piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Minister cyfryzacji: chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu

Dodano: 7 listopada 2017, 12:08
Autor: Kurier PAP

Anna Streżyńska
Anna Streżyńska (fot. P. Tracz / Kancelaria Premiera)

Chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu i nie mógł sam blokować kont i zamieszczanych tam treści - mówi we wtorek "Gazecie Wyborczej" minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodaje, że po zmianach prawnych, to sami użytkownicy mieliby zgłaszać hejt i fake newsy w internecie.

Streżyńska potwierdza w rozmowie z "GW", że chce, by po nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną portal społecznościowy Facebook podlegał polskiemu prawu. "Nie ma ku temu żadnych przeciwskazań - to zgodne i z prawem polskim i międzynarodowym" - przekonuje szefowa resortu cyfryzacji. 

Przyznaje ponadto, że po ewentualnych zmianach w prawie, Facebook nie mógłby, tak jak to ma miejsce obecnie, sam blokować pewnych kont i treści, które zamieszczają ich właściciele. "To nie będzie nic dziwnego, bo jako właściciele profili i zarazem użytkownicy globalnych serwisów w dużej skali wykorzystujemy media społecznościowe do kontaktów z innymi ludźmi" - podkreśla Streżyńska. 

Według niej nowe prawo miałoby regulować też kwestie związane z mową nienawiści, przy zapewnieniu jednak prawa do dysponowania przez użytkownika własnym profilem. "Oddajemy władzę w ręce użytkowników, czyli to użytkownicy zgłaszają hejt, gdy czują naruszenie swoich dóbr osobistych, bo hejt to często zniesławienie czy obelga, potwarz" - mówi Streżyńska. 

"Zgłaszają też fake newsy, gdy czują zagrożenie w sprawie otrzymywania wiarygodnych informacji" - dodaje. Pytana, kto będzie decydował, co jest "fake newsem", minister odpowiada: "klient ma decydować o tym, czy czuje się zagrożony i czy jego interes został naruszony". 

Dodaje, że kwestie prawdziwości zamieszczanych informacji miałby rozstrzygać sąd. "Sąd, a nie organ państwa, bo organy państwa mają naturalną tendencję do upolityczniania się" - zaznacza szefowa MC. 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 listopada 2017 o 15:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIS=PRL=PZPR
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 17:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w sumie to genialne posunięcie! Niech PiS zablokuje możliwość korzystania z FB ;)
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 16:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież teraz użytkownik FB także może zgłosić pewne treści i, jeśli FB tak zdecyduje, to są one blokowane. Podobnie mogę sam sobie zablokować osoby, których przekaz mi nie odpowiada. Zresztą paru kretynów z ONR i podobnych rasistów już paru zgłosiłem z pozytywnym skutkiem. Niestety FB jest w tej kwestii mądrzejszy niż pani minister i polskie Państwo, co mnie bardzo cieszy, bo rasizm to rasizm, nazizm to nazizm i nie pisdzielcom o tym decydować ;)
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mrzonki dla ciemnego ludu. Firma jest amerykańska i wcale nie musi respektować wyroków polskich sądów.
Rozwiń
Gość
Gość (7 listopada 2017 o 13:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cel słuszny, ale jak znam zycie hejtem bedzie krytyka władzy, a sądy beda wiedziały juz co z takimi przeciwnikami władzy zrobic . Doczeklismy Białorusi na terenie Polski
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!