylko częściowo. Tak czy inaczej utrudnień na drogach wokół Zamościa w nadchodzący weekend nie zabraknie. A wszystko dlatego, że Klub Sportowy Agros organizuje kolarski wyścig „Po Ziemi Zamojskiej”.

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Za posiadanie znacznych ilości narkotyków miał do odbycia karę 3,5 roku więzienia. Ale nie zamierzał "siedzieć", ukrywał się od jakiegoś czasu. Policjanci namierzyli jednak 28-latka z powiatu radzyńskiego, za którym wystawiono list gończy.

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!