czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Najpopularniejsze imiona w USA

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2011, 16:22

Amerykanie najchętniej wybierają dla swych dzieci imiona hebrajskie <br />
 (Fot. Photo: U.S. Census Burea
Amerykanie najchętniej wybierają dla swych dzieci imiona hebrajskie
(Fot. Photo: U.S. Census Burea

Jacob, Ethan i Michael. Isabella, Emma i Olivia. To najpopularniejsze dziś imiona, nadawane dzieciom w Stanach Zjednoczonych.


Jakie są najpopularniejsze imiona w USA? Z odpowiedzią na to pytanie Amerykanie czekają do końca stycznia każdego roku, gdy amerykański odpowiednik ZUS-u ogłasza ubiegłoroczne preferencje. Czekają, by wyciągnąć z tego praktyczne wnioski.

Okazuje się, że na czele listy imion męskich od 1999 roku na czele pozostaje Jacob. W angielskim nie jest to jednak prosty ekwiwalent Jakuba, bo ten, to… James.

Tak brzmi imię biblijnego Jakuba, któremu przyśniła się drabina. Z kolei Jacob jest Jakubem w wersji starotestamentowej. Tym "od” Abrahama i Izaaka.

A oto lista "Top 10”
1. Jacob
2. Ethan

3. Michael
4. Alexander

5. William
6. Joshua

7. Daniel
8. Jayden

9. Noah
10. Anthony.

W tym gronie zdecydowanie dominują imiona hebrajskie. Nie są nimi jedynie: grecki Alexander (Aleksander), germański William (Wilhelm) i łaciński Anthony (Antoni).

Zwracają uwagę miejsca poza dziesiątką tak popularnych w Ameryce imion jak: David (Dawid) na 14 pozycji; Andrew (Andrzej) – 15 i Joseph (Józef) – 16.

Do niedawna popularne imiona wylądowały na dole listy. Kevin spadł aż na 44 miejsce, Sebastian na 70., a Dominik na 81. Biblijny Isaac (Izaak) ma 40 miejsce, Adam – 74, a Jesus (Jezus) – 78.

Wśród dziewcząt zwycięstwo już nie było tak zdecydowane. Oto pierwsza "10” najpopularniejszych imion:
1. Isabella
2. Emma

3. Olivia
4. Sophia

5. Ava
6. Emily

7. Madison
8. Abigail

9. Chloe
10. Mia.

Nie ma też, jak u chłopców, dominacji imion hebrajskich. O ile numer jeden, Isabella, ma żydowską proweniencję, o tyle w dziesiątce ma ją jeszcze tylko Abigail (8).

Greckie imiona to: Sophia (Zofia) i Chloe, łacińskie – Olivia (Oliwia), Emily (Emilia). Pozostałe zaś: Emma, Ava, Madison, Mia mają różne pochodzenie (germańskie, anglosaksońskie lub historyczne).

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów poza dziesiątką, ale na 11. miejscu jest Elizabeth (Elżbieta). Trzymają popularność – Alexis (13), Samantha (15) i Sarah (21).

Gwoli prawdzie, trzeba zauważyć, że w pierwszej "100” znalazły się inne wersje imienia "Sophia” – Sofia na 36 pozycji i Sophie na 65.

Po zsumowaniu liczb Zosia wygrałaby wtedy z Oliwią. Wtedy zyskałaby też nieco Isabella, dzięki innej wersji imienia – Isabbelle, które zamyka setkę.

Absolutnym zaskoczeniem "in minus” jest nie tylko dopiero 29. miejsce Anny, ale wyprzedzenie jej także przez hebrajską "imienniczkę” – Hannah (Hannę), która zajęła 23 lokatę.

To jeszcze jednak nie koniec – liderująca liście od 1910 do 1965 roku – Maria zajmuje dopiero 71 miejsce. Ledwie mieści się w setce (na 99. miejscu) biblijna Ewa (Eve). Wszystkie wyprzedza zaś jakże piękne i "poetyckie” imię dziewczęce – Brooklyn (37).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!