poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Kraj Świat

Papież: Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil

Dodano: 28 lipca 2016, 12:58

 – Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności; niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, bez ulegania pokusie izolowania się i narzucania swej woli – mówił Franciszek w homilii podczas mszy z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Liturgię poprzedziła najstarsza utrwalona polska pieśń religijna „Bogurodzica”.

W trakcie drugiego dnia wizyty w Polsce papież udał się na Jasną Górę. W drodze do Częstochowy przyjechał do klasztoru sióstr prezentek w Krakowie. Odwiedził też chorego kardynała Franciszka Macharskiego, który przebywa w szpitalu.

Na częstochowskich błoniach już od godzin nocnych zbierały się tysiące wiernych. O godz. 5 rano na Jasnej Górze rozpoczęło się ponad czterogodzinne czuwanie; odtwarzano m.in. przemówienia św. Jana Pawła II, wygłaszane w sanktuarium, które zawsze uznawał za miejsce szczególnie bliskie.

W Częstochowie Franciszek był witany bardzo entuzjastycznie. Z powodu złej pogody zawieziono go tam samochodem, a nie tak jak planowano, helikopterem. Uroczysta msza rozpoczęła się przed godz. 10.30. Tuż przed nią papież się potknął. Na szczęście nic mu się nie stało. Wstać pomogli mu inni duchowni.

W homilii Franciszek kilka razy nawiązywał do roli Matki Bożej w życiu Chrystusa i wiernych. Podkreślał też, że „nie jest ona władczynią i głównym bohaterem, ale matką i służebnicą”. Mówił też o roli babć i matek w przekazywaniu kolejnym pokoleniom „autentycznej wiary”. Te słowa wierni nagrodzili długimi brawami.

Franciszek wspomniał też o pokusie, jaką jest pragnienie posiadania władzy. – Pragnienie władzy, wielkości i sławy jest rzeczą tragicznie ludzką i jest wielką pokusą, która stara się wkraść wszędzie. Dawać siebie innym, eliminując dystanse, pozostając w małości i konkretnie wypełniając codzienność - to subtelnie boskie” – powiedział papież. Jego zdaniem papieża, Bóg otacza szczególną miłością ludzi pokornych, ponieważ sprzeciwiają się pysze tego życia”. Szacuje się, że w mszy udział wzięło ponad 200 tys. osób.

Po południu papież wrócił do Krakowa na ceremonię powitalną na Błoniach.

W piątek Franciszek ma złożyć wizytę w byłym hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie będzie się modlił w celi ojca Maksymiliana Kolbe, który ofiarował swoje życie za współwięźnia.

WIDEO

Czytaj więcej o: Światowe Dni Młodzieży
KZ NSZZ
asd
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KZ NSZZ
KZ NSZZ "S" ORG. i ASC (29 lipca 2016 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4) Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!
Rozwiń
asd
asd (28 lipca 2016 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tylko z jednym pasożytem żerującym na naszym państwie od ponad 1000 lat sobie poradzić nie możemy...
Bo naród głupi przed szkodą i po szkodzie.
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2016 o 20:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w TV nawet jakiś murzyn z przyjezdnych zaczął nas pouczać ile mamy przyjąć ciapatych włóczęgów,to już skandal ,cholerne światowe głupoty
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2016 o 19:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wieszcze bliski upadek papieskiej religii ,i dobrze ,bo ile można zła jeszcze udając i kłamiąc wyrządzić? cała historia tej firmy jest diabłem podszyta,a już super jaja sa z tym obrazem rzekomo miłosierdzia dotyczącym,obraz kompletnie fałszywy ,a prawdziwy leży w piwnicy,jaja do spodu sekta pieprzona,stare dziadki potrafią sie tyko przewracać,młodych jurnych kleryków powyznaczać na biskupów ,to tańce zaraz lepsze będą
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2016 o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko z jednym pasożytem żerującym na naszym państwie od ponad 1000 lat sobie poradzić nie możemy...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!