poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraj Świat

Orły 2012. Nominacje bez niespodzianek: Holland, Smarzowski, Komasa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2012, 11:45

Kadr z filmu A. Holland "W Ciemności"
Kadr z filmu A. Holland \"W Ciemności\"

Na liście nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2012 znaleźli się m.in. Agnieszka Holland za film "W ciemności", Wojciech Smarzowski za "Różę" i Jan Komasa za "Salę samobójców".

Orły to nagrody przyznawane co roku przez liczącą ponad 500 członków Polską Akademię Filmową. Jest ona polskim odpowiednikiem narodowych akademii filmowych przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary czy hiszpańskie nagrody Goya.

O Orły 2012 w kategorii najlepszy film będą walczyć: "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland i "Sala samobójców" Jana Komasy.

Nominacje w kategorii reżyseria są takie same: Smarzowski za "Różę", Komasa za "Salę samobójców" i Holland za "W ciemności".

O Orła 2012 w kategorii główna rola kobieca walczyć będą: Roma Gąsiorowska - nominowana za film "Ki", Agata Kulesza - nominowana za kreację w "Róży" oraz Agnieszka Grochowska za rolę w filmie "W ciemności".

W kategorii główna rola męska nominowani zostali aktorzy: Marcin Dorociński - za rolę w "Róży", Jakub Gierszał - za rolę w "Sali samobójców" oraz Robert Więckiewicz - za rolę w filmie "W ciemności".

Za drugoplanową rolę kobiecą do Orła 2012 nominowano: Kingę Preis za kreacje w filmach "Róża" i "W ciemności" oraz Romę Gąsiorowską za rolę w "Sali samobójców".

Z kolei w kategorii drugoplanowa rola męska o nagrodę rywalizować będą: Adam Ferency, który wystąpił w "1920 Bitwie Warszawskiej", Wojciech Pszoniak - nominowany za rolę w "Krecie" oraz Jacek Braciak z nominacją za rolę w "Róży".

W kategorii scenariusz nominowani są: Michał Szczerbic (autor scenariusza "Róży"), Jan Komasa (autor scenariusza "Sali samobójców"), David F. Shamoon (autor scenariusza "W ciemności") oraz Greg Zgliński i Janusz Margański (autorzy scenariusza filmu "Wymyk").

Za zdjęcia do nagrody nominowani są operatorzy filmów "W ciemności" (Jolanta Dylewska), "Młyn i krzyż" (wspólnie Lech Majewski i Adam Sikora) oraz "Róża" (Piotr Sobociński jr).

W kategorii scenografia nominacje przyznano za filmy: "1920 Bitwa Warszawska" (Andrzej Haliński), "Młyn i krzyż" (Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński), "W ciemności" (Erwin Prib, Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński).

Autorzy filmowych kostiumów, którzy będą walczyć o Orła, to: Dorota Roqueplo ("Młyn i krzyż"), Jagna Janicka i Katarzyna Lewińska (razem za film "W ciemności") oraz Barbara Sikorska-Bouffał ("Daas").

W kategorii najlepszy film europejski nominacje do Orłów 2012 przyznano za filmy: "Jak zostać królem" Toma Hoopera (Wlk. Brytania), "Melancholia" Larsa von Triera (Dania/ Szwecja/Francja/Niemcy) i "Szpieg" Thomasa Alfredsona (Francja/Wlk.Brytania/Niemcy).

Ogłoszono też nominacje w kategorii "Odkrycie roku". Nominowani zostali trzej reżyserzy: Adrian Panek za realizację filmu "Daas", Leszek Dawid za film "Ki" oraz Jan Komasa za "Salę samobójców".

Nominacje ogłoszone zostały również w kategoriach: muzyka, montaż i dźwięk. Łącznie we wszystkich kategoriach najwięcej nominacji do Orłów 2012 zdobyły filmy: "W ciemności" - 10, "Róża" - 9 oraz "Sala samobójców" - 8.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2012 zostaną wręczone 5 marca podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Wcześniej, 29 lutego, ogłoszone będzie nazwisko laureata Orła 2012 w kategorii: Nagroda za osiągnięcia życia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!