niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Ludobójstwo? Dziś Sejm debatuje o zbrodni na Wołyniu (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lipca 2013, 09:06

Projektem uchwały w 70. rocznicę zbrodni na Wołyniu Sejm ma zająć się dziś po południu. O tym, że projekt mógłby być przyjęty 11 lipca marszałek Sejmu Ewa Kopacz mówiła we wtorek w radiowych "Sygnałach Dnia".

http://get.x-link.pl/9bf02454-8de4-e9cc-5967-2e51c8c9c40d,1812158d-399b-5197-fad6-995dd1f325d0,embed.html

Źródło:TVN 24

Według niej w uchwale powinno znaleźć się słowo "ludobójstwo". "100 tysięcy ludzi, Polaków, małych dzieci, kobiet zginęło wtedy i to są te fakty, z którymi nie powinno się dyskutować" - podkreśliła marszałek. Jej zdaniem posłowie powinni uzgodnić jednolity tekst uchwały, który zostałby przyjęty przez aklamację.

Projektem uchwały zajmowała się komisja kultury i środków przekazu. Posłowie PiS i SP domagali się na czerwcowym posiedzeniu m.in. wprowadzenia słowa "ludobójstwo" i ustanowienia dnia pamięci ofiar zbrodni. Komisja większością głosów uznała jednak, że w projekcie znajdzie się zapis o zorganizowanym i masowym wymiarze zbrodni wołyńskiej, który nadał jej "charakter czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa". W głosowaniu posłowie odrzucili propozycję ustanowienia dnia 11 lipca dniem pamięci ofiar mordu UPA.

We wtorek o projekcie uchwały dyskutowano na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów. Szefowie klubów PO i PiS poinformowali dziennikarzy po Konwencie Seniorów, że przedstawiony przez komisję kultury projekt uchwały i przedstawione do niego wnioski mniejszości będą prawdopodobnie głosowane w piątek. Przed rozpoczęciem obrad tematem tym zajmie się jednak ponownie Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów.

"Mieliśmy taką nadzieję, że uda się jeszcze przeprowadzić rozmowy, żeby projekt można było przyjąć przez aklamację, ale klub PiS się na to nie zgodził, więc w piątek będziemy głosowali wnioski mniejszości do projektu uchwały, jaka wyszła z komisji kultury" - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!