poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Kardynał Dziwisz u Elie Wiesela

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2012, 16:57

Elie Wiesel na niedzielne nowojorskie spotkanie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem przybył specjalni
Elie Wiesel na niedzielne nowojorskie spotkanie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem przybył specjalni

Przebywający z wizytą w Nowym Jorku, kardynał Stanisław Dziwisz spotkał się z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wieselem.

Polski hierarcha został przyjęty przez noblistę w jego prywatnym gabinecie. Obaj wyrazili satysfakcję, iż mogli się wreszcie poznać. Kardynał Dziwisz pogratulował Eilie Wieslowi misji jaką wypełnia od dziesięcioleci.

- Budzi Pan sumienie całego świata, nie pozwala mu zasnąć, pozostać obojętnym wobec ludzkich tragedii, daje ludziom nadzieję – mówił kardynał. Podkreślał również, że papież Jana Paweł II darzył Elie Wiesela wielkim szacunkiem.

Wspominając swą rolę u boku Ojca Świętego, dodawał, że jest dumny, iż mógł pomagać mu w budowaniu mostów porozumienia z narodem żydowskim.

- Serce rosło, jak w miarę czasu rosła sympatia Żydów do Jana Pawła II, który na koniec pielgrzymki został uznany za "swego” – wspominał metropolita krakowski.

Dodawał, że narody polski i żydowski łączy szczególna więź historyczna i emocjonalna wynikające ze wspólnego życia pod tym samym polskim niebem przez ponad tysiąc lat.

Z kolei Elie Wiesel, dziękując za wizytę, powiedział, że Stanisław Dziwisz uchodzi w świecie żydowskim za wiernego kontynuatora linii Jana Pawła II w dziele dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i jednego z jego liderów w całym Kościele. - Żydzi widzą w Waszej Eminencji swego przyjaciela - mówił.

Zarówno kardynał Dziwisz, jak i profesor Wiesel podkreślali, że są dumni z faktu uhonorowania Nagrodą Orła Jana Karskiego, która zobowiązuje ich do akcji na rzecz zachowania pamięci o dziele bohaterskiego emisariusza.

Elie Wiesel zaprosił swego gościa do złożenia wizyty w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Z kolei kardynał Stanisław Dziwisz zaprosił noblistę do odwiedzenia Krakowa i wygłoszenia wykładu dla studentów Uniwersytetu Papieskiego. Oba gesty zostały z radością zaakceptowane.

Hierarcha i noblista wymienili się także zadedykowanymi nawzajem książkami swego autorstwa. Stanisław Dziwisz otrzymał polskie wydanie bestselleru Elie Wiesela "Noc". Zaś kardynał podarował profesorowi egzemplarz "My Life with Karol” - angielskie wydanie swej książki-świadectwa czterdziestoletniej służby u boku Jana Pawła II.

Elie Wiesel jest pisarzem, filozofem i wykładowcą uniwersyteckim. Upowszechnił pojęcie Holocaust dla określenia zbrodni na narodzie żydowskim podczas II wojny światowej, a sam przeżył gehennę obozów koncentracyjnych w tym KL Auschwitz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!