piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Howard Carter w google doodle. Odkrywca grobowca Tutenchamona

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 maja 2012, 08:22

Grobowiec Tutenchamona (Hajor / Wikipedia)
Grobowiec Tutenchamona (Hajor / Wikipedia)

Howard Carter to angielski archeolog i egiptolog. Stał się słynny dzięki odkryciu wspólnie z lordem Carnayonem grobowca Tutenchamona. Cartera upamiętnia dziś wyszukiwarka Google.

Howard Carter urodził się 9 maja 1874 w Brompton. Dzisiaj przypadałaby 138 rocznica jego urodzin. I z tej okazji Google przygotował specjalną "egipską" grafikę Google Doodle w swojej wyszukiwarce.

Howard Carter w młodości malował. Zdolności plastyczne pozwoliły mu zająć się archeologią. W wieku 17 lat udało mu się wyjechać do Egiptu i został najmłodszym członkiem zespołu British Museum, a następnie Egypt Exploration Fund zajmującej się pracami archeologicznymi w tym kraju. Miał tam przerysowywać sceny z grobowców w Beni Hassan.

Od 1893 roku pracował w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari, gdzie spędził sześć lat życia, znakomicie sprawdzając się w kopiowaniu zachowanych reliefów. W 1899 roku awansował na stanowisko Generalnego Inspektora Zabytków Górnego Egiptu i Nubii. Zaczął od instalacji w grobowcach Doliny Królów infrastruktury przydatnej turystom (jak np. oświetlenie), których coraz więcej zaczęło przyjeżdżać do Egiptu.

W 1900 roku Carter odkrył Bab el-Hosan (Wrota Konia) w Deir el-Bahari. Okazało się jednak, ze w grobowcu nie znaleziono mumii. W późniejszych latach prowadził dalsze wykopaliska. W 1903 roku, odnalazł grobowiec Totmesa IV, niestety obrabowany.

W 1904 roku został mianowany inspektorem Dolnego i Środkowego Egiptu z miejscem urzędowania w Kairze. Szybka kariera jednak załamała się przez incydent z awanturą i bójką. Skutkowało to zesłaniem na prowincję, a następnie odejściem z Egipskiej Służby Starożytności. Nadszedł dla niego okres trudnych lat. Z trudem wiązał koniec z końcem, oprowadzając wycieczki, handlując starożytnymi zabytkami i sprzedając turystom akwarele swego autorstwa.

Grobowiec Tutenchamona

W 1907 roku dostał wreszcie propozycję współpracy z lordem Carnavonem. Następne lata minęły na tytanicznej pracy uwieńczonej w listopadzie 1922 roku olśniewającym sukcesem - odnalezieniem grobowca Tutanchamona.

W marcu 1924 roku Carter opuścił Egipt i udał się m.in. do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbył szereg spotkań i wygłosił kilkadziesiąt wykładów. Uniwersytet Yale nadał mu tytuł naukowy. Do Egiptu jeszcze wrócił, gdzie w dalszym ciągu prowadził prace eksploracyjne.

W ostatnich latach życia podupadł na zdrowiu i zaprzestał prac wykopaliskowych. Zmarł 2 marca 1939 roku. Swoje odkrycie i prace w grobowcu Tutanchamona opisał w dziele "The Tomb of Tut-ank-Amen".  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!