środa, 21 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Honorowe obywatelstwo dla gen. Starosteckiego?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2010, 14:35

Są starania, by Zdzisław Julian Starostecki, bohater spod Kocka i Monte Cassino, a w Ameryce konstruktor pocisku "Patriot”, otrzymał honorowe obywatelstwo Łodzi i Chełma.

11 listopada ub. roku Zdzisław J. Starostecki otrzymał nominację generalską. Być może nie jest to koniec honorów, jakimi będzie obdarzony.

Towarzystwo Jana Karskiego, którego patron był sąsiadem Zdzisława Starosteckiego z tej samej łódzkiej ulicy, oficjalnie wystąpiło o nadanie generałowi honorowego obywatelstwa miasta Łodzi.

W piśmie skierowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka przez prezesa Towarzystwa Kazimierza Pawełka i jego sekretarza Jerzego Miszczaka, czytamy m.in.:

"[...] Urodzony w 1919 roku w Łodzi Zdzisław Julian Starostecki jest jednym z najwybitniejszych żyjących bohaterów Rzeczypospolitej Polskiej. Synem Leonarda Starosteckiego wywodzącego się z rodziny zesłańców syberyjskich, oficera Pierwszej Brygady Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Przeszedł na świat przy łódzkiej ulicy Kilińskiego. Z tym miastem przez cały czas związana jest rodzina Starosteckich, a Jego dwaj bracia i siostra mieszkają tam do dziś. [...]

Losy powojenne związał ze Stanami Zjednoczonymi, do komunistycznej Polski nie mając zamiaru powracać. W Ameryce ukończył studia inżynierskie i został przyjęty do pracy w prestiżowym ośrodku konstrukcyjnym armii amerykańskiej. Tam brał udział w konstruowaniu wielu rodzajów broni artyleryjskiej i rakietowej.

Kulminacyjnym punktem jego kariery okazał się pocisk antyrakietowy "Patriot”, który jest dziś powszechnie używany w całym świecie. W marcu br. pierwsza bateria tej broni ma trafić do naszego kraju, by bronić polskiego nieba.

8 lutego br. Generał Starostecki obchodzić będzie swoje 91 urodziny. Jest żywą ikoną polskiej emigracji niepodległościowej w całym świecie. Pierwszym w historii przedstawicielem Polonii zamieszkałym na obczyźnie wyróżnionym stopniem generalskim przez władze ojczyzny i pierwszym obywatelem USA, jaki został polskim generałem.

Uważamy, że Łódź powinna stać się pierwszym miastem polskim, jakie uhonoruje go swoim obywatelstwem honorowym.

Zachęcamy do energicznej akcji obywatelsko-patriotycznej, aby tak się stało.[...]

W 2000 roku Profesor Jan Karski uhonorowany został Obywatelstwem Honorowym Łodzi. Byłoby znamienne, gdyby Generał Zdzisław Julian Starostecki mógł do Niego, w tej godności, dołączyć.”
Obywatelem honorowym Łodzi był również Jan Karski, a także m.in. wirtuoz-pianista Artur Rubinstein, bohater getta warszawskiego i autorytet moralny Marek Edelman, wybitny reżyser filmowy Roman Polański i teatralny – Kazimierz Dejmek.

– Zainteresowanie nadaniem obywatelstwa honorowego generałowi wykazuje także Chełm – mówi sekretarz Towarzystwa Jerzy Miszczak. – Zdzisław Starostecki nie tylko kończył chełmską szkołę kadetów, ale także był związany z naszymi stronami poprzez udział w kampanii wrześniowej w szeregach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie” gen. Franciszka Kleeberga.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!