środa, 21 marca 2018 r.

Kraj Świat

Największe miasta będą współpracować ws. migracji. Prezydent Lublina podpisał deklarację

Dodano: 30 czerwca 2017, 19:07
Autor: pab

Prezydenci 12 największych miast Polski zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich podpisali w piątek "Deklarację prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji".

Deklaracja została podpisana przez prezydentów: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Swój podpis złoży jeszcze prezydent Katowic.

Podpisanie deklaracji było wydarzeniem towarzyszącym konferencji “Miasta Integrujące. Integracja = Bezpieczeństwo”, która odbywała się w dniach 29-30 czerwca w Gdańsku. Spotkali się na niej przedstawiciele samorządów, agencji rządowych i ONZ oraz reprezentanci sektora NGO z całego świata Ponad 300 osób rozmawiało o tym jak budować korzystne dla obu stron procesy integracyjne, zarządzając jednocześnie ryzykami związanymi z asymilacją, wykluczeniem i biedą.

- W 2030 roku Polska przestanie być krajem emigranckim, a stanie się krajem imigranckim - tak podczas piątkowego spotkania mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Oznacza to, że do Polski przyjeżdżać będzie więcej ludzi, niż z niej wyjeżdżać. To teoria, którą przedstawili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Kiedy popatrzymy na historię społeczną Niemiec, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich, to zobaczymy, że one też przeszły te etapy. Trzeba się uczyć na błędach i doświadczeniach innych. Warto się przygotować do tej wizji, wyprzedzając i dopingując rząd centralny.

Źródło: Urząd Miasta Gdańsk

Deklaracja prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji

Migracje to procesy dynamiczne, powszechne i – jak pokazuje historia świata – nieuniknione, a w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej naszego kraju – wręcz korzystne. Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców. Przyjazna obsługa w urzędach, znalezienie mieszkania, możliwości zatrudnienia, dostęp do edukacji i służby zdrowia, nauka języka i kultury polskiej – to podstawy integracji ludzi o różnym pochodzeniu.

W celu przyjaznego przyjęcia imigrantów konieczne jest wspólne działanie organów władzy samorządowej i rządowej, służb publicznych, organizacji pozarządowych, kościołów, uczelni wyższych, instytucji kultury oraz organizacji biznesu i rynku pracy. W naszym wspólnym, szeroko rozumianym interesie jest odpowiedzialne i bezpieczne zarządzanie migracjami na poziomie lokalnym tak, aby tworzyć miasta społecznie spójne, minimalizując zagrożenia związane z gettoizacją, separacją, biedą i wykluczeniem nowych mieszkańców.

Deklarujemy współdziałanie miast poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, w celu zapewnienia wysokiej jakości życia wszystkim mieszkańcom, w duchu solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy wraz z migrantami.

Dla wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń miast powołujemy zespół roboczy ds. migracji i integracji. Będzie on wspierany wiedzą specjalistyczną dwóch kluczowych organizacji: Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) oraz Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Deklarujemy otwartość i wolę partnerskiej współpracy z administracją rządową, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi w zakresie tworzenia i wdrażania polskiej polityki migracyjnej, opartej na zarządzaniu bezpiecznymi migracjami. Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(220) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 lipca 2017 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2017 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2017 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ze wstepnych wyliczeń wynika, że zarabiając te prowincjonalne 10 tys. zł. Gersdorf musiałaby pracować na majątek, który obecnie posiada 224 lata.
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2017 o 18:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdrada! - 11 prezydentów miast sprowadza nam zarazę i zagładę Patrz na youtube: --- youtube.com/watch?v=EDbV_KjBwOE --- oraz "Parszywa jedenastka" ---- youtube.com/watch?v=MHfAKLLNd0Y
Rozwiń
Gość
Gość (4 lipca 2017 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdrada! - 11 prezydentów miast sprowadza nam zarazę i zagładę Patrz na youtube: www youtube.com/watch?v=EDbV_KjBwOE --- oraz -- Parszywa jedenastka" - MW o przyjmowaniu imigrantów w 11 miastach w Polsce www youtube.com/watch?v=MHfAKLLNd0Y
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (220)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!