niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Liga Przeciw Zniesławianiu: Kaczyński umniejsza zbrodnię Holocaustu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2009, 17:32

Wypowiedź prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte, porównująca Katyń do Holocaustu, wywołała zdecydowaną dezaprobatę środowisk żydowskich w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Kaczyński powiedział: Jakie jest porównanie miedzy Holokaustem a Katyniem? Żydzi ginęli, ponieważ byli Żydami. Polscy oficerowie ginęli, bo byli polskimi oficerami.

Abraham Foxman, dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL), syn warszawskich Żydów, uratowany podczas wojny przez bohaterską Polkę, komentuje:

"Wysłuchałem słów Lecha Kaczyńskiego ze zdumieniem. Od dziesięcioleci świat uznaje unikalność hitlerowskiej zbrodni na narodzie żydowskim określonej mianem Holocaustu. Pojęcie Holocaustu czyli w dosłownym rozumieniu: całopalenia odnosi się do tego, że zbrodnia ta stała się celem polityki nazistowskiego państwa niemieckiego, a dla jej realizacji zorganizowano cały, sprawnie funkcjonujący przemysł zagłady. Unicestwieniu miał być poddany, bez wyjątku, każdy Żyd – od niemowlęcia po starca. Tylko i wyłącznie z tego powodu, iż był Żydem.

Totalnego charakteru Holocaustu nie można porównywać do żadnych innych zbrodni "cząstkowych”, jakkolwiek byłyby one tragiczne i jak bolesne struny narodowej pamięci poruszające. Relatywizacja moralnego sensu zbrodni Holocaustu jest w gruncie rzeczy zaprzeczaniem mu.

Nie można powiedzieć, że Holocaustem było na przykład rozstrzelanie całej ludności polskiej wioski, w odwecie za akcję partyzantów, choć ludzie ci zginęli tylko z tego powodu, że w tej wiosce mieszkali. Można wskazać wiele wiosek, jakie uniknęły takiego tragicznego losu.

Podobnie, nie można powiedzieć, że Holocaustem była masakra NKWD na polskich oficerach w Katyniu, choć niewątpliwie zabito ich, bo byli polskimi oficerami. Można wskazać wielu oficerów polskich, jacy takiego losu uniknęli i znaleźli się potem w polskich siłach zbrojnych walczących na wielu frontach II wojny.

Żydzi ginęli, bo byli Żydami, Polacy ginęli, bo była wojna. Każda śmierć jest tragedią, ale nie każda zadawana była z globalnych powodów rasowych.

Trudno mi uwierzyć, aby w Polsce, szczególnie wśród jej liderów, problem definicji i rozumienia Holocaustu wciąż nastręczał trudności. Relatywizowanie tej zbrodni po prostu godzi w jej ofiary i jest szczególnie bolesne dla tych, którzy tę zbrodnię przeżyli.”

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!