niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Nie chcą domu Polańskiego, jako kaucji za zwolnienie reżysera

  Edytuj ten wpis

Federalny Sąd Karny w Belinzonie odrzucił dziś propozycję zespołu prawników Romana Polańskiego, aby zwolnić go za kaucją z więzienia deportacyjnego.

Reżyser przebywa tam od 26 września br. czekając na rozpatrzenie amerykańskiego wniosku o ekstradycję. W formie gwarancji stawienia się reżysera w sądzie na tę rozprawę zaproponowano zastaw hipoteczny na domu Polańskiego w ekskluzywnym kurorcie górskim Gstaad, wartym ok. 2 mln euro oraz areszt domowy.

W uzasadnieniu sąd stwierdził, że proponowane zabezpieczenie nie daje gwarancji i stwarza „relatywnie wysokie prawdopodobieństwo ucieczki. Znany szwajcarski dziennik „Neue Zuercher Zeitung” komentując postanowienie sądowe, zwraca uwagę, że w prawie tego kraju, jako kaucję można proponować jedynie „ruchome składniki majątkowe” nie zaś nieruchomości. Mówiąc po prostu: kasę.

Wniosek obrońców nie spełnia zatem wymogów formalnych. Jeżeli zatem prawnicy zmienią formę zabezpieczenia na walor finansowy, wniosek może mieć szanse w Sądzie Najwyższym Szwajcarii. Apelację do tej instancji adwokaci Polańskiego już zapowiedzieli.

Teoretycznie obrońcy mogą ponownie zwrócić się do minister sprawiedliwości i policji Szwajcarii Eveline Widmer-Schlumph oferując konkretną kwotę jako kaucję. Jednak, mając w pamięci, że podjęła ona osobiście decyzję o zasadzce na Romana Polańskiego zorganizowanej na lotnisku w Zurychu oraz osadzeniu go w areszcie, trudno spodziewać, aby nagle zmieniła zdanie. Najprawdopodobniej pozostanie zatem walka w najwyższej instancji sądowej.

Jak informują obrońcy reżysera, bardzo źle znosi on odosobnienie. Przed czterem dniami w wyniku ataku bólu żołądka trafił on do szpitala. W imieniu Polańskiego zaproponowali oni, że reżyser zdeponuje swoje paszporty i będzie się codziennie stawiał na policji.

Zwolnienia twórcy domaga się światowe środowisko filmowe, a także sama Samantha Geimer, z którą Polański przed 32 laty dopuścił się czynu lubieżnego. Kobieta twierdzi, że fakt uwięzienia dziś Polańskiego dotyka ją bardziej niż sam jego czyn sprzed lat.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!