piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Nastolatek w sieci, czyli 5 godzin z telefonem

Dodano: 22 grudnia 2016, 12:47
Autor: Kurier PAP

93,4 proc. polskich gimnazjalistów i licealistów korzysta codziennie z internetu. Około 30 proc. pozostaje on-line przez cały czas. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa przedstawiła we wtorek wyniki badań „Nastolatki 3.0.”

Fot. Freeimages.com
Fot. Freeimages.com

Badania pokazują, że internet jest dla polskich gimnazjalistów i licealistów podstawowym narzędziem komunikacji. – Aplikacje internetowe, takie jak komunikaty i serwisy społecznościowe, zastępują nastolatkom kontakt telefoniczny, poszerzają też i zmieniają formy interakcji – powiedział podczas prezentacji raportu prof. Maciej Tanaś, kierownik Pracowni Edukacyjnych Zastosowań Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w NASK.

Około 30 proc. polskich nastolatków pozostaje on-line cały czas bez względu na miejsce pobytu. 93,4 proc. korzysta z internetu codziennie w domu, 62,5 proc. – w szkole. 31,3 proc. badanej młodzieży przyznało, że codziennie korzysta przez przynajmniej 5 godzin ze smartfona – czytamy w raporcie.

Dla 90,6 proc. uczestników badania internet to środek komunikacji ze znajomymi ze szkoły, 85,4 proc. – z kolegami spoza szkoły. Znacznie rzadsze są kontakty on-line z nauczycielami. 58,7 proc. uczniów nigdy nie porozumiewało się z nimi przez internet – wynika z raportu.

78,1 proc. polskich nastolatków codziennie korzysta z serwisów społecznościowych, 68,7 proc. – z komunikatorów internetowych. 68,2 proc. badanych słucha muzyki i ogląda filmy przez internet. Inne popularne sposoby wykorzystywania internetu przez młodzież szkolną to m.in. poszerzanie wiedzy w ramach hobby (41,8 proc.), poszukiwanie bieżących informacji (34 proc.) i gry on-line (23,1 proc.) – poinformowała NASK.

79,7 proc. badanych wykorzystuje internet jako pomoc w odrabianiu lekcji. Najczęściej uczniowie korzystają w tym celu z Google (60 proc.) i Wikipedii (43,3 proc.). 22,7 proc. odpowiedziało, że nie zwraca uwagi, z jakich internetowych źródeł wiedzy czerpie. – 40,3 proc. nastolatków przyznało, że korzysta z urządzeń mobilnych jako ściągi na sprawdzianach i klasówkach – zwróciła uwagę współautorka raportu, dr Agnieszka Wrońska z NASK.

Koordynowane przez NASK badania „Nastolatki 3.0” zostały przeprowadzone przez Fundację Pedagogium przy współpracy z Ośrodkiem Sondaży Społecznych „Opinia”. To druga edycja raportu – pierwsza została opublikowana w 2014 r.

Czytaj więcej o: dzieci internet
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 marca 2017 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzieciaki trzeba próbować oderwać od tego świata technologii. To nie jest wszystko i jako rodzic nie ma co się wypierać, że takie są czasy i trudno z tym walczyć. Owszem trudno, ale warto bo całe te media społecznościowe które przelatują przed oczami dzieci cały dzień potrafią mózg wyprać. Ja posłałam mojego Bartka do szkoły muzycznej Muzofilia (mieszkamy w Warszawie) i okazała się to idealna terapia, można by powiedzieć że "muzykoterapia" ;) wymagający nauczyciele wpoili w niego pokorę ale też rozwinęli słuch i umiejętności gry na gitarze.
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2017 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja właśnie, żeby uchronić mojego syna przed ciąglym komputerem i te;lefonem zapisalam go na zajęcia muzyczne do Muzofilii na Ursynowie w Warszawie i przyznam, ze teraz nawet jak ma czas wolny to sam szuka czegos o muzyce, szuka nut i cwiczy, a nie wchodzi na zadne dziwne strony. nauczyciele zakorzenili w nim pasje do muzyki, z czego jestem napreawde dumna i szczescliwa.
Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2016 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uzaleznienie od Internetu jest naprawde niebezpieczne.. Ja to ryzyko zniwelowalam zapisujac corke na lekcje spiewu w Muzofilii. Ania od zawsze uwielbiala spiewac wiec chetnie uczeszcza na zajecia a kadra wykwalifikowanych nauczycieli pokazala jak wiele ma mozliwosci ile moze osiagnac ciezka praca. Widac efekty :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!