piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Ksiądz oskarżony o gwałt i molestowanie nastolatki

  Edytuj ten wpis

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

O gwałt, seksualne wykorzystywanie małoletnich oraz nakłonienie do przerwania ciąży i seksualne nadużycie stosunku zależności został oskarżony ksiądz kapitan Jacek S. z kościoła garnizonowego w Legionowie – dowiedział się portal tvp.info.

Akt oskarżenia trafił do sądu w sierpniu, ale śledczy dopiero teraz ujawnili tę sprawę.

Duchowny został oskarżony o sześć przestępstw – wynika z informacji portalu tvp.info. Najpoważniejszy zarzut dotyczy zgwałcenia. Cztery kolejne mają charakter pedofilii: dwa dotyczą wykorzystania seksualnego osoby małoletniej, a dwa tzw. seksualnego nadużycia stosunku zależności. Ostatnie przestępstwo, o jakie jest oskarżony duchowny, dotyczy nakłaniania do usunięcia ciąży. W sumie kapłanowi grozi do 12 lat więzienia. Niestety nie wiadomo, ile dokładnie było ofiar S., ponieważ stołeczna prokuratura apelacyjna nie chce się na temat sprawy wypowiadać.

Wiadomo, że niedługo po wpłynięciu aktu oskarżenia, Sąd Okręgowy dla Warszawy Pragi zwrócił go prokuraturze w celu uzupełnienia. Śledczy zaskarżyli tę decyzję, ale sąd odwoławczy przyznał rację Sądowi Okręgowemu. W końcu 24 września akt oskarżenia ponownie trafił do sądu.

Sprawa ma związek ze zgłoszeniem się na policję 18-letniej dziewczyny, która była kiedyś chórzystką w legionowskiej parafii pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Powiedziała, że jako 14-latka została wykorzystana seksualnie przez duchownego, z którym później miała romans. Kobieta powiedziała także, że mając 17 lat zaszła z Jackiem S. w ciążę, a duchowny miał kazać jej usunąć dziecko. Miał też zapłacić za ten zabieg. W styczniu 2012 r. Jacek S. został zatrzymany i trafił do aresztu. O sprawie wówczas jako pierwszy poinformował "Super Express”.

Ksiądz pułkownik Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego, tuż po zatrzymaniu księdza Jacka S., wydał następujący komunikat: "Po otrzymaniu informacji na temat powodów zatrzymania ks. Jacka S. z dniem 17 stycznia 2012 roku Kuria Polowa zawiesiła go w sprawowaniu wszelkich funkcji i urzędów w Ordynariacie Polowym, zgodnie ze wskazówką zawartą w Okólniku Kongregacji Doktryny Wiary z dnia 3 maja 2011 roku.

Ten całkowity zakaz jakiejkolwiek posługi w Ordynariacie Polowym obowiązuje ks. Jacka S. do czasu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów. Wobec ks. Jacka S. zostanie niezwłocznie podjęte wstępne dochodzenie kanoniczne, zgodnie z kanonem 1717 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Po zakończeniu wspomnianego dochodzenia, kierując się przepisami zawartymi w motu proprio »Sacramentorum sanctitatis tutela«, wszystkie zebrane informacje zostaną przekazane Stolicy Apostolskiej”.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!