wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Kardynał Stanisław Dziwisz z wizytą w Ameryce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lipca 2012, 15:55

Kardynał Timothy Dolan (w środku) i jego krakowski gość. Obok asysta policyjna polskiego hierarchy.
Kardynał Timothy Dolan (w środku) i jego krakowski gość. Obok asysta policyjna polskiego hierarchy.

W Stanach Zjednoczonych przebywa z wizytą duszpasterską kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Jest to kontynuacja linii jego wielkiego poprzednika na tym urzędzie, kardynała Karola Wojtyły, który do bliskich relacji z Kościołem w USA przywiązywał ogromną wagę.

Polskiego gościa na inaugurację wizyty przyjął metropolita nowojorski kardynał Timothy Dolan, przewodniczący Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Hierarcha ten uznawany jest za "najwierniejszego żołnierza Jana Pawła II” w Kościele amerykańskim. Nowy Jork z kolei to miejsce, gdzie katolicy stanowią największy, obok Los Angeles, odsetek mieszkańców. Wielka cześć społeczności katolickiej to Polacy. Z ich inicjatywy i wsparcia w archikatedrze św. Patryka na Piątej Alei na Manhattanie stworzono kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, a u wejścia do świątyni ustawiono popiersie papieża-Polaka. Właśnie do katedry kardynałowie Dolan i dziwisz skierowali swoje pierwsze kroki po spotkaniu.

W Detroit, które było następnym etapem wizyty, kardynał Dziwisz spotkał się z kardynałami Adamem Maidą i Edmundem Szoką, amerykańskimi hierarchami polskiego pochodzenia odgrywającymi znaczącą rolę u boku Jana Pawła II. Odwiedził także słynne seminarium duchowne w Orchard Lake, gdzie w tamtejszej kapicy odprawił mszę wraz kardynałem Dolanem. Kardynał dziwisz w homilii wspominał swoje wcześniejsze pobyty w seminarium w 1969 i 1976 roku, jako sekertarz kardynał Karola Wojtyły.

"O roli i żywotności Orchard Lake niech świadczy fakt, że przygotowało do służby Kościołowi i społeczeństwu ponad trzy tysiące kapłanów i ponad osiemnaście tysięcy świeckich liderów... - – mówił metropolita krakowski.

Nawiązując do postaci papieża-Polaka, kardynał Dziwisz podkreślał, że dzieło jego pontyfikatu i nauczania powinno zostać przekazane następnym pokoleniom. "Ta intuicja i to przekonanie legło u podstaw projektu stworzenia w Krakowie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!” Ten projekt realizujemy już od kilku lat i przybiera on wyraźny kształt. Bardzo wiele osób i środowisk, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, wspiera budowę Centrum".

Ten właśnie cel jest ważnym motywem wizyty w Ameryce.

Dominują akcenty polonijne. Kardynał poświęcił pomnik błogosławionego Jana Pawła II przed kościołem Matki Bożej Różańcowej w Passaic, a następnie celebrował Mszę świętą w tym kościele. Spotkał się także z polskimi weteranami II wojny i Stowarzyszeniem Podhalan.

Jak nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć, z programie wizyty jest także znaczące spotkanie związane z dialogiem katolicko-żydowskim. Kardynał Dziwisz, odważnie głoszący, za Janem Pawłem II, iż antysemityzm jest grzechem, postrzegany jest w Ameryce, jako kontynuator dzieła papieża-Polaka w budowania jak najlepszych relacji Kościoła ze "starszymi braćmi w wierze”.

Wizycie metropolity krakowskiego nadany został specjalny status protokolarny. Otrzymał m.in. stałą asystę policyjną towarzyszącą mu wszędzie, dokąd się udaje. Eskortujący go policjanci uważają to za niemałe wyróżnienie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!