Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

10 czerwca 2012 r.
17:53
Edytuj ten wpis

Palestyńczyk w Jerozolimie: "Jestem więźniem we własnym kraju"

0 0 A A
Jerozolima (Berthold Werner / Wikipedia)
Jerozolima (Berthold Werner / Wikipedia)

"Nazywam się Muhammed. Urodziłem się i wychowałem w Jerozolimie. Ale dla władz Izraela jestem belgijskim turystą na wygasłej od pięciu lat wizie. Takich jak ja są tysiące" - mówi 40-latek z Jerozolimy Wschodniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Muhammed od pięciu lat walczy z izraelskim MSW o prawo do życia w rodzinnym mieście. Poprosił, by nie ujawniać jego nazwiska, z obawy, że nagłośnienie całej historii może zaszkodzić jego staraniom o przywrócenie statusu rezydenta. - Władze Izraela używają prawa do stałego pobytu jako formy kontroli Palestyńczyków z Jerozolimy Wschodniej. Ludzie, którzy mają problem ze swym statusem prawnym, nie chcą się wychylać - tłumaczy.

Gdy Izrael podbił i zaanektował w 1967 roku Jerozolimę Wschodnią, jej mieszkańców, czyli ludność lokalną, potraktował jak imigrantów i nadał im status stałych rezydentów. Ich prawną sytuację reguluje Ustawa o Wjeździe do Izraela. "Wystarczy spojrzeć na samą nazwę tych przepisów, żeby zdać sobie sprawę z ich absurdu. Ci ludzie nigdy nie wjechali do Izraela, to Izrael wjechał do Jerozolimy Wschodniej - mówi prawniczka Noa Diamond z izraelskiej organizacji Hamoked, która m.in. oferuje pomoc prawną osobom pozbawionym prawa stałego pobytu.

Jako rezydenci, Palestyńczycy nie mają prawa głosowania w izraelskich wyborach parlamentarnych, skomplikowana jest też sytuacja prawna ich dzieci. Ale w przeciwieństwie do Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu i Gazy mają prawo do swobodnego poruszania się po całym terytorium Izraela i prawo do pracy w tym kraju.

Według danych cytowanych w raporcie oenzetowskiego Biura ds. Humanitarnych na okupowanych terytoriach Palestyńskich (OCHA), od 1967 do 2011 roku około 14 tys. Palestyńczyków z Jerozolimy Wschodniej straciło status rezydentów. Organizacje pozarządowe nazywają ten proceder "cichym transferem".

Status stałego rezydenta może zostać odebrany, gdy dana osoba opuści Izrael i osiedli się w innym kraju, a dokładniej - gdy mieszka za granicą przez więcej niż siedem lat lub stanie się rezydentem bądź obywatelem innego państwa. Jeśli izraelskie MSW uzna, że Izrael nie jest głównym miejscem zamieszkania takiej osoby, odbierają jej status rezydenta.
- Według prawa międzynarodowego Jerozolima Wschodnia, tak jak reszta Zachodniego Brzegu, to terytorium okupowane. Nie ma znaczenia, że Izrael nielegalnie zaanektował Jerozolimę. Palestyńczycy jako ludność okupowana znajdują się pod ochroną prawa międzynarodowego, które daje im prawo do życia w ich własnym kraju, gdzie się urodzili i mieszkali od pokoleń - powiedziała Diamond.

- Gdy miałem 17 lat, odkryłem, że jestem rezydentem. Chciałem odwiedzić znajomego we Francji. Okazało się, że muszę iść do izraelskiego MSW, żeby wyrobić dokument podróżny. W rubryce narodowość wpisano jordańska, miejsce urodzenia: Jerozolima, a dalej wiza! Wiza wjazdowa, ważna przez rok, żebym mógł wrócić do własnego kraju! - opowiada Muhammed.

Muhammed wyjechał na 10 lat do Belgii, ukończył tam studia techniczne. W Belgii ma też dziesięcioletnią córkę, która przyjeżdża do niego trzy razy w roku. On nie może jej odwiedzić. Mówi o sobie, że jest więźniem we własnym kraju, wyjazd oznaczałby, że nie będzie mógł wrócić, a wieloletnia walka o odzyskanie statusu rezydenta poszłaby na marne.

W oficjalnych rejestrach ludności Izraela Muhammed nie istnieje. Nie może legalnie pracować, nie ma ubezpieczenia, ani zasiłku, nie może założyć konta w banku, ani wyjechać z kraju.

- Życie naszych klientów obraca się wokół dokumentów. Zbierają wszystko, co może udowodnić, że ich głównym miejscem zamieszkania jest Jerozolima, np. rachunki za wodę i gaz - mówi Diamond.

W szczególnie trudnej i niejasnej sytuacji są osoby, które przeniosły się z Jerozolimy na Zachodni Brzeg - mówi Diamond. Ze względu na dramatyczny deficyt mieszkaniowy w palestyńskich dzielnicach i trudności z zalegalizowaniem pobytu małżonków, wielu jerozolimczyków wyprowadza się poza granice miasta.

Według raportu izraelskiej organizacji pozarządowej Ir Amin, obecna sytuacja i plan rozbudowy Jerozolimy przygotowany przez ratusz pozostawia Palestyńczykom trzy problematyczne opcje: dalsze mieszkanie w przeludnionych budynkach, migrację poza granice miasta, co niesie ze sobą ryzyko utraty prawa stałego pobytu, lub budowanie bez pozwoleń, co wiąże się z groźbą wyburzeń.

Z jednej strony na Palestyńczyków wywierana jest, przez sztuczny deficyt mieszkaniowy, ogromna presja, żeby wyprowadzili się z Jerozolimy. Z drugiej strony może to oznaczać, że nie będą mogli wrócić. To sytuacja bez wyjścia - mówi Muhammed.

Pozostałe informacje

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium