niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Nie żyje prof. Jerzy Kłoczowski. Znany historyk miał 93 lata

Dodano: 2 grudnia 2017, 15:41

(fot. Tomasz Czajkowski / Archiwum Fotografii Ośrodka Teatr NN)

W sobotę zmarł prof. Jerzy Kłoczowski, jeden z najwybitniejszych historyków polskich XX wieku.

O śmierci poinformował Instytut Europy Środkowo Wschodniej na swojej stronie internetowej.

Urodził się w 1924 roku w Bogdanach koło Przasnysza. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego, podczas którego został ciężko ranny (podczas ataku na Królikarnię). W latach 1945-1948 studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu – gdzie w 1950 roku uzyskał stopień doktora.

W 1950 roku rozpoczął pracę na Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, z którym czynnie związał się na ponad pół wieku. Zbudował tu mocne i rozpoznawalne środowisko naukowe, przez lata wywierając kluczowy wpływ na rozwój badań historycznych. Mimo iż był intensywnie inwigilowany przez służby bezpieczeństwa PRL, nawiązał trwałe i owocne międzynarodowe kontakty naukowe, niezwykle istotne dla całego środowiska KUL, celowo wówczas izolowanego z dyskursu naukowego.

Na uczelni podejmował także funkcje administracyjne, m.in. Kierował Katedrą Historii Średniowiecznej, Katedrą Historii Kultury Polskiej, Instytutem Geografii Historycznej Kościoła w Polsce (którego był inicjatorem), był wieloletnim kierownikiem Sekcji Historii, a także dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych.

Jest autorem lub redaktorem około tysiąca publikacji z zakresu historii, w tym wielu ważnych prac poświęconych dziejom Kościoła i chrześcijaństwa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, historii średniowiecznej Polski i Europy, historii społeczno-religijnej i historii kultury polskiej.

Był współzałożycielem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Od 1981 kierował pracami Wszechnicy Regionu Środkowowschodniego „Solidarności”, a po ogłoszeniu stanu wojennego współpracował z tajnymi strukturami „Solidarności”. W latach 1989-1990 przewodniczył Komitetowi Obywatelskiemu Lubelszczyzny.

Był twórcą i pierwszym dyrektorem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, jednym z inicjatorów idei powołania w Lublinie Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów.

Był zapraszany z wykładami, m.in. do College de France, Merton College Oxford University, Paris IV – Sorbonne, Institute for Advanced Study w Princeton, University of Madison-Winsconsin.

Zasiadał w wielu prestiżowych gremiach, m.in. był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, przewodniczącym Polskiego Komitetu UNESCO, wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Komisji Historii Porównawczej Kościołów, przewodniczącym Polskiej Komisji Historii Porównawczej Kościołów w Komitecie Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Komitetu Wspólnego UNESCO i Międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych (CISH), sędzią Trybunału Stanu i Senatorem RP.

Otrzymał doktoraty honoris causa Uniwersytetu w Grodnie (1993), Akademii Kijowsko-Mohylańskiej (1998), Wolnego Uniwersytetu w Berlinie (1998) oraz Uniwersytetu Sorbona w Paryżu (1999).

Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 2004 r. uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.

Czytaj więcej o: Jerzy Kłoczowski
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 grudnia 2017 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
R.I.P. [*]
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 17:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto dzis jest wybitny na kul
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje mi info. o współpracy rzeczonego z SB jako TW 'Historyk'. PISZCIE PRAWDĘ!
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 16:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziś wybory struktur regionalnych PO. Wychodzi na to że Krzysztof Grabczuk wygra. Stronnicy Krzysztofa Żuka biegają zatroskani. Na razie tyle, wracam na salę głosowania.
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wybitny" należy się wszystkim odchodzącym nawet, jeśli byli ,li tylko i wyłącznie, wspaniałymi pedagogami? Nie umniejszam zasług prof. Kłoczowskiego chociażby dlatego, że był i moim wykładowcą na KUL. Nie mniej jednak przymiotnik "wybitny" jest nad wyraz mocno eksploatowany! Dla moich rówieśników równie wybitnymi byli: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Ewa Deptuła czy prof. Adam Strzembosz....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!