niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Lekarze zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2012, 13:28
Autor: pap, sad

Uczestnicy rozpoczętego wczoraj XI Nadzwyczajnego Zjazdu Lekarzy zobowiązali prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej do wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie konstytucyjności przepisów rozporządzenia dotyczącego karania lekarzy za wystawienie recept osobom nieuprawnionym.

Delegaci zjazdu przyjęli, zaproponowaną przez przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela, uchwałę zobowiązującą prezesa NRL do wystąpienia do TK z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów rozporządzenia z 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki medycznej. Chodzi o przepisy nakładające na świadczeniodawców kary umowne m.in. za wystawianie recept osobom nieuprawnionym lub w nieuzasadnionych przypadkach.

Lekarze zdecydowali też o zobowiązaniu NRL do "rozważenia możliwości” skierowania do TK wniosku o zbadanie konstytucyjności niektórych zapisów styczniowej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Chodzi o zapisy, które nakładają na lekarzy obowiązek określania na recepcie poziomu odpłatności za leki refundowane w zależności od uprawnień pacjenta.

Ponadto uczestnicy zjazdu podjęli uchwałę rekomendującą, aby lekarze od 1 lipca 2012 r. nie podpisywali umów z NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane "w przypadku nieuzgodnienia satysfakcjonującego samorząd lekarski wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych”. Uchwała podtrzymuje rekomendację NRL z 10 lutego 2012 r.

Zjazd zarekomendował jednocześnie zamieszczanie od 1 lipca adnotacji "Refundacja do decyzji NFZ” w przypadku "utrzymania pozasądowej procedury karania świadczeniodawców za uchybienia formalne popełniane przez lekarzy przy wystawianiu recept refundowanych”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!